Výměna řidičského průkazu

Víte, kdy končí platnost vašeho řidičského průkazu a jestli je potřebná výměna? Při platnosti 10 let je snadné na to zapomenout. Pokud to necháváte na poslední chvíli, možná patříte mezi téměř 340 tisíc lidí, kterým řidičský průkaz propadl nebo propadne v roce 2021 a které podle údajů Ministerstva dopravy z července tohoto roku čeká výměna za nový.

vzor řidičského průkazu
Vzor řidičského průkazu. Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Kde požádat o výměnu?

Propadlý řidičský průkaz je možné vyměnit zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát). O výměnu ovšem můžete požádat až 3 měsíce před ukončením platnosti musíte ji provést osobně. Tabulka níže shrnuje adresy úřadů pro krajská města, kde se očekává na konci roku největší nápor žadatelů (viz také graf níže):

PrahaRegistr řidičů, Na pankráci 1685/17,19, Praha 4
BrnoRegistr řidičů, Kounicova 67
OstravaOdbor dopravně správních činností, ul. 30. dubna 635/35

Od června 2021 je možné požádat o výměnu řidičského průkazu také elektronicky přes portál občana. K portálu občana se přihásíte například před bankovní identitu, datovou schránku nebo službu Moje ID.

Žádost o vydání nového průkazu je k dispozici v sekci "Podání" v portálu. Portál občana předvplní všechny informace do žádosti včetně vaší aktuální fotografie. Vy si vybíráte pouze místo vyzvednutí hotového dokladu.

O výměnu řidičského průkazu přes internet lze ovšem požádat pouze tehdy, pokud jeho platnost už skončila nebo vyprší za méně než 90 dnů. Ministerstvo dopravy slibuje postupné rozšiřování těchto možností.

Potřebné doklady

K výměně propadlého řidičského průkazu potřebujete:

  • Platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz
  • Propadlý řidičský průkaz
  • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si obvykle vyzvednete a vyplníte na místě

Naopak nepotřebujete papírovou fotografii, protože úředníci pořídí digitální fotografii, popřípadě stáhnou aktuální z registru obyvatel.

Výměna cizího řidičského průkazu

Pokud jste strávili delší dobu v zahraničí (mimo EU) a máte z příslušné zamě platný řidičský průkaz, můžete si ho vyměnit za český. K výměně potřebujete:

  • Platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz
  • Platný řidičský průkaz vydaný cizím státem

Tištěnou fotografii stejně jako v předchozím případě nepotřebujete. Podrobnosti lze nalézt na stránkách ministerstva dopravy.

Cena a lhůty

Samotná výměna řidičského průkazu je zdarma a ze zákona proběhne do 20 dnů. Pokud ovšem požádáte o zrychlenou výměnu do 5 dnů, zaplatíte 700 Kč. Pokud požádáte o výměnu preventivně více než 3 měsíce před koncem platnosti, zaplatíte 200 Kč. Poplatek také zaplatíte, pokud řidičák ztratíte, poškodíte, bude vám ukraden nebo jinak zničen.


Víte, dokdy vám platí řidičák? Možná patříte mezi téměř 340 tisíc lidí, kteří si musí do konce roku 2021 vyměnit řidičský průkaz.

Platnost řidičského průkazu

Řidičský průkaz se běžně vydává na 10 let, v některých případech (skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E) má platnost pouze 5 let. 

Platnost se ovšem výjimečně prodlužuje kvůli epidemii koronaviru a to konkrétně takto. Pokud skončila platnost v době mezi  1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020, automaticky se prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti dokladu (např. platnost řidičského průkazu původně do 30. 03. 2020  je tímto nařízením automaticky prodloužena do 30. 10. 2020).

Novinka: Průkazům, jejichž platnost skončí od září 2020 do června 2021, se automaticky prodlužuje platnost o dalších 10 měsíců. Úřady budou na takové doklady hledět jako na platné a to po dobu deseti měsíců od propadnutí průkazu.

I tak ministerstvo dopravy doporučuje s výměnou neotálet (samozřejmě s ohledem na platná hygienická opatření), a to zejména v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji (viz graf).

Konec platnosti můžete zkontrolovat přímo na plastové kartičce s průkazem nebo nově také na Portálu občana, který spravuje Ministerstvo vnitra. Tam si také můžete nastavit zasílání upozornění na konec platnosti dokladů v předstihu před skončením platnosti.

Za jízdu s propadlým řidičákem zaplatíte pokutu až 2000 Kč na místě, popřípadě 2500 Kč ve správním řízení.

Tak neváhejte. Carsharing vás zbaví spousty starostí, jako například péče o auta nebo parkování. Ale o platný řidičák se musíte postarat sami. Pokud budete mít prošlý řidičák, nemůžete parkovat zdarma Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích či Liberci ani si vyzkoušet elektromobil či Škodu Scala s automatickou převodovkou.

Poslední příspěvky (Last posts)

Google Rating

4,9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ 7 months ago
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes … More čipovou kartu), vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ 8 months ago
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- … More možnost individuální domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ 6 months ago
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry … More aut byly vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved