Rakouská dálniční známka

Rakouská dálniční známka může být buď roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Známku potřebujete na všechny dálnice a rychlostní silnice. Pokud zvažujete dovolenou, desetidenní známka pro osobní automobil vás vyjde na 9,50 €. Když ale vydržíte číst až do konce, dozvíte se, jak se tomuto výdaji vyhnout.

Rakouská dálniční známka

Druhy známek

Roční dálniční známka pro rok 2021 platí od 1.12.2020 do 31.1.2022, tedy na 14 měsíců. Dvouměsíční a desetidenní známka začínají platit dnem, kdy jste známku koupili.

Všechny známky oproti roku 2020 mírně zdražily, takže pro rok 2021 platí tyto ceny:

DesetidenníDvouměsíčníRoční
Osobní automobil€ 9,50€ 27,80€ 92,50
Motocykl€ 5,50€ 13,90€ 36,70
Ceny rakouských dálničních známek v roce 2021

Kde koupit známky

Známku můžete v Česku nejjednodušeji koupit na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem, popřípadě prodej zajišťují i pobočky ÚAMK. V Rakousku lze “die Vignette” samozřejmě také koupit na čerpacích stanicích. 

Elektronická známka

Rakouská dálniční známka se dá koupit i v elektronické variantě, a to na e-shopu https://shop.asfinag.at/cs/, který má stránky i v češtině. Platit se dá pohodlně třeba platební kartou.

Všechny známky jsou vázané na SPZ vašeho vozidla, takže při změně SPZ v průběhu platnosti, např. z důvodu stěhování, nebude digitální známka přeregistrována.

Digitální známka také, na rozdíl od papírové, nezačíná platit okamžitě, ale až po 18 dnech. Důvodem je právo spotřebitele do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy při nákupech po internetu. Tohoto práva se ale můžete vzdát, pokud nakoupíte známku jako podnikatel. Tehdy pro vás lhůta neplatí a známka začíná platit ihned.

Mýtné

Na některých úsecích dálnic, zejména v tunelech je ještě nutné zaplatit navíc mýtné. Přehled mýtných bran a tarifů na jednotlivých místech najdete na stránkách elektronického obchodu.

Kam nalepit známku?

Rakouská známka patří na čelní sklo uprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Nenalepená dálniční známka je neplatná a za špatně nalepenou známku můžete být pokutováni. Je samozřejmě nutné uschovat si podkladový kupón pro případ kontroly.

Elektronická verze se samozřejmě nikam nelepí, kamery na rakouských dálnicích rozpoznají vaši SPZ a automaticky vyhodnotí platnost známky.

Jak neplatit za dálniční známku?

Pokud pro svoji cestu do Rakouska využijete sdílených vozů Autonapůl, za rakouskou dálniční známku platit nemusíte, protože už je v ceně služby. Konkrétně mají známku dispozici Škoda Rapid Raymont a Škoda Octavia Gary v Brně, Škoda Octavia Rachel v Praze a Škoda Rapid Joe v Plzni.

Google Rating

5,0 57 reviews

  • Avatar Josef Minář ★★★★★ 4 weeks ago
    Výborná služba sdílení aut, narozdíl od konkurenčních carsharingů funguje v daleko více městech, ne jen Praha+Brno. … More Rád proto kromě výletů kolem domovské Prahy využívám i na kombinaci vlakem do daného krajského města a dále výlet sdíleným Autonapůl.
  • Avatar Martin Kuba ★★★★★ a month ago
    Dobrá služba se kterou mám z nedávné doby jen tu nejlepší zkušenost, moc přeji provozovatelům, aby vše i do budoucna … More fungovalo takhle hladce, carshering tohoto typu je u nás podle mě hodně potřebný.
  • Avatar Filip S. ★★★★★ a month ago
    Nejlepší carsharing, který jsem vyzkoušel, další už nemusím. Moderní a udržovaný vozový park, vstřícné podmínky … More i individuální přístup a milí lidé, jak mezi vedením, tak mezi sdílníky. Doporučuji!

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved