Šalinkarta Brno

MHD je službou, kterou v Brně aspoň občas využije každý. Pro ty, kteří se pohybují šalinou či trolejbusem pravidelně, se vyplatí šalinkarta - pojem předplatní jízdenka se v Brně moc nepoužívá.

Šalinkarta Brno
Zdroj: zpravyzmoravy.cz

Kterou jízdenku vybrat?

Dopravní podnik města Brna (DPMB) nabízí několik variant nepřenosných předplatních kupónů - měsíční, čtvrtletní, roční, které jsou obvykle nejvýhodnější. Pro pohyb po městě většinou bohatě stačí šalinkarta na zóny 100+101. Pouze pokud bydlíte ve vesnici vzdálenější od Brna, musíte si přikoupit kupón pro příslušnou okrajovou zónu.

Jsou ovšem i další varianty. Pokud se v domácnosti střídá více lidí při jízdě MHD, je možné využít přenosnou předplatní jízdenku, která je ovšem podstatně dražší. Je možné koupit například i takzvanou univerzální jízdenku. Více informací je možné získat na webu dopravního podniku.

Pro nepravidelné jízdy je samozřejmě možné využít jednorázové jízdenky. V posledním roce začal brněnský dopravní podnik nabízet službu "Pípni a jeď". K němu nepotřebujete nic jiného než svou bezkontaktní platební kartu. Když nastoupíte do vozu MHD, přiložíte kartu ke čtečce. Když vystupujete, uděláte totéž. Na konci dne vám potom systém automaticky spočítá nejvýhodnější tarif pro všechny cesty, které jste ten den absolvovali (maximálně tedy celodenní jízdenku) a strhne příslušnou částku z vaší karty.

Aplikace dopravního podniku vám také nabízí možnost koupit si jednorázovou jízdenku přímo v aplikaci. Platíte zadanou platební kartou. Výhodou je, že takto zakoupené jízdenky jsou o korunu levnější.

Ceny a podmínky pro studenty

Studenti do 26 let si mohou užívat nižších cen, v roce 2022 je předplatní jízdenka pro zóny 100+101 vyjde na 275 Kč (měsíční), 685 Kč (čtvrtletní) nebo 2 375 Kč (roční). Jelikož studenti z jiných měst se obvykle pohybují po Brně pouze 9-10 měsíců, musí zvážit, jestli se jim vyplatí spíše roční kupón nebo 3 čtvrtletní a jednotlivé jízdenky.

Studenti starší 18 let musí doložit svůj status studenta buď pomocí karty ISIC nebo potvrzení o studiu vydaného školou. Studenti některých vysokých škol, např. Masarykovy univerzity mohou využít online ověření statusu studenta.

Ceny a podmínky pro zaměstnance

Pokud nejste studentem, platí pro vás v roce 2021 tyto ceny: 550 Kč (měsíční), 1 370 Kč (čvrtletní), 4 750 Kč (roční). Všechny ceny jsou uvedeny pro zóny 100+101.

Roční šalinkarta má ovšem některé další výhody. O víkendech a svátcích na ni může cestovat celá rodina, přesněji 2 libovolní dospělí plus 3 libovolné děti. Rozhodně oceníte, když za vámi přijede návštěva.

Každý, kdo řádně platí poplatek za odpad, může také požádat o dotaci ve výši 1 425 Kč (tedy 30% ceny roční jízdenky) v rámci tzv. dotačního programu Šalinkarta.


O víkendech a svátcích může na roční šalinkartu cestovat celá rodina, přesněji 2 dospělí plus 3 děti.

Šalinkarta online

Od začátku roku 2022 přešel brněnský dopravní podnik kompletně na předplatní jízdenky pouze v elektronické podobě (viz níže). Město Brno provozuje portál BrnoID, kde je možné žádat o elektronickou předplatní jízdenku. Po přihlášení do systému jdete do sekce MHD a "Koupit IDS JMK jízdenku". Tady vybereme nepřenosnou jízdenku.

BrnoID - nákup elektronické jízdenky

Na další stránce potom vyplníme číslo libovolné bezkontaktní platební karty (v terminlologii BrnoID se nazývá "nosič"). Jedná se opravdu pouze o vyplnění čísla karty a žádných dalších platebních údajů - karta dokonce nemusí být ani aktivovaná. Pokud se přesto obáváte o bezpečnost, je možné zakoupit jednorázovou kartu. Pro děti do 15 let je v prodeji speciální čip za 30 Kč. Jako nosič jízdenky můžete také využít mobilní telefon s příslušnou aplikací.

Brno  ID výběr nosiče

Jako nosič je možné využít i mobilní telefon bez aplikace, pokud používáte technologii Google Pay/Apple Pay. Postup pro zprovoznění je ovšem poněkud složitější. Problém je v tom, že aplikace v mobilu (například Google Pay) pro čtečku změní číslo karty a datum platnosti a neřeknou vám ho, takže ho vlastně nemůžete zapsat jako nosič. Abyste zjistili číslo karty, potřebujete čtečku NFC, což může být třeba jiný mobil. Celý postup vložení virtuální karty je podrobně popsán v článku na BrnoID.

Od 1. ledna 2022 Brno přestalo prodávat papírové předplatní jízdenky na městskou hromadnou dopravu s tím, že si bude možné koupit pouze elektronickou verzi. Elektronickou předplatní jízdenku si cestující mohou nahrát buď na svou platební kartu, nebo jim brněnský dopravní podnik prodá kartu bez vazby na konkrétní bankovní účet. První nákup elektronické jízdenky budou muset cestující řešit na pobočce, každý další už se však obejde bez její návštěvy. 

papírová a elektronická šalinkarta brno
Brněnská šalinkarta - vlevo papírová verze, vpravo elektronická

Co dělat, když potřebuju vyjet za Brno?

Šalinkarta se vyplatí i při jízdách mimo Brno. Až na hranici Brna totiž jedete zdarma, takže si vždy musíte dokoupit lístek pouze do těch zón, do kterých vám už vaše předplatní jízdenka nedosahuje.

Pokud je spojení hromadnou dopravou nedostatečné, můžete využít některou z carsharingových služeb. Například družsto Autonapůl nabízí v Brně více než třicet aut různých typů. Velkou výhodou carsharingových aut v Brně je to, že po ukončení cesty můžete zaparkovat v modrých zónách úplně zdarma.

Google Rating

4,9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ před 6 měsíci
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes čipovou kartu), … More vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ před 7 měsíci
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- možnost individuální … More domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ před 6 měsíci
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry aut byly … More vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.