Tipy pro bezpečně zvládnutou zimu za volantem

Tipy na jízdu v zimě od Autonapůl
Tipy na jízdu v zimě

Zima je pro mnohé řidiče výzvou. Není třeba se ničeho obávat, stačí si dát pozor na pár věcí. Pokud můžete, zkuste si vaše auto osahat na prázdném zasněženém parkovišti a zjistit jak se chová, jak je rozdílně cítit povrch pod koly a reakce pedálů.

Naše tipy na jízdu v zimě

❄️ Vyjeďte až ve chvíli, kdy je auto pořádně odmražené a dobře vidíte na všechny strany. Tankový průzor nestačí!

❄️ Buďte klidní, předvídejte a držte si odstup, snížíte tak riziko nouzového brždění a smyku. Prudké pohyby volantem a ostrá akcelerace včetně brždění vás na sněhu mohou připravit o přilnavost a kontrolu nad autem.

❄️ Kvalitní zimní pneumatiky jsou základ. Na zimních pneu s dostatečným dezénem zůstává auto dobře ovladatelné i na neposypané silnici.

❄️ Nezapomínejte, že i chodci se na sněhu chovají jinak. Mohou uklouznout, spěchají při sněžení domů do tepla a sucha a oproti dobré viditelnosti mohou být víc roztržití.

❄️ Některé automatické převodovky nabízí zimní režim (označení "W" nebo "Winter"), který nabídne jemnější rozjezdy bez prokluzu. Pokud váš automat nemá zimní mód a prokluzují vám při rozjezdu kola, můžete si pomoci manuálním režimem a citlivou prací s plynem.

❄️ Napříč internetem najdete určitě množství tipů, ale must have je reflexní vesta po ruce, klidná hlava a hlavně se toho nebát.

Ruční brzdy vás prosí o pomoc

Pokud se teploty venku drží kolem bodu mrazu, objevují se případy přimrzlých ručních brzd.

Tato situace nastává při nadměrném zatažení ruční brzdy, lidově řečeno „na krev“. Obzvlášť v těchto venkovních podmínkách, snažte se při odstavení vozidla používat ruční brzdu pouze v nutných případech, tedy v prudkém kopci. Na rovince nebo v mírném kopečku stačí použít pouze rychlostní stupeň vozidla — jedničku nebo zpátečku.

Jestli auto opravdu drží ověříte snadno, po zařazení rychlostního stupně pustíte brzdu a auto se lehce zhoupne a zapře se o daný stupeň. Pokud nikam dále necestuje a drží svoje místo, je hotovo. Pokud ucítíte, že popojíždí stále dál, zatáhněte i ruční brzdu. Při používání ruční brzdy prosím dbejte na to, aby byla zatažená tak akorát, tedy nikoliv na doraz, ale ani moc málo.

Přejeme klidné zimní cestování. ❄️

Autonapůl

Vytváříme prostor pro lidi. Společně.

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved