Parkování v Praze

Parkování sdílených aut v Praze je součástí systému schváleného Magistrátem hlavního města Prahy pro carsharingové společnosti. Více o carsharingu Autonapůl v Praze a přesné rozdělení zón pro předávání aut najdete v sekci Autonapůl v ČR – Praha

Jakmile vůz vracíte na konci své rezervace, není problém zaparkovat na modré či fialové zóně bez placení. Je třeba pouze dát pozor na dočasné značení, např. zákaz kvůli čištění ulic.

Parkovací zóny pro předávání sdílených vozů Autonapůl

Platba parkového v průběhu rezervace

parkování v Praze - automat

Platbu lze provést tzv. virtuálními parkovacími hodinami (mpla.cz/praha) nebo na fialové, příp. oranžové zóně v parkovacím automatu. Více na www.parkujvklidu.cz

Zodpovědnost za platbu parkovného od vyzvednutí do vrácení auta je vždy na řidiči vozu, resp. registrovaném uživateli.

V době fungování modrých a fialových zón (typicky po-pá 8-20 hod., ale může se místně lišit), můžete během rezervace se sdíleným vozem zastavit na modré a fialové zóně jen po zaplacení parkovného a max. na tři hodiny.

Základní dělení zón pro parkování v Praze

Parkování v Praze - modrá

modrá – vyznačena pomocí modrých čar na ulici a současně dopravním značením, je určena pro rezidenty a Vy zde můžete sdílené auto odstavit na KONCI Vaší rezervace zdarma. Případně můžete zaplatit parkování BĚHEM rezervace přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha). 

Parkování v Praze - fialová

fialová – vyznačena pomocí svislého dopravního značení, na ulici je přerušovaná bílá čára, označena jako tzv. smíšené parkování. Vy zde můžete sdílené auto odstavit NA KONCI Vaší rezervace nebo po uhrazení platby v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha). Zde můžete stát po zaplacení i BĚHEM Vaší rezervace.

oranžová – vyznačena pomocí svislého dopravního značení, označena jako  tzv. krátkodobé parkování, je časově omezeno. Vy zde můžete se sdíleným autem stát POUZE během Vaší rezervace a to po zaplacení. Platbu je možné provést v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha).

Pozor, na některých speciálních místech neparkujte

Auto neparkujte ani neodstavujte na místech, kde platí zákaz parkování pro všechny. Jedná se například o:

Takhle prosím ne

• místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)

• místa časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel)

• místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam prosím neodstavujte)

• parking za závorami

• na přechodu

• ve vjezdu

Tip pro placení parkovného

Aplikace mapy.cz od Seznamu dokáže zobrazovat dané zóny a po kliknutí na ně je i přímý link na platbu, takže nemusíte hledat kód na značce. Stačí si vyhledat polohu pomocí mapy.cz a můžete zaplatit ještě v pohodlí z auta.

Výhodou platby online oproti automatu na ulici je možnost prodloužení rezervace. Nemusíte vše mít dopředu naplánované.

Google Rating

5,0 58 reviews

  • Avatar Josef Minář ★★★★★ a month ago
    Výborná služba sdílení aut, narozdíl od konkurenčních carsharingů funguje v daleko více městech, ne jen Praha+Brno. … More Rád proto kromě výletů kolem domovské Prahy využívám i na kombinaci vlakem do daného krajského města a dále výlet sdíleným Autonapůl.
  • Avatar Jan Toman ★★★★★ 9 hours ago
    Autonapůl je jediný způsob, jak si dokážu představit používání auta. Auto vůbec nepotřebuji, dokud… A v tu … More chvíli jsem skutečně rád, že tu pro mě je. A zatím tu pro mě nějaké v okolí bylo vždy.
  • Avatar Martin Kuba ★★★★★ a month ago
    Dobrá služba se kterou mám z nedávné doby jen tu nejlepší zkušenost, moc přeji provozovatelům, aby vše i do budoucna … More fungovalo takhle hladce, carshering tohoto typu je u nás podle mě hodně potřebný.