Na nové auto si teď počkáte dlouho. Ale skutečně ho potřebujete?

Fabia Autonapul

Médii už zhruba rok probleskují problémy s dodávkami dílů pro výrobu nových aut. Lidé na objednaná auta čekají půl roku a často se dodací lhůta protáhne i na dvojnásobek. Proto když uvažujete o koupi nového auta, položte si nejprve dvě otázky:

1. Jak vyřeším dopravu v době, než mi dorazí nové auto?

2. Potřebuji skutečně nový vůz nebo mi jde o rychlou dopravu z bodu A do bodu B?

Spočítejte si, jestli se auto vyplatí

Začněme otázkou číslo 2. Ne všem, kteří vlastní osobní automobil nebo uvažují o jeho koupi, se to vyplatí. Kromě ceny auta musíte v praxi platit další ne zrovna levné náklady.

Zmiňme také obecný zvyk, že když už auto máte, snažíte se jej využívat na maximum. Jedete tak autem i v situacích, kdy byste jindy šli pěšky nebo popojeli pár zastávek MHD. Proto připočtěte zvýšené náklady na pohonné hmoty, což vzhledem k jejich rostoucím cenám rozhodně není zanedbatelná položka. 

Proto se vlastní osobní vůz vyplatí lidem, kteří ročně najezdí alespoň 10 000 kilometrů. To je pro představu jednou za rok cesta třeba na dovolenou na Hvar v Chorvatsku (cca 2000 km) a k tomu nějakých 650 kilometrů každý měsíc. Další příklady, jak naši uživatelé využili flotilu Autonapůl se dočtete v jejich příbězích.

Naklady nove auto

Potřebujete-li auto ke každodennímu podnikání nebo cestám za prací, vychází pořízení vlastního auta výhodněji. V ostatních případech to může být poměrně drahý luxus, jak jsme ostatně psali například v článku Proč a kdy se vyplatí carsharing.

Tím se dostáváme k odpovědi na otázku 1: Zvažte carsharing (občasné zapůjčení sdíleného auta) jako způsob, jímž ušetříte vlastní peněžence a přitom efektivně vyřešíte důvody, pro které jste po autě vůbec začali pátrat.

Carsharing pomůže i těm, kteří na své auto čekají 

I když se rozhodnete, že nový vůz potřebujete, těžko se vyhnete dnes tak dlouhé dodací lhůtě. I v tuto chvíli nabízí carsharing Autonapůl řešení. 

Po bezplatné registraci získáváte pomyslnou krabičku s klíčky od zhruba osmdesáti aut v devíti českých a moravských městech. To znamená, že své pracovní cesty i rodinné výlety hravě naplánujete tak, abyste kus cesty absolvovali vlakem nebo autobusem, odpočinuli si, bavili se s rodinou nebo přáteli, případně se připravovali na pracovní jednání a shrnuli si zápisky.

Hlavní ale je, že své cestovní potřeby snadno vyřešíte, ač auto zatím nemáte. V mobilní aplikaci si vyberete takové auto, jaké zrovna potřebujete: malou a úspornou “nákupní tašku”, reprezentativní kombík nebo osobní dodávku, která přestěhuje i velké kusy nábytku nebo partu kamarádů na dovolenou či kolegů na teambuilding.

Jakmile pak vaše vlastní auto dorazí, získáte možnost volby. Při každé cestě si můžete zvlášť naplánovat, jestli se vyplatí sednout do vlastního vozu nebo využít ten sdílený. Třeba namísto času stráveného řízením mezi Prahou a Brnem či Ostravou využijete k tomu, abyste se dospali ve vlaku nebo autobusu a sdílené auto využijete až v koncové destinaci. O řízení se stará profesionál v čele dopravního prostředku.

Jezdíte bez starostí

Mrkněte na chvíli na začátek článku, kde jsme sepsali ty nejčastější náklady, které u každého auta ve svém vlastnictví platíte. Kromě peněz vás stojí i čas. A často ne úplně malý. Přezutí gum a servisní prohlídky jsou ty nejnáročnější, ale najít to nejvhodnější auto, povinné ručení, havarijko nebo řešit dálniční známky v Česku, ale často i okolních zemích, to zabere hodiny a hodiny, které můžete strávit užitečněji, s rodinou nebo odpočinkem.

U sdílených vozů Autonapůl se o všechno starají profesionálové. Vám stačí si zarezervovat auto, nasednout a jet, protože máte jistotu, že je o vše postaráno a vůz je v perfektním technickém stavu. O náklady se přitom dělíte s ostatními sdílníky, takže vaši osobní kapsu zatíží mnohem méně a čas věnovaný péči o vlastní auto ušetříte všechen.

Detaily, které udělají z dobré služby skvělou

Pokud jedete vlastním vozem a dojde k technickému problému nebo třeba pojistné události, jste do značné míry odkázáni sami na sebe nebo na operátory asistenční služby. Ti ale určitě neseděli v každém typu vozu, nezažili už téměř jakoukoliv situaci. I když mají carsharingy různě velká auta, vždy je to jenom několik málo typů vozů. V Autonapůl si infolinku zajišťujeme sami. Naše auta dokonale známe a díky tomu vám snáze pomůžeme z každé situace. Dovolat se přitom můžete přímo i řediteli.

Další starosti u vlastního vozu řešíte při cestě do zahraničí. Kromě dálniční známky potřebujete v některých městech takzvané ekoplakety, jejichž zařízení také stojí nějaký čas a peníze. Vybrané vozy Autonapůl ekoplakety mají. Tuto informaci na první dobrou uvidíte v rezervačním systému.

Některé auta navíc disponují tažným zařízením, zdarma k zapůjčení nabízíme dětské podsedáky, autosedačky nebo nosiče kol na střešní ližiny.

Vyzkoušejte to

Schválně si sepište, kolik která položka při provozu auta stojí. Klidně u nějakého bazarového vozu, protože i u nás se kromě úplně nových aut občas potkáte i s vozem, se kterým sdílníci jezdí už třetím rokem. Pokud nejste na auto odkázáni při denodenním dojíždění do práce nebo nenajezdíte tisíce kilometrů každý měsíc, sdílené auto pro vás může být elegantním, okamžitým a cenově dostupným a flexibilním řešením.

Jednoduše si vyberete vhodný typ auta pro každou cestu, v rezervačním systému ho snadno zarezervujete a pokud vám něco změní plány, rezervaci v předstihu snadno zrušíte. Zároveň je to řešení nezávazné: když třeba po měsíci zjistíte, že to není služba pro vás, klidně ji můžete ukončit a žádné další náklady vám z ní neplynou. 

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved