Šalinkarta Brno

MHD je službou, kterou v Brně aspoň občas využije každý. Pro ty, kteří se pohybují šalinou či trolejbusem pravidelně, se vyplatí šalinkarta – pojem předplatní jízdenka se v Brně moc nepoužívá.

Šalinkarta Brno
Zdroj: zpravyzmoravy.cz

Kterou jízdenku vybrat?

Dopravní podnik města Brna (DPMB) nabízí několik variant nepřenosných předplatních kupónů – měsíční, čtvrtletní, roční, které jsou obvykle nejvýhodnější. Pro pohyb po městě většinou bohatě stačí šalinkarta na zóny 100+101. Pouze pokud bydlíte ve vesnici vzdálenější od Brna, musíte si přikoupit kupón pro příslušnou okrajovou zónu.

Jsou ovšem i další varianty. Pokud se v domácnosti střídá více lidí při jízdě MHD, je možné využít přenosnou předplatní jízdenku, která je ovšem podstatně dražší. Je možné koupit například i takzvanou univerzální jízdenku. Více informací je možné získat na webu dopravního podniku.

Pro nepravidelné jízdy je samozřejmě možné využít jednorázové jízdenky. V posledním roce začal brněnský dopravní podnik nabízet službu „Pípni a jeď„. K němu nepotřebujete nic jiného než svou bezkontaktní platební kartu. Když nastoupíte do vozu MHD, přiložíte kartu ke čtečce. Když vystupujete, uděláte totéž. Na konci dne vám potom systém automaticky spočítá nejvýhodnější tarif pro všechny cesty, které jste ten den absolvovali (maximálně tedy celodenní jízdenku) a strhne příslušnou částku z vaší karty.

Ceny a podmínky pro studenty

Studenti do 26 let si mohou užívat nižších cen, v roce 2021 je předplatní jízdenka pro zóny 100+101 vyjde na 275 Kč (měsíční), 685 Kč (čtvrtletní) nebo 2 375 Kč (roční). Jelikož studenti z jiných měst se obvykle pohybují po Brně pouze 9-10 měsíců, musí zvážit, jestli se jim vyplatí spíše roční kupón nebo 3 čtvrtletní a jednotlivé jízdenky.

Studenti starší 18 let musí doložit svůj status studenta buď pomocí karty ISIC nebo potvrzení o studiu vydaného školou. Studenti některých vysokých škol, např. Masarykovy univerzity mohou využít online oveření statusu studenta.

Ceny a podmínky pro zaměstnance

Pokud nejste studentem, platí pro vás v roce 2021 tyto ceny: 550 Kč (měsíční), 1 370 Kč (čvrtletní), 4 750 Kč (roční). Všechny ceny jsou uvedeny pro zóny 100+101.

Roční šalinkarta má ovšem některé další výhody. O víkendech a svátcích na ni může cestovat celá rodina, přesněji 2 libovolní dospělí plus 3 libovolné děti. Rozhodně oceníte, když za vámi přijede návštěva.

Každý, kdo řádně platí poplatek za odpad, může také požádat o dotaci ve výši 1 425 Kč (tedy 30% ceny roční jízdenky) v rámci tzv. dotačního programu Šalinkarta, který je platný i v roce 2021 ovšem za mírně změněných podmínek.


O víkendech a svátcích může na roční šalinkartu cestovat celá rodina, přesněji 2 dospělí plus 3 děti.

Šalinkarta online? Jde to

Město Brno provozuje portál BrnoID, kde je možné žádat o elektronickou předplatní jízdenku. Po přihlášení do systému jdete do sekce MHD a „Koupit IDS JMK jízdenku“. Tady vybereme nepřenosnou jízdenku.

BrnoID - nákup elektronické jízdenky

Na další stránce potom vyplníme číslo libovolné bezkontaktní platební karty (v terminlologii BrnoID se nazývá „nosič“). Jedná se opravdu pouze o vyplnění čísla karty a žádných dalších platebních údajů – karta dokonce nemusí být ani aktivovaná. Pokud se přesto obáváte o bezpečnost, je možné zakoupit jednorázovou kartu.

Brno  ID výběr nosiče

Je samozřejmě stále možné vyřídit si šalinkartu i v papírové podobě. K vyřízení je potřeba vyplněná žádanka, průkazková fotografie a potvrzení o studiu. Průkaz vám vystaví na počkání v kterékoliv prodejně dopravního podniku a bude vás stát 30 Kč.

papírová a elektronická šalinkarta brno
Brněnská šalinkarta – vlevo papírová verze, vpravo elektronická

Co dělat, když potřebuju vyjet za Brno?

Šalinkarta se vyplatí i při jízdách mimo Brno. Až na hranici Brna totiž jedete zdarma, takže si vždy musíte dokoupit lístek pouze do těch zón, do kterých vám už vaše předplatní jízdenka nedosahuje.

Pokud je spojení hromadnou dopravou nedostatečné, můžete využít některou z carsharingových služeb. Například družsto Autonapůl nabízí v Brně více než třicet aut různých typů. Velkou výhodou carsharingových aut v Brně je to, že po ukončení cesty můžete zaparkovat v modrých zónách úplně zdarma.

Google Rating

5,0 57 reviews

  • Avatar Josef Minář ★★★★★ 4 weeks ago
    Výborná služba sdílení aut, narozdíl od konkurenčních carsharingů funguje v daleko více městech, ne jen Praha+Brno. … More Rád proto kromě výletů kolem domovské Prahy využívám i na kombinaci vlakem do daného krajského města a dále výlet sdíleným Autonapůl.
  • Avatar Martin Kuba ★★★★★ a month ago
    Dobrá služba se kterou mám z nedávné doby jen tu nejlepší zkušenost, moc přeji provozovatelům, aby vše i do budoucna … More fungovalo takhle hladce, carshering tohoto typu je u nás podle mě hodně potřebný.
  • Avatar Filip S. ★★★★★ a month ago
    Nejlepší carsharing, který jsem vyzkoušel, další už nemusím. Moderní a udržovaný vozový park, vstřícné podmínky … More i individuální přístup a milí lidé, jak mezi vedením, tak mezi sdílníky. Doporučuji!

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved