About Autonapůl

Autonapůl is the first Czech carsharing with the ambition to gradually connect all major cities in the Czech Republic. Read more about us.

Each of our users can now use shared cars in Brno, Prague, Liberec, Pilsen, Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, Pardubice and České Budějovice.

Our main goal is to offer an easy, clever and responsible mobility service. Thanks to carsharing, a user who only needs a car only occasionally has a diverse fleet at his disposal and can thus save a lot of worries and money. One shared car Autonapůl can replace up to 15 private cars thanks to efficient use. A privately owned car is typically used about 5% of the time, while shared cars 30-50% of the time.

We save the environment by reducing emissions and reducing the need for parking spaces.

o Autonapůl - Trafic

We started car sharing years ago. At that time mainly for own use. Gradually, our community of friends and their friends, who also liked it, grew respectably. We now have dozens of cars available in many cities.

All cars we offer are owned and purchased by us as new. The average age is under 3.5 years. You will not find a car older than 6 years with us. But with us you will find, for example, a 9-seater Transit or Trafic, electric cars or cars with an automatic transmission such as the Škoda Rapid or Scala.


Our cars are not just numbers in the list. Everyone has its own name, its own zone and its experiences. We don't need hundreds of them, we just have them so that together we can create space for people and share opportunities for sustainable mobility.


AutoMat jezdí s Autonapůl
AutoMat

Autonapůl carries social responsibility in its genes. We support local communities in the cities where we operate. We emphasize a personal approach, customer satisfaction is important to us, and the associated feedback from our users.

We are a member of the Decent Business Movement (Slušná firma) and the Change for the Better Business initiative (Změna k lepšímu). We support projects such as Záchranka Application, Swap Prague, IDFF Ji.hlava, AutoMat activities such as Bike To Work or The Different City Experience. We regularly participate in Earth Days. We behave responsibly towards the environment in our daily activities.

We perceive carsharing as one of the tools of sustainable transport and we want to contribute to a responsible society.

About Autonapůl in time

Autonapůl team

Stanislav Kutáček Autonapůl

Stanislav Kutáček

chairman of the cooperative

First we passed the keys. Since 2005, we have had the first online reservation system: we used open source for room reservations. We now offer a "car in a mobile phone" - a mobile application is enough for booking, picking up and returning a car.

Michal Simonik Autonapul o nas

Michal Šimoník

director of Autonapůl

Autonapůl works for individuals as well as for corporate customers. It is important for us to utilizate cars so that carsharing makes sense. One shared car Autonapůl can replace 15-17 privately owned cars.

Kristýna Herrmannová Autonapůl o nás

Kristýna Herrmannová

marketing, community Autonapůl

Autonapůl has its own community of carsharers, many of whom have been with us since the beginning. We are glad that we offer a service with a value added, above all, an emphasis on the satisfaction of our users. Positive reviews about us are the best thanks.

Matej Kamenik Autonapul o nas

Matěj Kameník

fleet manager, Autonapůl marketing

Autonapůl operates in several cities. Many things, such as reservations, work online, but it is also necessary to ensure the correct distribution of the fleet, its technical condition, parking permits, etc. Sharing a car will save you a lot of worries about its operation.

Petr Urban Autonapůl o nás

Petr Urban

care of the car fleet Prague, Liberec, Pilsen, Hradubice

We take care of the fleet regularly. Autonapůl cars are ready to travel with their carsharers not only in the Czech Republic, but also on long trips abroad. We offer a wide range of cars, extra equipment and great support.

Adela Tomancakova Autonapul o nas

Adéla Tomančáková

Autonapůl customer support

Autonapůl provides its customers with non-stop telephone support, but we are also available for you via e-mail, chat or social networks.

Ludvik Trnka Autonapul o nas

Ludvík Trnka

invoicing

"As the first full member of Autonapůl, I have always taken care of a fair distribution of costs. Autonapůl strives for maximum financial friendliness towards clients with the expectation of healthy payment morale."

Partners of Autonapůl

Změna k lepšímu
Slušná firma
AutoMat
Ji.hlava
Do práce na kole
Rekola
Záchranka
České dráhy
Zažít město jinak
Fórum mobilních hospiců

Be part of Autonapůl.

Let's create space for people. Together.

Google Rating

4.9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ 10 months ago
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes … More čipovou kartu), vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ 11 months ago
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- … More možnost individuální domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ 9 months ago
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry … More aut byly vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved