Rok 2019 pro Autonapůl

Rok 2019 je za námi a s lehkým odstupem je nyní čas na krátké zhodnocení. 

Pro Autonapůl to byl skvělý rok. Dále jsme rozšiřovali a zlepšovali služby carsharingu. Aktuálně Autonapůl působí v devíti velkých městech České republiky. Flotila sdílených aut v průběhu roku 2019 čítala sedmdesát až osmdesát vozidel, se kterými uživatelé Autonapůl najezdili za rok 2019 více jak 1,3 milionu kilometrů nejen po Česku, ale po celé Evropě! Kde všude uživatelé se sdílenými vozy byli? 

Rok 2019
Cesty Autonapůl 2019

Díky spolupráci se Zoo Liberec a Renault ČR jsme v rámci projektu “Zoe v Zoo” mohli nabídnout další možnost vyzkoušet si čisté 100% elektromobily - nyní jsou v Brně a Liberci, připravujeme další zkušební projekty v Moravskoslezském kraji či Praze. Sledujeme moderní trendy a při výběru nových vozů do flotily carsharingu zvažujeme další vozy s co nejnižším vlivem na životní prostředí, ale také vyšším komfortem, třeba v podobě automatické převodovky. Zatím jsme opustili Zlín, ale věříme, že se tam vrátíme a pořádně tam carsharing rozjedeme. 

Zoe Liberec

Kromě množství najetých kilometrů a rezervovaných hodin jsou pro Autonapůl klíčové dopady, které má sdílení automobilů na naše prostředí. Cílem je vytvářet prostor v ulicích, efektivním sdílením uvolňovat místa od aut, která dlouho stojí a nejsou využívaná. Je pro nás důležité budování komunity podobně smýšlejících lidí. Podle růstu počtu uživatelů vidíme, že carsharing dává smysl a funguje nejen pro své uživatele, ale i pro města.

Jeden sdílený automobil totiž dokáže díky efektivnímu využití nahradit až 10 soukromých aut. Soukromě vlastněné auto je typicky používáno zhruba 5 % času, zatímco sdílená auta 30-50 % času. To je šestkrát až desetkrát více!

Díky těmto faktům a a našemu vyjednávání města jako Praha a Brno nadále carsharing podporují zvýhodněným parkováním v rezidentních zónách, od června 2019 mohou podobný benefit využívat uživatelé také v Plzni v placených zónách a nově také v rezidentních zónách Českých Budějovic. Pokračujeme ve vyjednávání výhod pro casharingové vozy i v dalších městech.

Během roku 2019 jsme se zúčastnili několika propagačních i kulturních akcí v různých městech republiky. Šířili jsme myšlenku carsharingu a debatovali nejen se zájemci o Autonapůl. Velkou odezvu přinesly především Evropský týden mobility a Den bez aut, Expat Fair, Zažít město jinak, Ekojarmark Olomouc, Den Země, Den čisté mobility nebo Mash Up v Impact Hubu. Zapojili jsme se do výzvy Do práce na kole. Představili jsme se na panelu Boost with Facebook Brno a zúčastnili jsme se Redbull Basement Hatch Campu v Praze.

Autonapůl na akcíích

Dobré zprávy přinášejí předběžné finanční výsledky za rok 2019, které slibují růst provozního zisku EBITDA přes 3 miliony korun. A také díky stabilnímu výkonu přidružené provozovny ručního mytí se hospodaření Autonapůl dostane blízko účetnímu zisku. Tedy "černým číslům", která znamenají i plné pokrytí účetních odpisů aut. Celkové výnosy za rok 2019 budou kolem 11-12 milionů korun. 

V téměř všech městech pokrytých službou Autonapůl jsme loni uspořádali osobní setkání s uživateli. Diskuze probíhaly také uvnitř komunity uživatelů. Názory na fungování Autonapůl jsme získávali také pomocí anket na sociálních sítích a newsletteru. Chceme, aby naši uživatelé měli možnost se podílet na rozhodování o změnách, které připravujeme. Změnili jsme vizuální styl naší komunikace, jsme aktivnější na sociálních sítí a pokračujeme v psaní blogu Autonapůl.

Prostor pro lidi

Významná je pro nás spolupráce s našimi partnery. Ke konci roku jsme se připojili k platfomě Slušná firma, tedy hnutí za obecně prospěšnější podnikání, které propojuje české a slovenské organizace stavící na principech odpovědnosti a slušnosti. Zapojili jsme se také do prestižního výzkumu spolu s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Dopravní fakultou ČVUT v Praze, který sloužil k zjištění dopravního chování a podpoře moderních a environmentálně šetrných služeb mobility.

Rok 2019 byl plný výzev i práce na každodenních maličkostech, které zlepšují kvalitu naší služby. Podporujeme Aplikaci Záchranka, bojovníky za udržitelnou mobilitu nejen v Praze Auto*Mat, festival Žižkovská noc nebo aktivity Swap Prague a Nebouram.cz. Setkávání s uživateli Autonapůl i dalšími zájemci a spolupráce s partnery jako např. bikesharingem Rekola pro nás jsou povzbuzením do další činnosti.

Cílem pro rok 2020 je zlepšovat dále dostupnost Autonapůl v našich městech, přidat dvě desítky nových vozů, spustit novou mobilní aplikaci, posilovat komunitu našich uživatelů a propagovat myšlenku carsharingu napříč společností. Vytvářet prostor pro lidi. Společně.

Partneři Autonapůl


Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved