Rakouská dálniční známka

Rakouská dálniční známka může být buď roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Známku potřebujete na všechny dálnice a rychlostní silnice. Pokud zvažujete dovolenou, desetidenní známka pro osobní automobil vás vyjde na 9,60 €. Když ale vydržíte číst až do konce, dozvíte se, jak se tomuto výdaji vyhnout.

Rakouska dalnicni znamka

Druhy známek

Roční dálniční známka pro rok 2022 platí od 1.12.2021 do 31.1.2023, tedy na 14 měsíců. Dvouměsíční a desetidenní známka začínají platit dnem, kdy jste známku koupili.

Všechny známky oproti roku 2021 mírně zdražily, takže pro rok 2021 platí tyto ceny:

DesetidenníDvouměsíčníRoční
Osobní automobil€ 9,60€ 28,20€ 93,80
Motocykl€ 5,60€ 14,10€ 37,20
Ceny rakouských dálničních známek v roce 2022

Kde koupit známky

Známku můžete v Česku nejjednodušeji koupit na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem, popřípadě prodej zajišťují i pobočky ÚAMK. V Rakousku lze “die Vignette” samozřejmě také koupit na čerpacích stanicích. 

Nejvíce doporučujeme rakouský mýtný obchod ASFINAG, kde neplatíte žádné přirážky.

Elektronická známka

Rakouská dálniční známka se dá koupit i v elektronické variantě, a to právě na e-shopu https://shop.asfinag.at/cs/, který má stránky i v češtině. Platit se dá pohodlně třeba platební kartou.

Všechny známky jsou vázané na SPZ vašeho vozidla, takže při změně SPZ v průběhu platnosti, např. z důvodu stěhování, nebude digitální známka přeregistrována.

Digitální známka také, na rozdíl od papírové, nezačíná platit okamžitě, ale až po 18 dnech. Důvodem je právo spotřebitele do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy při nákupech po internetu. Tohoto práva se ale můžete vzdát, pokud nakoupíte známku jako podnikatel. Tehdy pro vás lhůta neplatí a známka začíná platit ihned.

Mýtné

Na některých úsecích dálnic, zejména v tunelech je ještě nutné zaplatit navíc mýtné. Přehled mýtných bran a tarifů na jednotlivých místech najdete na stránkách elektronického obchodu.

Kam nalepit známku?

Rakouská známka patří na čelní sklo uprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Nenalepená dálniční známka je neplatná a za špatně nalepenou známku můžete být pokutováni. Je samozřejmě nutné uschovat si podkladový kupón pro případ kontroly.

Elektronická verze se samozřejmě nikam nelepí, kamery na rakouských dálnicích rozpoznají vaši SPZ a automaticky vyhodnotí platnost známky.

Jak neplatit za dálniční známku?

Pokud pro svoji cestu do Rakouska plánujete využít sdílených vozů Autonapůl, vybrané vozy mají v ceně kromě české také rakouskou dálniční známku. Konkrétně má známku nyní k dispozici 9místný Trafic Busby v Brně. Stejně tak je možné vyhnout se placení za slovenskou dálniční známku, protože i ta je u některých vozů v ceně služby sdílení aut. Pokud plánujete cestu do zahraničí, neváhejte se nám ozvat a po dohodě zvážíme nákup dalších zahraničních dálničních známek.

Upozornění: Autonapůl neprodává zahraniční dálniční známky a neposkytuje poradenství o jejich koupi. Helplinka je určena výhradně pro zákazníky Autonapůl.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.