Dacia Sandero - Jak na jízdu a tankování s vozem na LPG?

Zkapalněný ropný plyn, neboli LPG získává v posledních letech zpátky svou oblibu. Doba podomácku nainstalovaných zařízení a nádrží je naštěstí pryč a Dacia Sandero Autonapůl má zařízení na tankování LPG nainstalované přímo od výrobce vozu. Motor byl už při výrobě navržen tak, aby mohl spalovat LPG - tlačítko pro přepnutí spalování benzinu a LPG je součástí výbavy vozu, stejně jako možnost sledovat stav nádrží a spotřebu obou paliv), nádrž na LPG je umístěna v prostoru pro rezervu a neubírá tak žádné místo v zavazadlovém prostoru.

Dacia Sandero Autonapul LPG

Popis vozidla

Sandero z nabídky Autonapůl je první novinkou roku 2022. Motor je na LPG krásně živý a spolu s manuálem pak nemáte pocit, že by auto nemělo dost výkonu. Díky nižším nákladům na palivo, tyto vozy spadají do nejlevnější kategorie Budget. Jediným drobným diskomfortem s tím spojeným je nutnost tankovat výhradně palivo LPG, platba benzínu bude na CCS vypnuta. Odměnou je bohatá výbava. Auta jsou doplněna decentním polepem.

Jízda

Jízda je naprosto totožná jako s našimi ostatními auty spalující benzín, po nastartování se vůz chvílí zahřívá na benzin a cca za 2 minuty automaticky přepíná na LPG. Vlevo pod volantem najdete tlačítko s označením “LPG”, kterým můžete přepínat režim spalování LPG a režim spalování benzínu, nicméně auto vše dělá automaticky a pokud by vám mělo dojít LPG, tak automaticky přepne na benzínovou nádrž. V rámci flotily Autonapůl budou Dacie jezdit primárně na LPG, které mají jako jediné povolené na CCS kartě, tedy prosíme o jízdu primárně na LPG a benzin případně dotankovat pouze pár litrů pro zahřátí motoru po startu. Na plnou nádrž LPG ujede Sandero cca 450 až 600 kilometrů. Jen pozor na omezení vjezdu do většiny krytých garáží.

Tankování LPG

Co se týče tankování, tak zde už pár odlišností od benzínových a naftových vozů je, nicméně se opravdu není čeho bát, vše vám přehledně v bodech níže vysvětlíme:

  • tankování LPG musí v Česku dle platné legislativy vždy provádět obsluha čerpací stanice, nicméně nehrozí vám žádný postih pokud obsluha nebude k dispozici a natankujete si sami, jde spíš o bezpečnostní opatření. Pokud jste LPG nikdy sami netankovali, určitě si nejdříve nechte poradit od obsluhy, případně si tankování za dozoru obsluhy vyzkoušejte. LPG má velmi nízkou teplotu a při potečení může způsobit na rukou omrzliny
  • na každé LPG stanici na vás obsluha buď čeká u stojanu, nebo ji můžete přivolat pomocí zvonku/zatroubení
  • seznam čerpacích stanic s LPG, kde lze zaplatit CCS kartou (natankovat lze i kdekoliv jinde, zaplatit hotově a postupovat dle návodu “Výdaje neplacené CCS”, který najdete na konci zelené knihy jízdy uvnitř přihrádky spolujezdce, doklad vám poté obratem proplatíme) naleznete v aplikaci Tank Navigator pro Android a iOS.
tankováníLPG

Technické specifikace

  • 5 míst
  • Motor: 1.0 turbo, 74kW/100koní, LPG
  • Převodovka: 6stupňová manuální
  • Objem kufru: 328 litrů
  • Barva: bílá s polepem

Výbava

Sandera nabídnou například tempomat, dotykové rádio se zrcadlením telefonu Android Auto/Apple Carplay, multifunkční volant, automatickou klimatizaci, parkovací senzory vpředu a vzadu doplněné parkovací kamerou či bezpečnostní prvky jako asistent mrtvého úhlu nebo automatické brzdění. Jsou poháněné výkonným turbomotorem se 100 koňmi s manuální 6 stupňovou převodovkou.

Sandero LPG interiér

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved