Šalinkarta Brno

MHD službou, kterou v Brně aspoň občas využije každý. Pro ty, kteří se pohybují šalinou či trolejbusem pravidelně, se vyplatí šalinkarta – pojem předplatní jízdenka se v Brně moc nevyužívá.

Kterou jízdenku vybrat?

Dopravní podnik města Brna (DMMB) nabízí několik variant nepřenosných předplatních kupónů – měsíční, čtvrtletní, roční, které jsou obvykle nejvýhodnější. Pro pohyb po městě většinou bohatě stačí šalinkarta na zóny 100+101. Pouze pokud bydlíte ve vesnici vzdálenější od Brna, musíte si přikoupit kupón pro příslušnou okrajovou zónu.

Jsou ovšem i další varianty. Pokud se v domácnosti střídá více lidí při jízdě MHD, je možné využít přenosnou předplatní jízdenku, která je ovšem podstatně dražší. Je možné koupit například i takzvanou univerzální jízdenku. Více informací je možné získat na webu dopravního podniku.

Ceny a podmínky pro studenty

Studenti do 26 let si mohou užívat nižších cen, v roce 2020 je předplatní jízdenka pro zóny 100+101 vyjde na 275 Kč (měsíční), 685 (čtvrtletní) nebo 2375 (roční). Jelikož studenti z jiných měst je obvykle pohybují po Brně pouze 9-10 měsíců, musí zvážit, jestli se jim vyplatí spíše roční kupón nebo 3 čtvrtletní a jednotlivé jízdenky.

Studenti starší 18 let musí doložit svůj status studenta buď pomocí karty ISIC nebo potvrzení o studiu vydaného školou. Studenti některých vysokých škol, např. Masarykovy univerzity mohou využít online oveření statusu studenta.

Ceny a podmínky pro zaměstnance

Pokud nejste studentem, platí pro vás v roce 2020 tyto ceny: 550 Kč (měsíční), 1370 Kč (čvrtletní), 4750 (roční). Všechny ceny jsou uvedeny pro zóny 100+101.

Roční šalinkarta má ovšem některé další výhody. O víkendech a svátcích na ni může cestovat celá rodina, přesněji 2 libovolní dospělí plus 3 libovolné děti. Rozhodně oceníte, když za vámi přijede návštěva.

Každý, kdo řádně platí poplatek za odpad, může také požádat o dotaci ve výši 1425 Kč v rámci tzv. dotačního programu Šalinkarta.


O víkendech a svátcích může na roční šalinkartu cestovat celá rodina, přesněji 2 dospělí plus 3 děti.

Šalinkarta online? Jde to

Město Brno provozuje portál BrnoID, kde je možné žádat o elektronickou předplatní jízdenku. Po přihlášení do systému jdete do sekce MHD a „Koupit IDS JMK jizdenku“. Tady vybereme nepřenosnou jízdenku.

BrnoID - nákup elektronické jízdenky

Na další stránce potom vyplníme číslo libovolné bezkontaktní platební karty (v terminlologii BrnoID se nazývá „nosič“). Jedná se opravdu pouze o vyplnění čísla karty a žádných dalších platebních údajů – karta dokonce nemusí být ani aktivovaná. Pokud se přesto obáváte o bezpečnost, je možné zakoupit jednorázovou kartu.

Brno  ID výběr nosiče

Je samozřejmě stále možné vyřídit si šalinkartu i papírově. K vyřízení je potřeba vyplněná žádanka, průkazková fotografie a potvrzení o studiu. Průkaz vám vystaví na počkání v kterékoliv prodejně dopravního podniku a bude vás stát 30 Kč.

papírová a elektronická šalinkarta brno
Brněnská šalinkarta – vlevo papírová verze, vpravo elektronická

Co dělat, když potřebuju vyjet za Brno?

Šalinkarta se vyplatí i při jízdách mimo Brno. Až na hranici Brna totiž jedete zdarma, takže si vždy musíte dokoupit lístek pouze do těch zón, do kterých vám už vaše předplatní jízdenka nedosahuje.

Pokud je spojení hromadnou dopravou nedostatečné, můžete využít některou z carsharingových služeb. Například družsto Autonapůl nabízí v Brně více než třicet aut různých typů. Velkou výhodou carsharingových aut v Brně je to, že po ukončení cesty můžete zaparkovat v modrých zónách úplně zdarma.

Google Rating

5,0 42 reviews

  • Avatar Katerina Zanotti ★★★★★ v minulém týdnu
    S Autonapůl jsem vždy maximálně spokojená, osobní komunikace, výborná komunita, čistá auta. Vše funguje jak má, … More díky!
  • Avatar Danuše Strnadová ★★★★★ před měsícem
    Příznivé ceny, kvalitní služba sdílení aut, ochotný a vstřícný personál - doporučuji! :)
  • Avatar Kristýna M. ★★★★★ před měsícem
    Vše probihalo bez problémů. Příjemná služba. Na delší výlety trochu vyšší cena. Nezkoumala jsem, zda je to běžné. … More Na zákaznické lince velice vstřícní, auto nebylo nikdy moc daleko, byli jsme spokojeni. Teď jsme si koupili auto vlastní, ale toto si necháme v záloze.