Carsharing Pardubice

fabia-pardubice 1
Fabia Pardubice

Autonapůl also creates space for people in Pardubice. One shared car replaces up to 15 private cars. In Pardubice we offer Škoda Fabia Combi and Škoda Citigo to rent.

If you are interested in the comparison of carsharing and ordinary rental, please read the article on our blog.

Advantages of Autonapůl

Autonapůl customers from Pardubice can also use cars in other cities where Autonapůl operates.  (e.g. Škoda Octavia, Ford Transit, Renault Trafic, Škoda Rapid or Scala, electromobile Renault Zoe, Citigoe iV, Tesla). You only register once and then all the cars from 9 major cities where Autonapůl has cars are available in your mobile.

You can reshare your shared car. You are the person responsible for the booked car, but anyone close can drive. During your reservation, you can go anywhere, including abroad.

How much does it cost?

In carsharing, you pay for the booked hours and kilometers traveled. The price varies according to the type of car, you have discounts for longer trips. As a general rule, the maximum daily rate is ten times the hourly rate.

Price is final. Includes fuel, highway sign, service, tire retreading, insurance and other current car operating costs.

You can find an overview of prices on a special page. You can also calculate your journey on a calculator.


Need to go shopping ? For example, you can book Dacia Sandero from the Budget category for 2 hours, drive 20 km with it, pay CZK 246 including fuel.


Dacia Sandero

How does it work?

Carsharing is a simple and modern service. You have got your car whenever you need it without having to take care of that all the time. You register for the service once and get access to the reservation application (Android/iOS). Each reservation then works quite easily in three steps:

Otevřete
Book

Book a car
for an hour or for the whole day.
Online on your computer
or via mobile phone.

Je to snadné
Unlock

You come to the car using the application (Android/iOS) or attach the card to the reader behind the glass.
The door will unlock
and you can go.

Je to snadné
Go

When making your reservation
nearing the end, return the car
back to its zone.
And that's all!

Our goal is to offer an easy, clever and responsible mobility service. Your car in your mobile.

Do not own, just use – how to be part of Autonapůl

Want to know more about how carsharing works? Watch the video.

Mobile app

Mobilni aplikace Autonapul

You can easily book cars online using an application that is available through a browser, and mobile applications for pro Android and iOS.

The application allows you to cancel the reservation free of charge before its start or its extension.

One-way trips Pardubice – Hradec Králové

Dacia Sandero

A concept of free float carsharing: a car from Hradec Králové can be returned in Pardubice and vice versa. Virtual city “Hradubice” was created.

More info about LPG Dacia Sandero.

Parking zones Pardubice

After the end of your reservation, the cars are parked in the designated parking area shown on the map below. 

More information about the parking location in Pardubice can be found on the following link.

Car rental Pardubice

We also rent cars for longer periods, typically a month or more. If you are interested in the exact conditions, please write to us.

Be part of Autonapůl community.

Creating space for people. Together.

Google Rating

4.9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ před 6 měsíci
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes čipovou kartu), … More vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ před 7 měsíci
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- možnost individuální … More domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ před 6 měsíci
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry aut byly … More vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Contact

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved