Škoda CitigoE iV

Jednou z novinek, které jsme si pro vás na rok 2021 přichystali je elektromobil Škoda CitigoE iV, která posílí brněnskou flotilu sdílených vozidel. Na této stránce se dozvíte jaké má elektrické Citigo specifika, důležité informace o způsobech a době nabíjení, dojezdu a jeho praktičnosti. Až se s ním poprvé vydáte na výlet nebo pracovní schůzku, nebudete překvapeni. Pojďme si elektrické Citigo blíže představit.

Sdílená Škoda CitigoE iV
CitigoE iV nabídne kromě elektrického pohonu i bohatou výbavu

Jak daleko dojede a jak dlouho se nabíjí?

Pokud už jste se svezli s naším prvním elektromobilem, Renaultem Zoe, určitě víte, že má pevné parkovací místo, kde se permanentně dobíjí. Ve stejném režimu bude fungovat i nové CitigoE iV. Pevné parkovací místo u dobíjecí stanice zajistí, že by auto mělo být nabité při vyzvednutí. Stav nabití lze také sledovat v rezervačním systému a vyvarovat se příchodu k vybitému vozu, který se dobíjí.

Baterie má využitelnou kapacitu 32,3 kWh a udávaný dojezd na jedno nabití je 252 kilometrů. Výrobcem udávaný dojezd je potřeba brát s drobnou rezervou — jedná se o dojezd při ideálních podmínkách, tedy v městeském provozu, při optimální venkovní teplotě (kolem 20 stupňů Celsia). Pokud venkovní teploty klesnou pod nulu a rozhodnete se vyrazit po okreskách za město, počítejte s dojezdem kolem 230 kilometrů na jedno nabití.

Pokud se vydáte na dálnici, počítejte s prudkým narůstem spotřeby. Při dálniční plavbě dokáže CitigoE iV baterii vybít už po 140 ujetých kilometrech. Je to dáno mimo jiné tím, že na dálnici nemá auto prakticky žádnou možnost rekuperace.

Tip od Matěje, manažera vozového parku Autonapůl

Jak je to s dobíjením? Využít můžete několik možností, jak baterií nabít. První možností je běžná domácí zásuvka — přes tu dosáhnete maximálního výkonu kolem 2,3 kW a auto se nabije přibližně za 14 hodin. Druhou možností je pomalé nabíjení na AC stanici nebo využití pětikolíkové průmyslové zásuvky (16A nebo 32A). Při této metodě může palubní nabíječka využít svůj maximální výkon (7,2 kW) a vůz nabije za necelých 5 hodin.

Nejrychlejší možností je rychlonabíjení prostřednictvím konektoru CCS Combo. Zde vůz dosahuje maximálního výkonu kolem 35 kW. Rychlonabíječka by tedy měla dostat baterie z nuly na sto procent kolem jedné hodiny.

Způsob dobíjeníDoba do plného nabití
Domácí zásuvkacca 14 hodin
Pomalejší AC stanice, pětikolíková zásuvka (16 nebo 32A)cca 5 hodin
Rychlonabíjení (CCS Combo)cca 1 hodina*
*U rychlonabíjení je nejvýhodnější nabíjet vůz na 80 %, po této hodnotě nabíjení razantně zpomalí pro šetření baterií. V praxi je tedy rychlejší nabíjet dvakrát z 10 na 80 % než jednou z 0 na 100 %.

Rekuperace

CitigoE iV nabízí hned několik stupňů intenzity rekuperace. V základní nastavení auto rekuperuje pouze když sešlápnete brzdový pedál a brzdíte. Z jiných elektromobilů jste možná zvyklí, že vůz začne s rekuperací ihned po sundání nohy z plynového pedálu a zpomaluje. Tento mód rekuperace je třeba u elektrického Citiga po každém nastartování zapnout a zvolit intenzitu.

Rekuperace má čtyři stupně. První tři lze zvolit pohybem voliče jízdních režimů (řadící páky) v režimu D vlevo či vpravo. Poslední čtvrtý stupně se dá využívat jako náhrada brzd a lze ho zvolit přepnutím do jízdní režimu B — jedná se o nejintenzivnější rekuperaci, zpomalení je poměrně rychlé, doporučujeme si tedy nastavení rekuperace vyzkoušet například v menším provozu, pro seznámení se s tím, jak se rekuperace chová.

Volič jízdních režimů CitigoE iV
Výběr intenzity rekuperace v poloze D, vyšší intenzita pohybem vlevo, nižší pohybem vpravo

Výkon a pohodlí za volantem

Na závěr představení elektrické novinky v naší flotile bychom rádi zmínili také komfortní výbavu, kterou CitigoE iV nabídne. Oproti spalovací verzi nabídne ta elektrická opravdu bohatou výbavu — rádio SWING s pětipalcovým barevným displejem, bluetooth konektivitou, USB a AUX vstupem, multifunkční kožený volant, automatickou klimatizaci a vyhřívané sedačky vpředu.

Co se týče bezpečnosti, bude na vás dávat pozor šestice airbagů, samozřejmostí je ABS i ESP a novinkou je tzv. Lane Assist, tedy asistent jízdních pruhů, který zabrání nechtěnému vyjetí vozidla do protisměru či mimo aktuální jízdní pruh. Pokud asistentům neholdujete, je velice lehké asistenta vypnout. Pokud by vás zajímal podrobnější test, můžete se podívat zde. Podrobné informace k používání elektromobilů Autonapůl najdete na této stránce.

CitigoE iV zadní pohled
Kam se společně vydáte?

Dejte nám vědět, jak se líbí

Elektrické Citigo se poměrně nečekaně stalo hned po uvedení na trhu prodejním hitem a blíží se vyprodání skladových vozidel. Není divu, jedná se o první novodobou Škodovku, která nabídne čistě elektrický pohon. Budeme rádi, když nám po vyzkoušení dáte vědět, jak jste si dobu strávenou s elektrickým Citigem užili. V rezervačním systému je vám k dispozici pod elektrizujícím jménem, Akira!

Může se hodit aneb Praktické odkazy

Poslední příspěvky (Last posts)

Google Rating

4,9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ 7 months ago
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes … More čipovou kartu), vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ 8 months ago
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- … More možnost individuální domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ 6 months ago
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry … More aut byly vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved