Parkování v Brně

Pro parkování v Brně aktuálně existují tři druhy parkovacích zón pro rezidenty - A, B a C. Všechny tři jsou vyznačeny modrou čárou na zemi a příslušnou značkou s doplňujícími informacemi. Pokud nemáte pro své vlastní auto vyřízené parkovací oprávnění, je potřeba za parkování platit. Buď pomocí telefonu nebo v platebním automatu. Sdílníci Autonapůl mohou se všemi brněnskými auty zaparkovat v rezidentních zónách bez starostí a úplně zadarmo. Je třeba pouze dát pozor na dočasné značení, např. zákaz kvůli čištění ulic.

Rezidentni parkovani Brno

Zvýhodnění pro uživatele carsharingu pro parkování v Brně

Uživatelé Autonapůl mohou v zónách vyznačených modrou čárou parkovat kterékoli brněnské auto Autonapůl během své rezervace a nebo ho tam rovnou odstavit (vrátit) - to se týká aktuálně aut z centrální zóny Brno - A a také zón Centrum a Veveří. Pozor však na místa pro krátkodobé parkování, viz. výjimky v parkování níže. 

A především: Nic jim nebrání ani ve vjezdu do historického centra města. To je ohraničeno zákazovými značkami s dodatkem „Mimo vozidlo s povolením OD MMB“ a vozy Autonapůl toto povolení mají! Této značky se tedy sdílníci Autonapůl nemusí obávat.

Za zmínku stojí, že rezidentní parkování neboli modré zóny, stále přibývá. Od 11. října 2021 začnou modré zóny platit nově i v Žabovřeskách, konkrétně v oblasti Haasova a Záhřebská. Na konci léta 2021 nově zóny platí i v Králově Poli. V příštím roce čeká Brno další rozšiřování v Černých Polích a Husovicích.

Vnitrobloky

Novinkou v oblasti rezidentního parkování a parkování v Brně obecně, je regulace vjezdu do některých brněnských vnitrobloků. Jedná se o další benefit sdílených vozidel Autonapůl, protože sdílená auta mají vjezd do vnitrobloků umožněn i nadále, vše jsme už vyřídili za vás.

Vnitrobloky nejsou místní komunikací, a proto není možná realizace rezidentního parkování. Bohužel právě proto se z vnitrobloků stalo parkoviště pro spoustu řidičů, kteří nemají rezidentní oprávnění a zároveň nejsou ochotni za parkování platit. Na žádost občanů města Brna přišlo město s řešením v podobě omezení vjezdu (zákazové značky) do osmi brněnských vnitrobloků. Jedná se o vnitrobloky v následujících ulicích:

  • Dřevařská—Bayerova
  • Čápkova—Jana Uhra
  • Grohova—Čápkova
  • Rybářská—Křižkovského
  • Rybářská—Veletržní
  • Nádvorní—Náplavka
  • Křídlovická—Nové sady
  • Nové sady

Do výše zmíněných vnitrobloků je možné vlastním vozidlem vjet pouze po vyřízení oprávnění s doložením nájemní smlouvy či vlastnictví nemovitosti v dané oblasti. Regulaci vjezdu kontroluje Městská policie Brno.

Parkovací zóny pro předávání sdílených vozů Autonapůl

Pozor, na některých speciálních místech

Auto neparkujte ani neodstavujte na místech, kde platí zákaz parkování pro všechny. Jedná se o:

• místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)
• místa časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel) - zde nesmíme parkovat ani MIMO dobu platnosti rezervace
• místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)
• parking na omezený čas s parkovacími hodinami (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)
• parking za závorami – např. naproti Hotelu Grand (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)

Doporučujeme

K parkování v Brně doporučujeme vyzkoušet především ulice: Za divadlem, Rooseveltova, Novobranská, Měnínská, Orlí, Jezuitská, Dvořákova, Mozartova, Beethovenova, Moravské náměstí, Opletalova, Besední, Bašty, Benešova z obou stran vč. parkování u autobusového nádraží (ale pozor, část míst má vyhrazen Grand Hotel).Případně se také osvědčila pravá strana ulice Koliště, kde lze místo najít téměř vždy. Zde můžete parkovat i auta ze zóny Centrum.

Míst k parkování pro uživatele Autonapůl je v centru spousta. S námi nemusíte řešit, kam smíte nebo nesmíte. Jednoduše si Brno užijete téměř celé 🙂

Tip pro placení parkovného

Aplikace mapy.cz od Seznamu dokáže zobrazovat dané zóny a po kliknutí na ně je i přímý link na platbu, takže nemusíte hledat kód na značce. Stačí si vyhledat polohu pomocí mapy.cz a můžete zaplatit ještě v pohodlí z auta.

Výhodou platby online oproti automatu na ulici je možnost prodloužení rezervace. Nemusíte vše mít dopředu naplánované.

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved