Rakouská dálniční známka

Rakouská dálniční známka může být buď roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Známku potřebujete na všechny dálnice a rychlostní silnice. Pokud zvažujete dovolenou, desetidenní známka pro osobní automobil vás vyjde na 9,50 €. Když ale vydržíte číst až do konce, dozvíte se, jak se tomuto výdaji vyhnout.

Rakouská dálniční známka

Druhy známek

Roční dálniční známka pro rok 2021 platí od 1.12.2020 do 31.1.2022, tedy na 14 měsíců. Dvouměsíční a desetidenní známka začínají platit dnem, kdy jste známku koupili.

Všechny známky oproti roku 2020 mírně zdražily, takže pro rok 2021 platí tyto ceny:

DesetidenníDvouměsíčníRoční
Osobní automobil€ 9,50€ 27,80€ 92,50
Motocykl€ 5,50€ 13,90€ 36,70
Ceny rakouských dálničních známek v roce 2021

Kde koupit známky

Známku můžete v Česku nejjednodušeji koupit na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem, popřípadě prodej zajišťují i pobočky ÚAMK. V Rakousku lze “die Vignette” samozřejmě také koupit na čerpacích stanicích. 

Elektronická známka

Rakouská dálniční známka se dá koupit i v elektronické variantě, a to na e-shopu https://shop.asfinag.at/cs/, který má stránky i v češtině. Platit se dá pohodlně třeba platební kartou.

Všechny známky jsou vázané na SPZ vašeho vozidla, takže při změně SPZ v průběhu platnosti, např. z důvodu stěhování, nebude digitální známka přeregistrována.

Digitální známka také, na rozdíl od papírové, nezačíná platit okamžitě, ale až po 18 dnech. Důvodem je právo spotřebitele do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy při nákupech po internetu. Tohoto práva se ale můžete vzdát, pokud nakoupíte známku jako podnikatel. Tehdy pro vás lhůta neplatí a známka začíná platit ihned.

Mýtné

Na některých úsecích dálnic, zejména v tunelech je ještě nutné zaplatit navíc mýtné. Přehled mýtných bran a tarifů na jednotlivých místech najdete na stránkách elektronického obchodu.

Kam nalepit známku?

Rakouská známka patří na čelní sklo uprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Nenalepená dálniční známka je neplatná a za špatně nalepenou známku můžete být pokutováni. Je samozřejmě nutné uschovat si podkladový kupón pro případ kontroly.

Elektronická verze se samozřejmě nikam nelepí, kamery na rakouských dálnicích rozpoznají vaši SPZ a automaticky vyhodnotí platnost známky.

Jak neplatit za dálniční známku?

Pokud pro svoji cestu do Rakouska využijete sdílených vozů Autonapůl, za rakouskou dálniční známku platit nemusíte, protože už je v ceně služby. Konkrétně mají známku dispozici nová Scala Cheryl v Praze a Megane Athos a Rapid Larry v Brně. Stejně tak je možné vyhnout se placení za slovenskou dálniční známku, protože i ta je u některých vozů v ceně služby sdílení aut.

Upozornění: Autonapůl neprodává zahraniční dálniční známky a neposkytuje poradenství o jejich koupi. Helplinka je určena výhradně pro zákazníky Autonapůl.

Google Rating

4,9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ 8 months ago
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes … More čipovou kartu), vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ 9 months ago
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- … More možnost individuální domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ 7 months ago
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry … More aut byly vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.