Slovenská dálniční známka

Slovenská dálniční známka je na rozdíl od Česka elektronická už od roku 2015. Známku potřebujete na všechny dálnice a rychlostní silnice. Pokud zvažujete dovolenou, desetidenní známka pro osobní automobil vás vyjde v roce 2022 na 10 €. Když ale vydržíte číst až do konce, dozvíte se, jak se tomuto výdaji vyhnout.

Octavia Mabel Olomouc Autonapůl
Škoda Octavia Mabel od Autonapůl s předplacenou slovenskou dálniční známkou

Druhy známek a cena

10 dní30 dníRok
Osobní auto do 3.5t10 €14 €50 €
Motocykl000

Za přívěsný vozík nebo přívěs neplatíte nic, pokud celková hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5t. Pokud hmotnost přesáhnete, musí mít přípojné vozidlo druhou dálniční známku.

Slovensko má dvě varianty ročních dálničních známek - roční a 365denní - obě stojí stejně. Roční dálniční známka platí vždy od 1. ledna příslušného kalendářního roku do 31. ledna následujícího kalendářního roku. 365denní známka platí logicky pouze 365 dní ode dne zakoupení, tedy např. od 30. března 2021 do 29. března 2022.

Daň z přidané hodnoty

Ceny známek jsou uvedeny včetně DPH, která v roce 2021 činí na Slovensku 20%. Pokud jste plátci DPH v Česku, slovenskou DPH si bohužel nemůžete odečíst a do nákladů tedy dáváte celou částku (např. 10 €). Můžete ale požádat o vrácení DPH na Slovensku, což je ale možné pouze u vyšších částek.

Dálniční síť

Slovenská dálniční známka je potřeba nejen na všech dálnicích, ale také na některých zpoplatněných úsecích rychlostních silnic (viz mapa). Celkem se jedná o 622 kilometrů silnic. Dálnice pro Slovensko spravuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS), obdoba českého Ředitelství silnic a dálnic. Na jejích stránkách je možné třeba nastudovat aktuality o uzavírkách některých úseků. Anebo použijete navigaci v Android auto nebo Apple Carplay.

Mapa dálniční sítě Slovensko 2021
Zdroj mapy: NDS

Nákup známek

Známky je možné koupit we webové aplikaci na portále eznamka.sk nebo pomocí mobilní aplikace eznamka, která je k dispozici pro Android nebo iOS. We webové aplikaci je možné platit kartou nebo bankovním převodem. Aplikace je také připravena na koupi dálničních známek pro větší množství vozidel najednou, což ocení zejména firmy. Pokud se při zadávání údajů spletete (například v čísle vozidla), je možné požádat o opravu údajů, ovšem nejpozději do 15 min.

Známky je samozřejmě koupit také na benzinkách, zejména v okolí slovenských hranic.

Kontrola známek

Platnost známky si můžete ověřit sami na vládním portále eznamka.sk. Do formuláře zadáte evidenční číslo vozidla (bez mezer a pomlček) a zemi registrace (tedy Česko).

Samotná kontrola v terénu probíhá pomocí elektronického systému kontrolních bran, které naskenují vozidlo včetně SPZ a vyhodnotí, jestli má zaplaceno nebo ne. Pokud ne, systém automaticky vystaví pokutu a zašle na adresu.

Probíhají také samozřejmě namátkové kontroly policejních hlídek, které mohou udělovat pokutu na místě. Výše pokuty činí 150 EUR, při zaplacení na místě se může snížit na 100 EUR.

Jak ušetřit za dálniční známku?

Pokud pro svoji cestu na Slovensko využijete sdílených vozů Autonapůl, za slovenskou dálniční známku platit nemusíte vůbec stejně jako za rakouskou, protože už je v ceně služby. Konkrétně mají známku k dispozici Škoda Rapid Robert, Octavia Skinner a Megane Porthos v Brně, Škoda Octavia Nick v Praze.

Google Rating

4,9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ před 6 měsíci
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes čipovou kartu), … More vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ před 7 měsíci
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- možnost individuální … More domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ před 6 měsíci
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry aut byly … More vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.