Slovenská dálniční známka

Slovenská dálniční známka je na rozdíl od Česka elektronická už od roku 2015. Známku potřebujete na všechny dálnice a rychlostní silnice. Pokud zvažujete dovolenou, desetidenní známka pro osobní automobil vás vyjde v roce 2024 na 12 €. Když ale vydržíte číst až do konce, dozvíte se, jak se tomuto výdaji vyhnout.

slovenska znamka 2023
Škoda Octavia Audrey od Autonapůl s předplacenou slovenskou dálniční známkou

Druhy známek a cena

10 dní30 dníRok
Osobní auto do 3.5t12 €17 €60 €
Motocykl000
Slovensko nabízí také možnost zakoupení známky s platností na 365 dní.

Za přívěsný vozík nebo přívěs neplatíte nic, pokud celková hmotnost soupravy nepřesáhne 3,5t. Pokud hmotnost přesáhnete, musí mít přípojné vozidlo druhou dálniční známku.

Slovensko má dvě varianty ročních dálničních známek - roční a 365denní - obě stojí stejně. Roční dálniční známka platí vždy od data zakoupení do 31. ledna následujícího kalendářního roku. 365denní známka platí 365 dní ode dne zakoupení, tedy např. od 30. března 2023 do 29. března 2024.

Daň z přidané hodnoty

Ceny známek jsou uvedeny včetně DPH, která v roce 2023 činí na Slovensku 20%. Pokud jste plátci DPH v Česku, slovenskou DPH si bohužel nemůžete odečíst a do nákladů tedy dáváte celou částku (např. 12 €). Můžete ale požádat o vrácení DPH na Slovensku, což je ale možné pouze u vyšších částek.

Dálniční síť

Slovenská dálniční známka je potřeba nejen na všech dálnicích, ale také na některých zpoplatněných úsecích rychlostních silnic (viz mapa). Celkem se jedná o 622 kilometrů silnic. Dálnice pro Slovensko spravuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS), obdoba českého Ředitelství silnic a dálnic. Na jejích stránkách je možné třeba nastudovat aktuality o uzavírkách některých úseků. Anebo použijete navigaci v Android auto nebo Apple Carplay.

Mapa dálniční sítě Slovensko 2021
Zdroj mapy: NDS

Nákup známek

Známky je možné koupit we webové aplikaci na portále eznamka.sk nebo pomocí mobilní aplikace eznamka, která je k dispozici pro Android nebo iOS. We webové aplikaci je možné platit kartou nebo bankovním převodem. Aplikace je také připravena na koupi dálničních známek pro větší množství vozidel najednou, což ocení zejména firmy. Pokud se při zadávání údajů spletete (například v čísle vozidla), je možné požádat o opravu údajů, ovšem nejpozději do 15 min.

Známky je samozřejmě koupit také na benzinkách, zejména v okolí slovenských hranic.

Pozor, u některých online prodejů se vám nemusí vyplatit zakoupení v CZK kvůli nevýhodnému kurzu EUR. Doporučujeme nakupovat na výše zmíněném na portále eznamka.sk.

Kontrola známek

Platnost známky si můžete ověřit sami na vládním portále eznamka.sk. Do formuláře zadáte evidenční číslo vozidla (bez mezer a pomlček) a zemi registrace (tedy Česko).

Samotná kontrola v terénu probíhá pomocí elektronického systému kontrolních bran, které naskenují vozidlo včetně SPZ a vyhodnotí, jestli má zaplaceno nebo ne. Pokud ne, systém automaticky vystaví pokutu a zašle na adresu.

Probíhají také samozřejmě namátkové kontroly policejních hlídek, které mohou udělovat pokutu na místě. Výše pokuty činí 150 EUR, při zaplacení na místě se může snížit na 100 EUR.

Jak ušetřit za dálniční známku?

Pokud pro svoji cestu na Slovensko využijete sdílených vozů Autonapůl, za slovenskou dálniční známku u vybraných vozů platit nemusíte vůbec stejně jako za rakouskou, protože už je v ceně služby. Známku mají k dispozici vozy v Brně, i v Praze.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.

Kancelář: Křenová 409/52, Brno