Carplay

Apple Carplay je technologie pro telefony iPhone, která umožňuje propojit váš telefon s autem. Na velké obrazovce auta potom můžete ovládat vybrané aplikace na telefonu.

Jak začít s Carplay?

Jednoduše připojte telefon k USB portu automobilu. Poté se vám načte domovská stránka Carplay s kompatibilními aplikacemi (viz obrázek), které je možné od té chvíle ovládat pomocí tlačítek na palubní desce vozidla, popřípadě na dotykové obrazovce. I po zvolení konkrétní aplikace zůstává na levé straně obrazovky lišta, která umožňuje přepnutí do domovské obrazovky (tlačítko Home v levém dolním rohu) nebo do jedné ze tří posledně používaných aplikací (například přepínat mezi navigací a hudebním přehrávačem).

Systém se samozřejmě propojí i audiosystémem vozidla a vy tím pádem můžete zadávat hlasové příkazy Siri nebo nechat si přehrávat hudbu či předčítat textové zprávy. Hlasové ovládání i předčítání je ale bohužel stále dostupné pouze v angličtině, což je nevýhoda oproti konkurenčnímu Android Auto.

Úvodní obrazovka Apple Carplay
Úvodní obrazovka Apple Carplay

Historie

Carplay je tu s námi od roku 2014, pro jeho provoz potřebujete iPhone 5 a novější, vyžaduje minimálně operační systém iOS 7.1. Pro aktivaci je třeba mít zapnutou Siri. Jak šel čas, Apple přidával další funkce.

Od iOS verze 9 můžete propojit telefon automobilem bezdrátově (tedy pokud to vozidlo podporuje). Ve verzi 10 přibyla podpora pro diktování a předčítání zpráv. Verze 12 potom přidala podporu navigací a aplikací třetích stran. Verze 13 přidala vylepšení několik - například možnost rozdělení obrazovky na několik aplikací (tzv. Split View). Verze 14 potom umožňuje nastavit vlastní tapetu na obrazovku a přidává podporu pro aplikace na objednávání jídla a parkovací aplikace. 

Pro další verze se hovoří o tom, že Carplay by mělo podporovat ovládání některých funkcí vašeho auta. Konkrétně se jedná o:

 • nastavení loketních opěrek a sedadla
 • ovládání klimatizace a čtení údajů ze senzorů teploty a vlhkosti
 • ovládání a nastavení audio zařízení
 • zobrazení dat z palivového systému, dat o rychlosti a ujetých kilometrech
 • odvětrávání sedaček

Momentálně se čeká na podporu od výrobců aut.

V příští verzi, ohlášené na rok 2024, by Carplay mohlo podporovat také více obrazovek, tedy zobrazovat některé informace také na dalších digitálních budících v autě.

Odemykejte a zamykejte své auto přes iPhone

Od roku 2021 je možné vozidla přes Carplay odemykat a zamykat. Odemykání funguje přes NFC čip v iPhone, který přiblížíte k vestavěné čtečce ve vozidle. Podívejte se na instruktážní video od Applu. Počet modelů, které technologii podporují, je zatím velmi omezen, ale dá se předpokládat, že jich bude přibývat.

Aplikace, které podporují Carplay

Navigace

Navigace jsou logicky nejpřirozenějším doplňkem do auta, takže tady je nabídka opravdu široká, zvláště poté, co Apple v iOS 12 umožnil podporu aplikací třetích stran. Momentálně tedy funguje Waze, Google mapy, Apple Mapy, Sygic, TomTom a od roku 2019 i česká Mapy.cz.

Přehrávání hudby a mluvené slovo

Poslech hudby je další typickou činnosti řidiče, takže i v této kategorii najdeme velký výběr, počínaje samozřejmě aplikacemi od Applu (hudba, podcasty). Z hudebních aplikací dále můžete využít Spotify, Deezer, Pandoru nebo Amazon Music. Pro poslech audioknih se hodí Audible, k dispozici jsou také některé aplikace pro poslech rádií.

Ovládání telefonu a zprávy

Přes Carplay máte přístup k seznamu kontaktů, hovorů i textovým zprávám. Jak už jsme psali výše, hlasové ovládání je stále v angličtině, ale jinak můžete provádět cokoliv, co hlasové ovládání podporuje (najít kontakt, spojit hovor, nechat si přečíst zprávu).

Kalendář

Vestavěná aplikace vám zobrazuje vaše schůzky a samozřejmě přes Siri se můžete zeptat na to, jaké schůzky máte. Pokud máte u schůzky zadanou polohu, můžete se nechat navigovat na místo schůzky.

Modely aut, které podporují Carplay

Pro české motoristy je asi důležitý seznam škodovek. Tady je:

 • Fabia 2016 a novější 
 • Kamiq 2018 a novější
 • Karoq 2017 a novější
 • Kodiaq 2017 a novější
 • Octavia 2016 a novější
 • Rapid 2016 - 2020
 • Scala 2017 a novější
 • Superb 2016 a novější
 • Yeti 2016 a novější

Jak vidíte, jedná se o téměř kompletní modelovou řadu mladoboleslavské automobilky s výjimkou nejmenšího Citigo. Tučně vyznačené modely provozujeme v Autonapůl a je možné si je vyzkoušet v Praze, Brně i dalších městech. Kromě Škodovek mají Car Play také naše Dacie Sandero nebo Toyoty Corolla.

Kompletní a aktualizovaný seznam vozidel všech značek najdete na stránkách Apple. Je také možné, že i když Android auto nepodporuje přímo vaše auto, podporuje ho zábavní systém v autě.

Autonapůl, družstvo, Údolní 33, 602 00 Brno, první český carsharing.

Kancelář: Křenová 409/52, Brno