Rakouská dálniční známka

Rakouská dálniční známka může být buď roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Známku potřebujete na všechny dálnice a rychlostní silnice. Pokud zvažujete dovolenou, desetidenní známka pro osobní automobil vás vyjde na 9,50 €. Když ale vydržíte číst až do konce, dozvíte se, jak se tomuto výdaji vyhnout.

Rakouská dálniční známka

Druhy známek

Roční dálniční známka pro rok 2021 platí od 1.12.2020 do 31.1.2022, tedy na 14 měsíců. Dvouměsíční a desetidenní známka začínají platit dnem, kdy jste známku koupili.

Všechny známky oproti roku 2020 mírně zdražily, takže pro rok 2021 platí tyto ceny:

DesetidenníDvouměsíčníRoční
Osobní automobil€ 9,50€ 27,80€ 92,50
Motocykl€ 5,50€ 13,90€ 36,70
Ceny rakouských dálničních známek v roce 2021

Kde koupit známky

Známku můžete v Česku nejjednodušeji koupit na benzinových pumpách v blízkosti hranic s Rakouskem, popřípadě prodej zajišťují i pobočky ÚAMK. V Rakousku lze “die Vignette” samozřejmě také koupit na čerpacích stanicích. 

Elektronická známka

Rakouská dálniční známka se dá koupit i v elektronické variantě, a to na e-shopu https://shop.asfinag.at/cs/, který má stránky i v češtině. Platit se dá pohodlně třeba platební kartou.

Všechny známky jsou vázané na SPZ vašeho vozidla, takže při změně SPZ v průběhu platnosti, např. z důvodu stěhování, nebude digitální známka přeregistrována.

Digitální známka také, na rozdíl od papírové, nezačíná platit okamžitě, ale až po 18 dnech. Důvodem je právo spotřebitele do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy při nákupech po internetu. Tohoto práva se ale můžete vzdát, pokud nakoupíte známku jako podnikatel. Tehdy pro vás lhůta neplatí a známka začíná platit ihned.

Mýtné

Na některých úsecích dálnic, zejména v tunelech je ještě nutné zaplatit navíc mýtné. Přehled mýtných bran a tarifů na jednotlivých místech najdete na stránkách elektronického obchodu.

Kam nalepit známku?

Rakouská známka patří na čelní sklo uprostřed (pod vnitřní zpětné zrcátko) nebo do levého horního rohu. Nenalepená dálniční známka je neplatná a za špatně nalepenou známku můžete být pokutováni. Je samozřejmě nutné uschovat si podkladový kupón pro případ kontroly.

Elektronická verze se samozřejmě nikam nelepí, kamery na rakouských dálnicích rozpoznají vaši SPZ a automaticky vyhodnotí platnost známky.

Jak neplatit za dálniční známku?

Pokud pro svoji cestu do Rakouska využijete sdílených vozů Autonapůl, za rakouskou dálniční známku platit nemusíte, protože už je v ceně služby. Konkrétně mají známku dispozici Škoda Rapid Raymont a Škoda Octavia Gary v Brně, Škoda Octavia Rachel v Praze a Škoda Rapid Joe v Plzni.

Poslední příspěvky (Last posts)

Google Rating

4,9 61 reviews

  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ in the last week
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- … More možnost individuální domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Michal Vančo ☆☆☆☆ a week ago
    Neni nic lepsiho nez se pokouset vecer zaparkovat a videt 5 carsharingovych vozidel ktera tam stoji nekolik tydnu nehnute … More bez jakehokoliv placeni na modrych zonach a zabiraji vesele misto platicim rezidentum, tohle je opravdu nesmysl a kazdy uzivatel by mel toto platit ze sveho.edit na popud: bohuzel jednalo se jak o vase auta tak i auta konkurence, jmenovite car4way, pravda tech tu je o poznani jeste vice ale myslim ze zde by mela platit stejna pravidla pro vsechny, obchazeni systemu tim ze postavim auto do modrych a nasledne se odhlasim od pronajmu auta je krasna ukazka ceske vychcanosti a doplaci na to zase jen slusny clovek. O to vetsi zabava je videt takova auta parkovat napriklad v krizovatkach v obytnych zonach atp aby nahodou jeste nebylo videt a hned je o nebezpeci postarano (zrejme jsou imunni vuci veskerym zakonum na komunikacich).
  • Avatar Rekola Bikesharing ★★★★★ a month ago
    Díky Autonapůl jsme zjistili, že nepotřebujeme mít trvale k dispozici vlastní služební auta. Vše je vždy v perfektním … More stavu a nemusíme se vozový park starat ve chvílích, kdy ho nevyužíváme. Díky za vás!

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved