Šalinkarta Brno

MHD je službou, kterou v Brně aspoň občas využije každý. Pro ty, kteří se pohybují šalinou či trolejbusem pravidelně, se vyplatí šalinkarta - pojem předplatní jízdenka se v Brně moc nepoužívá.

Salinkarta Brno
foto: DPMB

Kterou jízdenku vybrat?

Dopravní podnik města Brna (DPMB) nabízí několik variant nepřenosných předplatních kupónů - měsíční, čtvrtletní, roční, které jsou obvykle nejvýhodnější. Pro pohyb po městě většinou bohatě stačí šalinkarta na zóny 100+101. Pouze pokud bydlíte ve vesnici vzdálenější od Brna, musíte si přikoupit kupón pro příslušnou okrajovou zónu.

Jsou ovšem i další varianty. Pokud se v domácnosti střídá více lidí při jízdě MHD, je možné využít přenosnou předplatní jízdenku, která je ovšem podstatně dražší. Je možné koupit například i takzvanou univerzální jízdenku. Více informací získáte na webu dopravního podniku.

Pro nepravidelné jízdy je samozřejmě možné využít jednorázové jízdenky. V posledním roce začal brněnský dopravní podnik nabízet službu "Pípni a jeď". K němu nepotřebujete nic jiného než svou bezkontaktní platební kartu. Když nastoupíte do vozu MHD, přiložíte kartu ke čtečce. Když vystupujete, uděláte totéž. Na konci dne vám potom systém automaticky spočítá nejvýhodnější tarif pro všechny cesty, které jste ten den absolvovali (maximálně tedy celodenní jízdenku) a strhne příslušnou částku z vaší karty.

Aplikace dopravního podniku vám také nabízí možnost koupit si jednorázovou jízdenku přímo v aplikaci. Platíte zadanou platební kartou. Výhodou je, že takto zakoupené jízdenky jsou o korunu levnější.

Ceny a podmínky pro studenty

Studenti do 26 let si užívají nižších cen, v roce 2024 za předplatní jízdenku pro zóny 100+101 zaplatí 275 Kč (měsíční), 685 Kč (čtvrtletní) nebo 2 375 Kč (roční). Jelikož studenti z jiných měst se obvykle pohybují po Brně pouze 9-10 měsíců, musí zvážit, jestli se jim vyplatí spíše roční kupón nebo 3 čtvrtletní a jednotlivé jízdenky.

Studenti starší 18 let musí doložit svůj status studenta buď pomocí karty ISIC nebo potvrzení o studiu vydaného školou. Studenti některých vysokých škol, např. Masarykovy univerzity mohou využít online ověření statusu studenta.

Ceny a podmínky pro dospělé

Pokud nejste studentem, platí pro vás v roce 2024 tyto ceny: 550 Kč (měsíční), 1 370 Kč (čvrtletní), 4 750 Kč (roční). Všechny ceny jsou uvedeny pro zóny 100+101.

Roční šalinkarta má ovšem některé další výhody. O víkendech a svátcích na ni může cestovat celá rodina, přesněji 2 libovolní dospělí plus 3 libovolné děti. Rozhodně oceníte, když za vámi přijede návštěva.

Každý, kdo řádně platí poplatek za odpad, může také požádat o dotaci ve výši 1 425 Kč (tedy 30% ceny roční jízdenky) v rámci tzv. dotačního programu Šalinkarta. Přesd BrnoID lze snadno požádat i o tuto dotaci.


O víkendech a svátcích může na roční šalinkartu cestovat celá rodina, přesněji 2 dospělí plus 3 děti.

Šalinkarta online

Od začátku roku 2022 přešel brněnský dopravní podnik kompletně na předplatní jízdenky pouze v elektronické podobě (viz níže). Město Brno provozuje portál BrnoID, kde je možné žádat o elektronickou předplatní jízdenku. Po přihlášení do systému jdete do sekce MHD a "Koupit IDS JMK jízdenku". Tady vybereme nepřenosnou jízdenku.

BrnoID - nákup elektronické jízdenky

Na další stránce potom vyplníme číslo libovolné bezkontaktní platební karty (v terminlologii BrnoID se nazývá "nosič"). Jedná se opravdu pouze o vyplnění čísla karty a žádných dalších platebních údajů - karta dokonce nemusí být ani aktivovaná. Pokud se přesto obáváte o bezpečnost, zakupte si jednorázovou kartu. Dětem do 15 let můžete zakoupit speciální čip za 30 Kč. Jako nosič jízdenky lze také využít mobilní telefon s příslušnou aplikací.

Brno  ID výběr nosiče

Jako nosič je možné využít i mobilní telefon bez aplikace, pokud používáte technologii Google Pay/Apple Pay. Postup pro zprovoznění je ovšem poněkud složitější. Problém je v tom, že aplikace v mobilu (například Google Pay) pro čtečku změní číslo karty a datum platnosti a neřeknou vám ho, takže ho vlastně nemůžete zapsat jako nosič. Abyste zjistili číslo karty, potřebujete čtečku NFC, což může být třeba jiný mobil. Celý postup vložení virtuální karty podrobně popisuje článek na BrnoID.

Co dělat, když potřebuju vyjet za Brno?

Šalinkarta se vyplatí i při jízdách mimo Brno. Až na hranici Brna totiž jedete zdarma, takže si vždy musíte dokoupit lístek pouze do těch zón, do kterých vám už vaše předplatní jízdenka nedosahuje.

Pokud je spojení hromadnou dopravou nedostatečné, můžete využít některou z carsharingových služeb. Velkou výhodou carsharingových aut v Brně je to, že po ukončení cesty můžete zaparkovat v modrých zónách úplně zdarma.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.

Kancelář: Křenová 409/52, Brno