Rakouská dálniční známka

Rakouská dálniční známka může být buď roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Známku potřebujete na všechny dálnice a rychlostní silnice. Pokud zvažujete dovolenou, desetidenní známka pro osobní automobil vás vyjde na 9,50 €. Když ale vydržíte číst až do konce, dozvíte se, jak se tomuto výdaji vyhnout.

Zahraniční dálniční známky

Druhy známek

Roční dálniční známka pro rok 2021 platí od 1.12.2020 do 31.1.2022, tedy na 14 měsíců. Dvouměsíční a desetidenní známka začínají platit dnem, kdy jste známku koupili.

Všechny známky oproti roku 2020 mírně zdražily, takže pro rok 2021 platí tyto ceny:

DesetidenníDvouměsíčníRoční
Osobní automobil€ 9,50€ 27,80€ 92,50
Motocykl€ 5,50€ 13,90€ 36,70
Ceny rakouských dálničních známek v roce 2021

Kde koupit známky

Známku můžete v Česku nejjednodušeji koupit na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem, popřípadě prodej zajišťují i pobočky ÚAMK. V Rakousku lze “die Vignette” samozřejmě také koupit na čerpacích stanicích. 

Elektronická známka

Rakouská dálniční známka se dá koupit i v elekntronické variantě, a to na e-shopu https://shop.asfinag.at/cs/, který má stránky i v češtině. Platit se dá pohodlně třeba platební kartou.

Všechny známky jsou vázané na SPZ vašeho vozidla, takže při změně SPZ v průběhu platnosti, např. z důvodu stěhování, nebude digitální známka přeregistrována.

Digitální známka také, na rozdíl od papírové, nezačíná platit okamžitě, ale až po 18 dnech. Důvodem je právo spotřebitele do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy při nákupech po internetu. Tohoto práva se ale můžete vzdát, pokud nakoupíte známku jako podnikatel. Tehdy pro vás lhůta neplatí a známka začíná platit ihned.

Kam nalepit známku?

Rakouská známka patří na čelní sklo uprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Nenalepená dálniční známka je neplatná a za špatně nalepenou známku můžete být pokutováni. Je samozřejmě nutné uschovat si podkladový kupón pro případ kontroly.

Elektronická verze se samozřejmě nikam nelepí, kamery na rakouských dálnicích rozpoznají vaši SPZ a automaticky vyhodnotí platnost známky.

Jak neplatit za dálniční známku?

Pokud pro svoji cestu do Rakouska využijete sdílených vozů Autonapůl, za rakouskou dálniční známku platit nemusíte, protože už je v ceně služby. Konkrétně mají známku dispozici Škoda Rapid Raymont a Škoda Octavia Gary v Brně, Škoda Octavia Rachel v Praze a Škoda Rapid Joe v Plzni.

Google Rating

5,0 47 reviews

  • Avatar Aneta Sildova ★★★★★ 3 months ago
    Skvělá služba ideální pro všechny, kteří auto potřebují jen jednou za čas. Žádný problém, všechno funguje … More bezchybně!
  • Avatar Martin Tyšer ★★★★★ 5 months ago
    Jako účetní firma Nastejnelodi.cz využíváme Autonapůl.cz již pár roků a neměnili bychom a navíc všem našim … More klientům tyto služby vřele doporučujeme. Potřebujete jet z Ostravy na obchodní schůzku kousek za Prahu, kousek od Plzně nebo do Liberce? Tradičně toto znamená celodenní "výlet" a stres za volantem na D1 s nepredikovatelnou dobou jízdy. S Autonapůl.cz sednete na vlak, ve kterém se dobře najíte v jídeláku nebo můžete "popracovat" a půjčíte si auto jednoduše až z vlaku vystoupíte. Díky Autonapůl.cz svým časem již neplýtvám a díky za to!
  • Avatar Katerina Zanotti ★★★★★ 3 months ago
    S Autonapůl jsem vždy maximálně spokojená, osobní komunikace, výborná komunita, čistá auta. Vše funguje jak má, … More díky!

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved