Výměna řidičského průkazu

Víte, kdy končí platnost vašeho řidičského průkazu a jestli je potřebná výměna? Při platnosti 10 let je snadné na to zapomenout. Pokud to necháváte na poslední chvíli, možná patříte mezi téměř 400 tisíc lidí, kterým řidičský průkaz propadl nebo propadne v roce 2022 a které podle údajů Ministerstva dopravy čeká výměna za nový.

vzor řidičského průkazu
Vzor řidičského průkazu. Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Kde požádat o výměnu?

Propadlý řidičský průkaz je možné vyměnit zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát). O výměnu ovšem můžete požádat až 3 měsíce před ukončením platnosti musíte ji provést osobně. Tabulka níže shrnuje adresy úřadů pro krajská města, kde se očekává na konci roku největší nápor žadatelů (viz také graf níže):

PrahaRegistr řidičů, Na pankráci 1685/17,19, Praha 4
BrnoRegistr řidičů, Kounicova 67
OstravaOdbor dopravně správních činností, ul. 30. dubna 635/35

Od června 2021 je možné požádat o výměnu řidičského průkazu také elektronicky přes portál občana. K portálu občana se přihásíte například před bankovní identitu, datovou schránku nebo službu Moje ID. Mimochodem, v portálu občana můžete také zjistit stav svého bodového konta.

Žádost o vydání nového průkazu je k dispozici v sekci "Podání" v portálu. Portál občana předvplní všechny informace do žádosti včetně vaší aktuální fotografie. Vy si vybíráte pouze místo vyzvednutí hotového dokladu.

O výměnu řidičského průkazu přes internet lze ovšem požádat pouze tehdy, pokud jeho platnost už skončila nebo vyprší za méně než 90 dnů. Ministerstvo dopravy slibuje postupné rozšiřování těchto možností.

Potřebné doklady

K výměně propadlého řidičského průkazu potřebujete:

  • Platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz
  • Propadlý řidičský průkaz
  • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si obvykle vyzvednete a vyplníte na místě

Naopak nepotřebujete papírovou fotografii, protože úředníci pořídí digitální fotografii, popřípadě stáhnou aktuální z registru obyvatel.

Výměna cizího řidičského průkazu

Pokud jste strávili delší dobu v zahraničí (mimo EU) a máte z příslušné zamě platný řidičský průkaz, můžete si ho vyměnit za český. K výměně potřebujete:

  • Platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz
  • Platný řidičský průkaz vydaný cizím státem

Tištěnou fotografii stejně jako v předchozím případě nepotřebujete. Podrobnosti lze nalézt na stránkách ministerstva dopravy.

Cena a lhůty

Samotná výměna řidičského průkazu je zdarma a ze zákona proběhne do 20 dnů. Pokud ovšem požádáte o zrychlenou výměnu do 5 dnů, zaplatíte 700 Kč. Pokud požádáte o výměnu preventivně více než 3 měsíce před koncem platnosti, zaplatíte 200 Kč. Poplatek také zaplatíte, pokud řidičák ztratíte, poškodíte, bude vám ukraden nebo jinak zničen.


Víte, dokdy vám platí řidičák? Možná patříte mezi téměř 400 tisíc lidí, kteří si musí do konce roku 2022 vyměnit řidičský průkaz.

Platnost řidičského průkazu

Řidičský průkaz se běžně vydává na 10 let, v některých případech (skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E) má platnost pouze 5 let. 

Platnost se ovšem výjimečně prodlužuje kvůli epidemii koronaviru a to konkrétně takto. Průkazům, jejichž platnost skončila od září 2020 do června 2021, se automaticky prodlužuje platnost o dalších 10 měsíců. Úřady budou na takové doklady hledět jako na platné a to po dobu deseti měsíců od propadnutí průkazu.

I tak ministerstvo dopravy doporučuje s výměnou neotálet, a to zejména v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji (viz graf).

Konec platnosti můžete zkontrolovat přímo na plastové kartičce s průkazem nebo nově také na Portálu občana, který spravuje Ministerstvo vnitra. Tam si také můžete nastavit zasílání upozornění na konec platnosti dokladů v předstihu před skončením platnosti.

Za jízdu s propadlým řidičákem zaplatíte pokutu až 2000 Kč na místě, popřípadě 2500 Kč ve správním řízení.

Tak neváhejte. Carsharing vás zbaví spousty starostí, jako například péče o auta nebo parkování. Ale o platný řidičák se musíte postarat sami. Pokud budete mít prošlý řidičák, nemůžete parkovat zdarma v Praze, Brně, Plzni, či Liberci ani si vyzkoušet elektromobil či Škodu Scala s automatickou převodovkou.

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved