Rezidentní parkování v Praze

Parkování sdílených aut v Praze je součástí systému schváleného Magistrátem hlavního města Prahy pro carsharingové společnosti. Více o carsharingu Autonapůl v Praze a přesné rozdělení zón pro předávání aut najdete v sekci Autonapůl v ČR - Praha

Jakmile vůz vracíte na konci své rezervace, není problém zaparkovat na modré či fialové zóně bez placení. Je třeba pouze dát pozor na dočasné značení, např. zákaz kvůli čištění ulic.

V době fungování modrých a fialových zón (typicky po-pá 8-20 hod., ale může se místně lišit), můžete během rezervace se sdíleným vozem zastavit na modré a fialové zóně jen po zaplacení parkovného a max. na tři hodiny.

Platbu lze provést tzv. virtuálními parkovacími hodinami (mpla.cz/praha) nebo na fialové, příp. oranžové zóně v parkovacím automatu. Více na www.parkujvklidu.cz

Zodpovědnost za platbu parkovného od vyzvednutí do vrácení auta je vždy na řidiči vozu, resp. registrovaném uživateli.

Základní dělení parkovacích zón v Praze:

modrá – vyznačena pomocí modrých čar na ulici a současně dopravním značením, je určena pro rezidenty a Vy zde můžete sdílené auto odstavit na KONCI Vaší rezervace zdarma. Případně můžete zaplatit parkování BĚHEM rezervace přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha)

fialová – vyznačena pomocí svislého dopravního značení, na ulici je přerušovaná bílá čára, označena jako tzv. smíšené parkování. Vy zde můžete sdílené auto odstavit NA KONCI Vaší rezervace nebo po uhrazení platby v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha). Zde můžete stát po zaplacení i BĚHEM Vaší rezervace.

oranžová – vyznačena pomocí svislého dopravního značení, označena jako  tzv. krátkodobé parkování, je časově omezeno. Vy zde můžete se sdíleným autem stát POUZE během Vaší rezervace a to po zaplacení. Platbu je možné provést v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha).

Jen pozor, na některých speciálních místech auto přesto neparkujte ani neodstavujte. Na nich platí zákaz parkování pro všechny. Jedná se například o:

• místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)

• místa časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel)

• místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam prosím neodstavujte)

• parking za závorami

• na přechodu

• ve vjezdu

TAKHLE PROSÍM OPRAVDU NE

Tip pro placení parkovného:

  • aplikace mapy.cz od Seznamu dokáže zobrazovat dané zóny a po kliknutí na ně je i přímý link na platbu, takže nemusíte hledat kód na značce. Stačí si vyhledat polohu pomocí mapy.cz a můžete zaplatit ještě v pohodlí z auta.

  • Výhodou platby online oproti automatu na ulici je možnost prodloužení rezervace. Nemusíte vše mít dopředu naplánované.