Rezidentní parkování v Brně

Od 1. 9. 2018 se v centru Brna objevily tři nové typy parkovacích zón, které pokrývají část dřívějších parkovacích stání (a od 1. 11. 2018 platí jejich další rozšíření v širším centru). Určitě jste si jich už všimli. Jde o nový systém rezidentního parkování, který je z velké části určený jen pro auta s oprávněním. Pro naše sdílníky ale máme skvělou zprávu! Uživatelé všech brněnských aut Autonapůl mohou v nových zónách zaparkovat bez starostí a úplně zadarmo.

Od 18.11.2019 se dále rozšiřují zóny placeného stání, o oblasti Bratislavská, Koliště, Kopečná a Pellicova (viz. mapka níže, týká se také ulic jako Úvoz, Pekařská nebo Údolní).


Základní dělení parkovacích zón v Brně je:

modrá – pro rezidenty (osoby s trvalým pobytem v lokalitě nebo vlastnící nemovitost určenou k bydlení)
zelená – pro abonenty (provozovatele obchodních a kancelářských prostor nebo majitele nemovitosti určené k podnikání)
oranžová – pro návštěvníky (se zaplaceným lístkem z parkovacího automatu)
A typicky je doplněno tabulkou po-pá 8-6h s oprávněním, viz. Foto.

01_Zony
modra-zona-volne
modra-zona-spz


Vy ale nemusíte řešit ani barvy, ani parkovací automaty! V zónách všech barev totiž můžete kterékoli brněnské auto Autonapůl parkovat během Vaší rezervace a nebo ho tam rovnou odstavit (vrátit) – to se týká aktuálně jen aut z centrální zóny Brno – A a také zón Centrum a Veveří. Vytyčení brněnských parkovacích zón Autonapůl je k dispozici na stránce Brno.

A především: Nic nebrání ani vašemu vjezdu do historického centra města. To je ohraničeno zákazovými značkami s dodatkem „Mimo vozidlo s povolením OD MMB“ a vozy Autonapůl toto povolení mají! Této značky se tedy nemusíte obávat.

Jen pozor, na některých speciálních místech auto přesto neparkujte ani neodstavujte. Na nich platí zákaz parkování pro všechny. Jedná se o:

• místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)
• místa časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel) – zde nesmíme parkovat ani MIMO dobu platnosti rezervace
• místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam prosím neodstavujte)
• parking za závorami – např. naproti Hotelu Grand. (tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)

03_SPZ
04_urad
05_parking automat
06_zavory

K parkování doporučujeme vyzkoušet především ulice: Za divadlem, Rooseveltova, Novobranská, Měnínská, Orlí, Jezuitská, Dvořákova, Mozartova, Beethovenova, Moravské náměstí, Opletalova, Besední, Bašty, Benešova z obou stran vč. parkování u autobusového nádraží (ale pozor, část míst má vyhrazen Grand Hotel).

Míst k parkování pro uživatele Autonapůl je v centru spousta. S námi nemusíte řešit, kam smíte nebo nesmíte. Jednoduše si Brno užijete téměř celé 🙂

map
Parkování Brno_001