Dovolená na kolech se sdíleným autem

Plánujete dovolenou sdílenými vozy? Nebojte se vzít si s sebou i kola nebo další vybavení. Ušetřete si čas a starosti a využijte služeb, které poskytují půjčovny nosičů. 

Půjčovna nosičů na kola vás nejen seznámí s dostupnými typy, ale vámi vybraný typ vám zároveň zapůjčí, případně pomůže s montáží.

Nosiče kol

Jaké auto vybrat

Pokud s rodinou plánujete dovolenou na kolech, jaké sdílené auto ideálně zvolit? Abyste cestovali v pohodlí, doporučujeme vybrat vůz s dostatečným vnitřním a zavazadlovým prostorem. Doporučujeme například Škodu Octavii Combi, Škodu Rapid, Škodu Scala, případně pro větší skupinu Ford Transit. Brněnský Richard má 6 míst a velký prostor pro zavazadla. U něj skutečně nemusíte mít obavy, že se do auta nevejdete.

Jak na nosič kol

Pokud berete s sebou kola pro celou rodinu, vzniká logická otázka, kam s nimi. Půjčovna nosičů na kola vám doporučí konkrétní typy pro zvolený počet jízdních kol.

Podle způsobu montáže na automobil se dělí nosiče kol na střešní nosiče, nosiče kol na páté dveře (neboli kufr) a nosiče kol na tažná zařízení. U každého z nich připevňujete kola jiným způsobem. V aplikaci Autonapůl zjistíte, zda má vámi vybraný vůz tažné zařízení nebo hagusy.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody různých způsobů nosičů kol?

Střešní nosiče kol 

Jde stále o nejvíce používaný způsob přepravy kol. Mezi jednoznačné výhody patří především jejich nízká cena. Důležitým faktorem je i možnost převozu až čtyř kol na jedné střeše. Dalším plusem je použitelnost prakticky na každý typ automobilu, od domácích značek až po ty světové. Nevýhodou naopak může být obtížnější přístupnost ke kolům, když jsou připevněné na střeše. Při montáži je musíte zvedat nad hlavu, což může být pro někoho obtížné. Dalším mínusem je nutnost zvýšené opatrnosti při jízdě. Nárazy bočního větru a pozměněné těžiště vozidla mohou cestu pořádně znepříjemnit. Proto je potřeba kola pečlivě před cestou upevnit. Další nevýhodou tohoto typu nosičů je výrazně vyšší spotřeba paliva na dálnicích. Posledním mínusem je pak nemožnost převážet na střeše auta elektrokola kvůli jejich vyšší hmotnosti a jinému tvaru rámu kola.

Střešní nosiče kol

Nosiče na páté dveře 

Používají se jen v případě, že vaše auto nemá namontované tažné zařízení. I jejich výhodou je nižší cena, a hlavně velmi snadná manipulace s koly. Kola jednoduše umístíte na nosič a nemusíte je zvedat nad hlavu, jako v případě nosiče střešního. Mezi nevýhody tohoto řešení je ale nemožnost namontovat nosič k autům, která mají zadní spojlery, dále pak na vozy typu sedan. Nevýhodou je i potřeba provést montáž ve dvou lidech. Při přepravě více kol se zároveň opotřebovávají panty zadních dveří. I u tohoto druhu přepravy kol nelze převážet elektrokola. Navíc je snížen výhled řidiče zadním oknem.

Nosiče na tažná zařízení 

Ze statistik je tento druh jednoznačně nejoblíbenější. Mezi výhody tohoto řešení patří velmi snadná manipulace s koly, nízká spotřeba paliva, možnost otevírání patách dveří i s koly nebo možnost přepravy elektrokol. Nevýhodou je pak vyšší cena nebo nutnost opatřit si třetí registrační značku. Zároveň musíte věnovat zvýšenou opatrnost při couvání, protože máte významně omezen výhled v zadním oknu.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ sdíleného vozu, dovolená s koly pro vás není nedosažitelným snem. Ve velkých městech si vyberete svoje sdílené auto, v půjčovně nosičů na kola samotný nosič a pak už hurá na dovolenou. Přejeme vám šťastnou cestu!

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved