Jak na jízdu a tankování LPG? - Autonapůl nabízí vozy Dacia Sandero a Renault Clio

Zkapalněný ropný plyn, neboli LPG získává v posledních letech zpátky svou oblibu. Doba podomácku nainstalovaných zařízení a nádrží je naštěstí pryč a Dacie Sandero i Renaulty Clio Autonapůl mají zařízení na tankování LPG nainstalované přímo od výrobce vozu. Motor byl už při výrobě navržen tak, aby mohl spalovat LPG. Tlačítko pro přepnutí spalování benzinu a LPG je součástí výbavy vozu, stejně jako možnost sledovat stav nádrží a spotřebu obou paliv, nádrž na LPG je umístěna v prostoru pro rezervu a neubírá tak žádné místo v zavazadlovém prostoru.

Popis vozidla

Motor je na LPG krásně živý a spolu s manuálem pak nemáte pocit, že by auto nemělo dost výkonu. Díky nižším nákladům na palivo tyto vozy spadají do nejlevnější kategorie Economy. Jediným drobným diskomfortem s tím spojeným je nutnost tankovat výhradně palivo LPG, platba benzínu bude na CCS vypnuta. Odměnou je bohatá výbava. Auta jsou doplněna decentním polepem.

Jízda

Jízda je naprosto totožná jako s našimi ostatními auty spalující benzín. Po nastartování se vůz chvílí zahřívá na benzin a cca za 2 minuty automaticky přepíná na LPG. Vlevo pod volantem najdete tlačítko s označením “LPG”, kterým můžete přepínat režim spalování LPG a režim spalování benzínu. Auto vše dělá automaticky a pokud by vám mělo dojít LPG, tak automaticky přepne na benzínovou nádrž.

V rámci flotily Autonapůl Sandera i Clia jezdí primárně na LPG, které mají jako jediné povolené na CCS kartě. Prosíme tedy o jízdu primárně na LPG a benzin případně dotankovat pouze pár litrů pro zahřátí motoru po startu. Na plnou nádrž LPG ujedou Sandero i Clio cca 400-500 kilometrů. Jen pozor na omezení vjezdu do většiny krytých garáží.

Tankování LPG

Co se týče tankování, tak zde už pár odlišností od benzínových a naftových vozů je. Opravdu se však není čeho bát, vše vám přehledně v bodech níže vysvětlíme:

  • tankování LPG musí v Česku dle platné legislativy vždy provádět obsluha čerpací stanice. Nicméně nehrozí vám žádný postih pokud obsluha nebude k dispozici a natankujete si sami, jde spíš o bezpečnostní opatření. Pokud jste LPG nikdy sami netankovali, určitě si nejdříve nechte poradit od obsluhy, případně si tankování za dozoru obsluhy vyzkoušejte.
  • na každé LPG stanici na vás obsluha buď čeká u stojanu, nebo ji můžete přivolat pomocí zvonku/zatroubení
  • seznam čerpacích stanic s LPG, kde lze zaplatit CCS kartou (natankovat lze i kdekoliv jinde, zaplatit hotově a postupovat dle návodu “Výdaje neplacené CCS”, který najdete na konci zelené knihy jízdy uvnitř přihrádky spolujezdce, doklad vám poté obratem proplatíme) naleznete v aplikaci Tank Navigator pro Android a iOS.
tankováníLPG

Technické specifikace

  • 5 míst
  • Motor: 1.0 turbo, 74kW/100koní, LPG
  • Převodovka: 6stupňová manuální
  • Objem kufru: LPG Clio 318 litrů / Sandero 328 litrů
  • Barva: oranžová / bílá s polepem

Výbava

Sandera i Clia nabídnou například tempomat, dotykové rádio se zrcadlením telefonu Android Auto/Apple Carplay, multifunkční volant, automatickou klimatizaci, parkovací senzory vpředu a vzadu doplněné parkovací kamerou či bezpečnostní prvky jako asistent mrtvého úhlu nebo automatické brzdění. Jsou poháněné výkonným turbomotorem se 100 koňmi s manuální 6 stupňovou převodovkou. Clia mají proti Sanderům navíc vyhřívané sedačky.

Sandero LPG interiér

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved