Jak vyzrát na parkování v Brně

Parkovani v Brne
Parkování Brno

Parkování v Brně, strašák, který vrtá hlavou nejednomu řidiči. Kde mohu zaparkovat? Jak zaplatím? Kde budou přibývat další zóny? Pojďme se na to podívat a jednou pro vždy se zbavit obav z parkování a modrých zón.

Proč rezidentní parkování

Různá města řeší rezidentní parkování různě, ale cílem je obvykle zklidnit dopravu a zajistit dostatek parkovacích míst pro obyvatele. Experimentátorem je v tomto směru třeba Vídeň, která dokonce v průběhu karantény udělala z některých ulic dočasně pěší zóny.

Brněnský systém je nastavený tak, aby byl velmi nevýhodný pro ty, kteří do města pouze dojíždějí a nechávají svoje auto stát na ulici i několik dnů a tím ucpávají ulice. Je naopak výhodný pro občany Brna - za malý roční paušální poplatek výrazně přibude volných parkovacích v okolí jejich bydliště.

Systém zároveň reguluje dlouhodobé stání na frekventovaných místech (úřady, pošty, apod.), takže se zvyšuje šance, že před nimi najdete místo k zaparkování.

Princip květinky

Jak už jste možná zaslechli, Brno pro systém parkování zvolilo tzv. princip květinky. V praxi to znamená, že s vaším parkovacím oprávněním zaparkujete nejen v oblasti, kde máte trvalé bydliště, sídlo podnikání nebo provozovnu (střed květinky), ale ve všech okvětních lístcích - tedy sousedních oblastech. Díky tomu se rozšiřuje území, na kterém mohou rezidenti a abonenti parkovat. Výjimkou je jen nejužší centrum města, kde mohou parkovat pouze lidé z této oblasti (1-01).

https://www.parkovanivbrne.cz/mapa/

Brno plánuje další rozšiřování placených zón.

 • 14. 8. 2023 oblast 1-17 (Lerchova)
 • 9. 10. 2023 oblast 1-18 (Rezkova), 1-19 (Neumannova), 1-20 (Žlutý kopec)
 • 30. 10. 2023 oblast 1-26 (Pšeník), 1-27 (Dvorského)

Další rozšiřování je uvedeno na webu parkovanivbrne.cz.

Vnitrobloky

Novinkou v oblasti rezidentního parkování a parkování v Brně obecně, je regulace vjezdu do některých brněnských vnitrobloků. Jedná se o další benefit sdílených vozidel Autonapůl, protože sdílená auta mají vjezd do vnitrobloků umožněn i nadále.

Jako běžnou součástí rezidentního parkování však vnitrobloky nejsou, nejedná se totiž o místní komunikaci. Na žádost občanů města Brna přišlo město s řešením v podobě omezení vjezdu (zákazové značky) do osmi brněnských vnitrobloků. Jedná se o vnitrobloky v následujících ulicích:

 • Dřevařská—Bayerova
 • Čápkova—Jana Uhra
 • Grohova—Čápkova
 • Rybářská—Křižkovského
 • Rybářská—Veletržní
 • Nádvorní—Náplavka
 • Křídlovická—Nové sady
 • Nové sady

Do výše zmíněných vnitrobloků je možné vjet sdíleným vozem Autonapůl nebo vlastním vozidlem pouze po vyřízení oprávnění s doložením nájemní smlouvy či vlastnictví nemovitosti v dané oblasti. Regulaci vjezdu kontroluje Městská policie Brno.

Rezident, abonent... kdo vlastně jsem?

Rezident, abonent, nebo návštěvník? V Brně se setkáte se třemi kategoriemi, podle kterých se určují možnosti parkování.

Rezident

Rezidentem se stáváte pokud máte v dané oblasti trvalé bydliště (v případě cizinců přechodný pobyt) nebo vlastníte nemovitost. Pokud patříte do této kategorie, stačí si vyřídit parkovací oprávnění za 200 Kč na rok. S každým dalším vozem, pro který oprávnění vyřizujete, cena roste. Rezidenti mohou také poskytnout až 300 volných parkovacích hodin svým návštěvám.

Abonent

Mezi abonenty se řadíte v případě, že jste podnikající fyzická nebo právnická osoba se sídlem nebo provozovnou v dané oblasti. Za roční parkovací oprávnění pro jedno vozidlo zaplatíte 4 000 Kč a s každým dalším vozidlem cena oprávnění stoupá.

Návštěvník

Jako návštěvník parkujete v Brně o víkendu zdarma. V pracovních dnech musíte už ale za parkování zaplatit podle příslušné zóny. Čím blíže centru se nacházíte, tím dražší pro vás parkování bude. Zónu A tvoří historické centrum - tam vůbec nesmíte, pokud nemáte speciální povolení. Návštěvnické zóny jsou tedy dvě - B a C - a hodinový tarif najdete v přiložené tabulce.

Zónu B tvoří prstenec kolem historického centra. Zónu C potom další oblasti směrem k periferiím. Do systému ale ještě nejsou zapojeny všechny městské části, proto se vždy orientujte podle modrých pruhů na vozovce.

Ceník parkování pro návštěvníky, zdroj: www.parkovanivbrne.cz

Co se týče samotného placení, máte hned čtyři možnosti, kterých můžete využít.

S našimi auty zdarma a bez starostí

To nejlepší jsme si pro vás schovali na konec. S našimi brněnskými auty totiž můžete parkovat ve všech zónách bez starostí a zdarma. Auta ze zón Brno - A, Brno - Veveří a Brno - Centrum můžete na konci rezervace odstavit v modré zóně. Naše auta mají dokonce povolení pro vjezd do historického centra Brna. Nemusíte se tedy obávat ani zákazových značek s dodatkem „Mimo vozidlo s povolením OD MMB“. Zvláštním výhodám parkování sdílených aut v Brně se věnuje samostatná stránka.

Renault Trafic Autonapul
Rezidentní parkování Brno

Pokud patříte mezi uživatele, dejte při parkování pozor pouze na speciální místa, na kterých platí parkovací zákaz pro všechny, například:

 • místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)
 • stání časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel) - nesmíme parkovat ani MIMO dobu platnosti rezervace
 • místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (pro sdílníky Autonapůl – zde můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto zde neodstavujte)
 • parking na omezený čas s parkovacími hodinami (pro sdílníky Autonapůl – tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)
 • parking za závorami – např. naproti Hotelu Grand (pro sdílníky Autonapůl: tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam neodstavujte)

K parkování v centru doporučujeme vyzkoušet tyto ulice – Za divadlem, Rooseveltova, Novobranská, Měnínská, Orlí, Jezuitská, Dvořákova, Mozartova, Beethovenova, Moravské náměstí, Opletalova, Besední, Bašty, Benešova z obou stran vč. parkování u autobusového nádraží (ale pozor, část míst má vyhrazen Grand Hotel).

S Autonapůl zkrátka starosti s parkováním odpadají. Až auto pohodlně odparkujete, můžete na cestách pokračovat buď na Rekole nebo vlakem.

S Českými drahami jsme navázali spolupráci, díky které můžete vaše nasbírané ČD body proměnit na slevu v hodnotě 250 Kč na služby Autonapůl a výhodně tak kombinovat vaše cesty po České republice.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.

Kancelář: Křenová 409/52, Brno