Umíte si představit, jaké by to bylo, kdyby ve městech nejezdilo tolik aut? Kdyby místo parkovacích míst stály stromy? Kdybyste netrávili hromadu času za volantem v koloně a místo zplodin dýchali čerstvý vzduch?

Právě na takovou kvalitu života ve městech se snaží poukázat mezinárodní kampaň Evropský týden mobility. Ten se každý rok koná od 16. do 22. září a účastní se ho tisíce měst po celém kontinentu. Jeho součástí je i Den bez aut.

Kampaň motivuje k alternativním způsobům dopravy

Možná vás překvapí, co všechno způsobí jedno auto ve městě. A co teprve když jsou jich stovky, tisíce. Doprava houstne, z výfuků vychází ohromné množství zdraví škodlivých látek, které se drží nad městem jako pára nad hrncem a škodí přírodě i lidem. Kolik aut je v opravdu dobrém stavu, aby tolik neznečišťovala ovzduší? Auta ve městech navíc zabírají veřejný prostor, který by se mohl využít smysluplněji.

Evropský týden mobility chce na tyto skutečnosti poukázat. Kampaň podporuje myšlenku udržitelné dopravy a snaží se motivovat k alternativním způsobům přepravy. Heslem letošního ročníku je multimodalita - "Mix and move" - kombinuj a jeď. Tak proč nenechat auto v garáži a místo toho jít na zastávku tramvaje, šlápnout do pedálů nebo vyzkoušet carsharing? Kombinací různých dopravních prostředků, které jsou "čistší", uděláte radost životnímu prostředí, městu, ostatním a ve výsledku i sami sobě.

My myšlenku sdílené alternativní dopravy podporujeme, a proto se Autonapůl zapojilo do kampaně jako jedna z nejvýznamnějších a na trhu nejdéle působících carsharingových společností. Setkat jste se s námi mohli v Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Liberci, Havlíčkově Brodě či Třebíči. Byli jsme také součástí Dne bez aut, který proběhl v sobotu 22. září v Praze a který ukázal, jak se dá rušná ulice proměnit na pěší zónu, jak lépe využít veřejný prostor a jaké šetrnější způsoby přepravy jsou k dispozici.

V rámci podpory alternativní dopravy spolupracujeme například se známými Rekoly, zástupcem bike sharing společností, a podporujeme iniciativu Automat, která pořádá kampaň Do práce na kole.