Jak vyzrát na parkování v Brně

Parkovani v Brne
Parkování Brno

Parkování v Brně, strašák, který vrtá hlavou nejednomu řidiči. Kde mohu zaparkovat? Jak zaplatím? Kde budou přibývat další zóny? Pojďme se na to podívat a jednou pro vždy se zbavit obav z parkování a modrých zón.

Proč rezidentní parkování

Různá města řeší rezidentní parkování různě, ale cílem je obvykle zklidnit dopravu a zajistit dostatek parkovacích míst pro obyvatele. Experimentátorem je v tomto směru třeba Vídeň, která dokonce v průběhu karantény udělala z některých ulic dočasně pěší zóny.

Brněnský systém je nastavený tak, aby byl velmi nevýhodný pro ty, kteří do města pouze dojíždějí a nechávají svoje auto stát na ulici i několik dnů a tím ucpávají ulice. Je naopak výhodný pro občany Brna - za malý roční paušální poplatek výrazně přibude volných parkovacích v okolí jejich bydliště.

Systém zároveň reguluje dlouhodobé stání na frekventovaných místech (úřady, pošty, apod.), takže se zvyšuje šance, že před nimi najdete místo k zaparkování.

Princip květinky

Jak už jste možná zaslechli, Brno pro systém parkování zvolilo tzv. princip květinky. V praxi to znamená, že s vaším parkovacím oprávněním zaparkujete nejen v oblasti, kde máte trvalé bydliště, sídlo podnikání nebo provozovnu (střed květinky), ale ve všech okvětních lístcích - tedy sousedních oblastech. Díky tomu se rozšiřuje území, na kterém mohou rezidenti a abonenti parkovat. Výjimkou je jen nejužší centrum města, kde mohou parkovat pouze lidé z této oblasti (1-01).

Rezidentni zony Brno
https://www.parkovanivbrne.cz/mapa/

Brno plánuje další rozšiřování placených zón.

  • 14. 8. 2023 oblast 1-17 (Lerchova)
  • 9. 10. 2023 oblast 1-18 (Rezkova), 1-19 (Neumannova), 1-20 (Žlutý kopec)
  • 30. 10. 2023 oblast 1-26 (Pšeník), 1-27 (Dvorského)

Více informací na webu parkovanivbrne.cz.

Rezident, abonent... kdo vlastně jsem?

Rezident, abonent, nebo návštěvník? V Brně se setkáte se třemi kategoriemi, podle kterých se určují možnosti parkování.

Rezident

Rezidentem se stáváte pokud máte v dané oblasti trvalé bydliště (v případě cizinců přechodný pobyt) nebo vlastníte nemovitost. Pokud patříte do této kategorie, stačí si vyřídit parkovací oprávnění za 200 Kč na rok. S každým dalším vozem, pro který oprávnění vyřizujete, cena roste. Rezidenti mohou také poskytnout až 300 volných parkovacích hodin svým návštěvám.

Abonent

Mezi abonenty se řadíte v případě, že jste podnikající fyzická nebo právnická osoba se sídlem nebo provozovnou v dané oblasti. Za roční parkovací oprávnění pro jedno vozidlo zaplatíte 4 000 Kč a s každým dalším vozidlem cena oprávnění stoupá.

Návštěvník

Jako návštěvník parkujete v Brně o víkendu zdarma. V pracovních dnech musíte už ale za parkování zaplatit podle příslušné zóny. Čím blíže centru se nacházíte, tím dražší pro vás parkování bude. Zónu A tvoří historické centrum - tam vůbec nesmíte, pokud nemáte speciální povolení. Návštěvnické zóny jsou tedy dvě - B a C - a hodinový tarif najdete v přiložené tabulce.

Zónu B tvoří prstenec kolem historického centra. Zónu C potom další oblasti směrem k periferiím. Do systému ale ještě nejsou zapojeny všechny městské části, proto se vždy orientujte podle modrých pruhů na vozovce.

Ceník parkování pro návštěvníky, zdroj: www.parkovanivbrne.cz

Co se týče samotného placení, máte hned čtyři možnosti, kterých můžete využít.

S našimi auty zdarma a bez starostí

To nejlepší jsme si pro vás schovali na konec. S našimi brněnskými auty totiž můžete parkovat ve všech zónách bez starostí a zdarma. Auta ze zón Brno - A, Brno - Veveří a Brno - Centrum můžete na konci rezervace odstavit v modré zóně. Naše auta mají dokonce povolení pro vjezd do historického centra Brna. Nemusíte se tedy obávat ani zákazových značek s dodatkem „Mimo vozidlo s povolením OD MMB“.

Renault Trafic Autonapul
Rezidentní parkování Brno

Pokud patříte mezi uživatele, dejte při parkování pozor pouze na speciální místa, na kterých platí parkovací zákaz pro všechny, například:

  • místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)
  • místa časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel) - nesmíme parkovat ani MIMO dobu platnosti rezervace
  • místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (pro sdílníky Autonapůl – zde můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto zde neodstavujte)
  • parking na omezený čas s parkovacími hodinami (pro sdílníky Autonapůl – tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)
  • parking za závorami – např. naproti Hotelu Grand (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)

K parkování v centru doporučujeme vyzkoušet tyto ulice – Za divadlem, Rooseveltova, Novobranská, Měnínská, Orlí, Jezuitská, Dvořákova, Mozartova, Beethovenova, Moravské náměstí, Opletalova, Besední, Bašty, Benešova z obou stran vč. parkování u autobusového nádraží (ale pozor, část míst má vyhrazen Grand Hotel).

S Autonapůl zkrátka starosti s parkováním odpadají. Až auto pohodlně odparkujete, můžete na cestách pokračovat buď na Rekole nebo vlakem.

S Českými drahami jsme navázali spolupráci, díky které můžete vaše nasbírané ČD body proměnit na slevu v hodnotě 250 Kč na služby Autonapůl a výhodně tak kombinovat vaše cesty po České republice.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.