Výměna řidičského průkazu

Od začátku roku 2024 už sice není povinné mít řidičský průkaz stále u sebe, je ale nezbytné, aby byl platný. Víte, kdy končí platnost vašeho řidičského průkazu a jestli je potřebná výměna? Při platnosti 10 let je snadné na to zapomenout. Pokud to necháváte na poslední chvíli, budou se vám hodit tipy jak na to. Hlavně nezapomeňte, doklady stále musíte mít u sebe při cestování do zahraničí.

Další informace nabídne také web Ministerstva dopravy.

Výměna řidičského průkazu 2023
Vzor řidičského průkazu. Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Kde požádat o výměnu?

Propadlý řidičský průkaz je možné vyměnit zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát). O výměnu ovšem lze požádat až 3 měsíce před ukončením platnosti a můžete ji provést osobně. Tabulka níže shrnuje adresy vybraných úřadů pro krajská města, kde se očekává největší nápor žadatelů:

Elektronická žádost o výměnu řidičského průkazu

Od června 2021 je možné požádat o výměnu řidičského průkazu také elektronicky přes Portál občana nebo Portál dopravy. K portálům se přihlásíte například před bankovní identitu, datovou schránku nebo službu Moje ID. Elektronická žádost řidičům ušetří jednu návštěvu úřadu. Žádost o vydání nového průkazu je k dispozici v sekci "Podání" v portálu. Celý proces je snadný. Portál občana předvyplní všechny informace do žádosti včetně vaší aktuální fotografie. Vy si vybíráte pouze místo vyzvednutí hotového dokladu. Výhodou jsou také následné notifikace o blížícím se konci platnosti dokladu.

O výměnu řidičského průkazu přes internet lze ovšem požádat pouze tehdy, pokud jeho platnost už skončila nebo vyprší za méně než 90 dnů. Ministerstvo dopravy slibuje postupné rozšiřování těchto možností.

Potřebné doklady

K výměně propadlého řidičského průkazu potřebujete:

 • Platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz
 • Propadlý řidičský průkaz
 • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si obvykle vyzvednete a vyplníte na místě

Naopak nepotřebujete papírovou fotografii, protože úředníci pořídí digitální fotografii, popřípadě stáhnou aktuální z registru obyvatel.

Výměna cizího řidičského průkazu

Pokud jste strávili delší dobu v zahraničí (mimo EU) a máte z příslušné země platný řidičský průkaz, můžete si ho vyměnit za český. K výměně potřebujete:

 • Platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz
 • Platný řidičský průkaz vydaný cizím státem

Tištěnou fotografii stejně jako v předchozím případě nepotřebujete. Podrobnosti lze nalézt na stránkách ministerstva dopravy.

Cena a lhůty

Samotná výměna řidičského průkazu je zdarma a ze zákona proběhne do 20 dnů. Pokud ovšem požádáte o zrychlenou výměnu do 5 dnů, zaplatíte 700 Kč. Pokud požádáte o výměnu preventivně více než 3 měsíce před koncem platnosti, zaplatíte 200 Kč. Poplatek také zaplatíte, pokud řidičák ztratíte, poškodíte, bude vám ukraden nebo jinak zničen.

Výměna řidičského průkazu za účelem prodloužení platnostizdarma
Výměna řidičského průkazu při změně osobních údajů200 Kč
Expresní výměna řidičského průkazu do 5 pracovních dnů700 Kč
Pokuta při silniční kontrole při propadlé platnosti řidičského průkazu2000 - 2500 Kč
Ceny výměny řidičského průkazu

Platnost řidičského průkazu

Řidičský průkaz se běžně vydává na 10 let, v některých případech (skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E) má platnost pouze 5 let. 

Platnost se ovšem výjimečně prodlužovala kvůli epidemii koronaviru a to konkrétně takto. Průkazům, jejichž platnost skončila od září 2020 do června 2021, se automaticky prodlužuje platnost o dalších 10 měsíců. Úřady budou na takové doklady hledět jako na platné a to po dobu deseti měsíců od propadnutí průkazu.

Konec platnosti můžete zkontrolovat přímo na plastové kartičce s průkazem nebo nově také na Portálu občana, který spravuje Ministerstvo vnitra. Tam si také můžete nastavit zasílání upozornění na konec platnosti dokladů v předstihu před skončením platnosti.

Za jízdu s propadlým řidičákem zaplatíte pokutu až 2000 Kč na místě, popřípadě 2500 Kč ve správním řízení.


Víte, do kdy vám platí řidičák? K výměně online můžete využít Portál dopravy.

Portál dopravy

Co nabízí Portál občana, respektive přímo Portál dopravy?

Můžete si zde:

 • obratem zjistit stav svého bodového hodnocení
 • zažádat o vydání nového řidičáku
 • stáhnout výpis z evidenční karty řidiče
 • podívat se na výpis bodů nebo přestupků
 • koupit dálniční známku
 • zjistit, kdy máte jít na STK

Stačí se přihlásit přes Identitu občana.

Portál občana nyní již také jako aplikace pro chytré telefony. Stahovat můžete z Google Play nebo App Store.

Online služby mají k dispozici i ti, kdo řeší přepravu letadlem nebo lodí. Dostanete se zde do leteckého rejstříku a můžete tady zažádat o kompenzaci, když vám zruší let.

Majitelé loděk a lodí se zase z domova můžou přihlásit ke zkoušce Vůdce malého plavila nebo si prodloužit platnost lodního osvědčení. Je zde možné také zapsání plavidla do rejstříku.

Nevlastnit, užívat - řešením je carsharing

Carsharing vás zbaví spousty starostí, jako například péče o auta nebo parkování. Ale o platný řidičák se musíte postarat sami. Pokud budete mít platný řidičák, můžete sdílenými vozy parkovat zdarma v Praze, Brně, či Plzni a vyzkoušet si například elektromobily či Škodu Scala s automatickou převodovkou.

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved