Carplay

Apple Carplay je technologie pro telefony iPhone, která umožňuje propojit váš telefon s autem. Na velké obrazovce auta potom můžete ovládat vybrané aplikace na telefonu.

Jak začít s Carplay?

Jednoduše připojte telefon k USB portu automobilu. Poté se vám načte domovská stránka Carplay s kompatibilními aplikacemi (viz obrázek), které je možné od té chvíle ovládat pomocí tlačítek na palubní desce vozidla, popřípadě na dotykové obrazovce. I po zvolení konkrétní aplikace zůstává na levé straně obrazovky lišta, pomocí které se možné se přepnout do domovské obrazovky (tlačítko Home v levém dolním rohu) nebo do jedné ze tří posledně používaných aplikací (například přepínat mezi navigací a hudebním přehrávačem).

Systém se samozřejmě propojí i audiosystémem vozidla a je tím pádem možné zadávat hlasové příkazy Siri nebo nechat si přehrávat hudbu či předčítat textové zprávy. Hlasové ovládání i předčítání je ale bohužel stále dostupné pouze v angličtině, což je nevýhoda oproti konkurenčnímu Android Auto.

Úvodní obrazovka Apple Carplay
Úvodní obrazovka Apple Carplay

Historie

Carplay je tu s námi od roku 2014, pro jeho provoz potřebujete iPhone 5 a novější, vyžaduje minimálně operační systém iOS 7.1. Pro aktivaci je třeba mít zapnutou Siri. Jak šel čas, Apple přidával další funkce.

Od iOS verze 9 je možné propojit telefon automobilem bezdrátově (tedy pokud to vozidlo podporuje). Ve verzi 10 přibyla podpora pro diktování a předčítání zpráv. Verze 12 potom přidala podporu navigací a aplikací třetích stran. Verze 13 přidala vylepšení několik - například možnost rozdělení obrazovky na několik aplikací (tzv. Split View). Verze 14 potom umožňuje nastavit vlastní tapetu na obrazovku a přidává podporu pro aplikace na objednávání jídla a parkovací aplikace. 

Pro další verze se hovoří o tom, že skrz Carplay by mělo být možné ovládat některé funkce vašeho auta. Konkrétně se jedná o:

 • nastavení loketních opěrek a sedadla
 • ovládání klimatizace a čtení údajů ze senzorů teploty a vlhkosti
 • ovládání a nastavení audio zařízení
 • zobrazení dat z palivového systému, dat o rychlosti a ujetých kilometrech

Momentálně se čeká na podporu od výrobců aut.

Odemykejte a zamykejte své auto přes iPhone

Od roku 2021 je možné vozidla přes Carplay odemykat a zamykat. Odemykání funguje přes NFC čip v iPhone, který přiblížíte k vestavěné čtečce ve vozidle. Podívejte se na instruktážní video od Applu. Počet modelů, které technologii podporují, je zatím velmi omezen, ale dá se předpokládat, že jich bude přibývat.

Aplikace, které podporují Carplay

Navigace

Navigace jsou logicky nejpřirozenějším doplňkem do auta, takže tady je nabídka opravdu široká, zvláště poté, co Apple v iOS 12 umožnil podporu aplikací třetích stran. Momentálně tedy funguje Waze, Google mapy, Apple Mapy, Sygic, TomTom a od roku 2019 i česká Mapy.cz.

Přehrávání hudby a mluvené slovo

Poslech hudby je další typickou činnosti řidiče, takže i v této kategorii najdeme velký výběr, počínaje samozřejmě aplikacemi od Applu (hudba, podcasty). Z hudebních aplikací dále můžete využít Spotify, Deezer, Pandoru nebo Amazon Music. Pro poslech audioknih se hodí Audible, k dispozici jsou také některé aplikace pro poslech rádií.

Ovládání telefonu a zprávy

Přes Carplay máte přístup k seznamu kontaktů, hovorů i textovým zprávám. Jak už jsme psali výše, hlasové ovládání je stále v angličtině, ale jinak můžete provádět cokoliv, co hlasové ovládání podporuje (najít kontakt, spojit hovor, nechat si přečíst zprávu).

Kalendář

Vestavěná aplikace vám zobrazuje vaše schůzky a samozřejmě přes Siri se můžete zeptat na to, jaké schůzky máte. Pokud máte u schůzky zadanou polohu, je možné se nechat navigovat na místo schůzky.

Modely aut, které podporují Carplay

Pro české motoristy je asi důležitý seznam škodovek. Tady je:

 • Fabia 2016 a novější 
 • Kamiq 2018 a novější
 • Karoq 2017 a novější
 • Kodiaq 2017 a novější
 • Octavia 2016 a novější
 • Rapid 2016-2020
 • Scala 2017 a novější
 • Superb 2016 a novější
 • Yeti 2016 a novější

Jak vidíte, jedná se o téměř kompletní modelovou řadu mladoboleslavské automobilky s výjimkou nejmenšího Citigo. Tučně vyznačené modely provozujeme v Autonapůl a je možné si je vyzkoušet v Praze, Brně i dalších městech. Kromě Škodovek mají Car Play také naše Dacie Sandero.

Kompletní a aktualizovaný seznam vozidel všech značek je k dispozici na stránkách Apple. Je také možné, že i když Android auto nepodporuje přímo vaše auto, podporuje ho zábavní systém v autě.

Google Rating

4,9 66 reviews

 • Avatar Martin Š. ★★★★ před 6 měsíci
  Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes čipovou kartu), … More vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
 • Avatar Janek Dražka ★★★★★ před 7 měsíci
  Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- možnost individuální … More domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
 • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ před 6 měsíci
  Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry aut byly … More vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.