Výměna řidičského průkazu

Víte, kdy končí platnost vašeho řidičského průkazu a jestli je potřebná výměna? Při platnosti 10 let je snadné na to zapomenout. Pokud to necháváte na poslední chvíli, možná patříte mezi téměř 340 tisíc lidí, kterým řidičský průkaz propadl nebo propadne v roce 2021 a které podle údajů Ministerstva dopravy z července tohoto roku čeká výměna za nový.

vzor řidičského průkazu
Vzor řidičského průkazu. Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Kde požádat o výměnu?

Propadlý řidičský průkaz je možné vyměnit zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát). O výměnu ovšem můžete požádat až 3 měsíce před ukončením platnosti musíte ji provést osobně. Tabulka níže shrnuje adresy úřadů pro krajská města, kde se očekává na konci roku největší nápor žadatelů (viz také graf níže):

PrahaRegistr řidičů, Na pankráci 1685/17,19, Praha 4
BrnoRegistr řidičů, Kounicova 67
OstravaOdbor dopravně správních činností, ul. 30. dubna 635/35

Potřebné doklady

K výměně potřebujete:

 • Platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz
 • Propadlý řidičský průkaz
 • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si obvykle vyzvednete a vyplníte na místě

Naopak nepotřebujete papírovou fotografii, protože úředníci pořídí digitální fotografii, popřípadě stáhnou aktuální z registru obyvatel.

Cena a lhůty

Samotná výměna řidičského průkazu je zdarma a ze zákona proběhne do 20 dnů. Pokud ovšem požádáte o zrychlenou výměnu do 5 dnů, zaplatíte 700 Kč. Pokud požádáte o výměnu preventivně více než 3 měsíce před koncem platnosti, zaplatíte 200 Kč. Poplatek také zaplatíte, pokud řidičák ztratíte, poškodíte, bude vám ukraden nebo jinak zničen.


Víte, dokdy vám platí řidičák? Možná patříte mezi téměř 340 tisíc lidí, kteří si musí do konce roku 2021 vyměnit řidičský průkaz.

Platnost řidičského průkazu

Řidičský průkaz se běžně vydává na 10 let, v některých případech (skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E) má platnost pouze 5 let. 

Platnost se ovšem výjimečně prodlužuje kvůli epidemii koronaviru a to konkrétně takto. Pokud skončila platnost v době mezi  1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020, automaticky se prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti dokladu (např. platnost řidičského průkazu původně do 30. 03. 2020  je tímto nařízením automaticky prodloužena do 30. 10. 2020).

Novinka: V souvislosti s podzimní vlnou koronaviru bude ministerstvo vnitra tolerovat jízdu s neplatným řidičským průkazem, ovšem pouze po dobu platnosti nouzového stavu a pouze v ČR. Stát také chystá generální pardon, tedy prodloužení platnosti průkazů do konce března 2021. Tento zákon ovšem ještě nebyl schválen.

Ministerstvo dopravy tedy doporučuje s výměnou neotálet (samozřejmě s ohledem na platná hygienická opatření), a to zejména v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji (viz graf).

Konec platnosti můžete zkontrolovat přímo na plastové kartičce s průkazem nebo nově také na Portálu občana, který spravuje Ministerstvo vnitra. Tam si také můžete nastavit zasílání upozornění na konec platnosti dokladů v předstihu před skončením platnosti.

Za jízdu s propadlým řidičákem zaplatíte pokutu až 2000 Kč na místě, popřípadě 2500 Kč ve správním řízení.

Tak neváhejte. Carsharing vás zbaví spousty starostí, jako například péče o auta nebo parkování. Ale o platný řidičák se musíte postarat sami. Pokud budete mít prošlý řidičák, nemůžete parkovat zdarma Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích či Liberci ani si vyzkoušet elektromobil či Škodu Scala s automatickou převodovkou.

Google Rating

5,0 57 reviews

 • Avatar Josef Minář ★★★★★ 4 weeks ago
  Výborná služba sdílení aut, narozdíl od konkurenčních carsharingů funguje v daleko více městech, ne jen Praha+Brno. … More Rád proto kromě výletů kolem domovské Prahy využívám i na kombinaci vlakem do daného krajského města a dále výlet sdíleným Autonapůl.
 • Avatar Martin Kuba ★★★★★ a month ago
  Dobrá služba se kterou mám z nedávné doby jen tu nejlepší zkušenost, moc přeji provozovatelům, aby vše i do budoucna … More fungovalo takhle hladce, carshering tohoto typu je u nás podle mě hodně potřebný.
 • Avatar Filip S. ★★★★★ a month ago
  Nejlepší carsharing, který jsem vyzkoušel, další už nemusím. Moderní a udržovaný vozový park, vstřícné podmínky … More i individuální přístup a milí lidé, jak mezi vedením, tak mezi sdílníky. Doporučuji!

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved