Parkování v Brně

Pro parkování v Brně aktuálně existují tři druhy parkovacích zón pro rezidenty - A, B a C. Všechny tři jsou vyznačeny modrou čárou na zemi a příslušnou značkou s doplňujícími informacemi. Pokud nemáte pro své vlastní auto vyřízené parkovací oprávnění, je potřeba za parkování platit. Buď pomocí telefonu nebo v platebním automatu. Sdílníci Autonapůl mohou se všemi brněnskými auty zaparkovat v rezidentních zónách bez starostí a úplně zadarmo. Je třeba pouze dát pozor na dočasné značení, např. zákaz kvůli čištění ulic.

Rezidentní parkování
Parkování v Brně

Zvýhodnění pro uživatele carsharingu pro parkování v Brně

Uživatelé Autonapůl mohou v zónách vyznačených modrou čárou parkovat kterékoli brněnské auto Autonapůl během své rezervace a nebo ho tam rovnou odstavit (vrátit) - to se týká aktuálně aut z centrální zóny Brno - A a také zón Centrum a Veveří. Pozor však na místa pro krátkodobé parkování, viz. výjimky v parkování níže. 

A především: Nic jim nebrání ani ve vjezdu do historického centra města. To je ohraničeno zákazovými značkami s dodatkem „Mimo vozidlo s povolením OD MMB“ a vozy Autonapůl toto povolení mají! Této značky se tedy sdílníci Autonapůl nemusí obávat.

Za zmínku stojí, že rezidentní parkování neboli modré zóny, stále přibývá. Od 11. října 2021 začnou modré zóny platit nově i v Žabovřeskách, konkrétně v oblasti Haasova a Záhřebská. Na konci léta 2021 nově zóny platí i v Králově Poli. V příštím roce čeká Brno další rozšiřování v Černých Polích a Husovicích.

Vnitrobloky

Novinkou v oblasti rezidentního parkování a parkování v Brně obecně, je regulace vjezdu do některých brněnských vnitrobloků. Jedná se o další benefit sdílených vozidel Autonapůl, protože sdílená auta mají vjezd do vnitrobloků umožněn i nadále, vše jsme už vyřídili za vás.

Vnitrobloky nejsou místní komunikací, a proto není možná realizace rezidentního parkování. Bohužel právě proto se z vnitrobloků stalo parkoviště pro spoustu řidičů, kteří nemají rezidentní oprávnění a zároveň nejsou ochotni za parkování platit. Na žádost občanů města Brna přišlo město s řešením v podobě omezení vjezdu (zákazové značky) do osmi brněnských vnitrobloků. Jedná se o vnitrobloky v následujících ulicích:

 • Dřevařská—Bayerova
 • Čápkova—Jana Uhra
 • Grohova—Čápkova
 • Rybářská—Křižkovského
 • Rybářská—Veletržní
 • Nádvorní—Náplavka
 • Křídlovická—Nové sady
 • Nové sady

Do výše zmíněných vnitrobloků je možné vlastním vozidlem vjet pouze po vyřízení oprávnění s doložením nájemní smlouvy či vlastnictví nemovitosti v dané oblasti. Regulaci vjezdu kontroluje Městská policie Brno.

Parkovací zóny pro předávání sdílených vozů Autonapůl

Pozor, na některých speciálních místech

Auto neparkujte ani neodstavujte na místech, kde platí zákaz parkování pro všechny. Jedná se o:

• místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)
• místa časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel) - zde nesmíme parkovat ani MIMO dobu platnosti rezervace
• místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)
• parking na omezený čas s parkovacími hodinami (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)
• parking za závorami – např. naproti Hotelu Grand (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)

Doporučujeme

K parkování v Brně doporučujeme vyzkoušet především ulice: Za divadlem, Rooseveltova, Novobranská, Měnínská, Orlí, Jezuitská, Dvořákova, Mozartova, Beethovenova, Moravské náměstí, Opletalova, Besední, Bašty, Benešova z obou stran vč. parkování u autobusového nádraží (ale pozor, část míst má vyhrazen Grand Hotel).Případně se také osvědčila pravá strana ulice Koliště, kde lze místo najít téměř vždy. Zde můžete parkovat i auta ze zóny Centrum.

Míst k parkování pro uživatele Autonapůl je v centru spousta. S námi nemusíte řešit, kam smíte nebo nesmíte. Jednoduše si Brno užijete téměř celé 🙂

Tip pro placení parkovného

Aplikace mapy.cz od Seznamu dokáže zobrazovat dané zóny a po kliknutí na ně je i přímý link na platbu, takže nemusíte hledat kód na značce. Stačí si vyhledat polohu pomocí mapy.cz a můžete zaplatit ještě v pohodlí z auta.

Výhodou platby online oproti automatu na ulici je možnost prodloužení rezervace. Nemusíte vše mít dopředu naplánované.

Google Rating

4,9 66 reviews

 • Avatar Martin Š. ★★★★ před 6 měsíci
  Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes čipovou kartu), … More vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
 • Avatar Janek Dražka ★★★★★ před 7 měsíci
  Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- možnost individuální … More domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
 • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ před 6 měsíci
  Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry aut byly … More vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved