Proč a kdy se vyplatí carsharing

Vyzkoušejte moderní řešení své mobility

Moderni mobilita

K jednoznačným trendům dneška patří sdílení, podobně jako zero-waste, udržitelnost nebo ohledy na životní prostředí. A právě sdílení aut, tedy carsharing, vnímáme jako cestu k udržitelné mobilitě. Proč? Auto je jen jednou z možností jak cestovat, není ale jediná. Cesta pěšky, na kole nebo vlakem má také své kouzlo, a když se je naučíme efektivně kombinovat, máme vyhráno. Snadno totiž zjistíme, že zbavit se auta je výhodnější a pohodlnější, přitom cestování zůstane

Jenže lidé jsou na svá auta zvyklí. Vnímají je jako nástroj nezávislosti a auto má přece každý. Zkusme se podívat na aspekty, které mohou napovědět, že větší svobodu získáme, když auto nevlastníme.

Vlastnit auto něco stojí

Naklady na auto

Vlastnit auto není levnou záležitostí. Často je argumentem cena za kilometr, kdy je započtena cena paliva. Pokud zohledníme veškeré náklady, posouvá se tato částka o dost výš. Zkusme si to spočítat. Pokud si pořídím vůz např. za 300 tisíc Kč, počítám, že ho chci mít alespoň 10 let a potom ho prodám za 100 tisíc Kč. Již zde mi vzniká roční budget 20 tisíc na alternativní dopravu na rok.

A přidáme další: roční servis cca 10 tisíc, přezutí pneu cca 800,-Kč/rok, povinné ručení cca 5 000,-Kč/rok, parkování, STK, nové stěrače, kapaliny, palivo, úklid, dálniční známka. V případě carsharingu máte k dispozici novější a spolehlivější vůz a veškeré tyto položky včetně paliva v ceně rezervace. Je určitě potřeba se připravit, že se cena promítne v jednotlivých výletech. Pokud máte vlastní auto, zaplatíte pořizovací cenu na začátku a potom již jen kupujete palivo a na servis se vždycky nějaká ta koruna najde. Je to o hlavě, ne o ceně.

Jak je to s časem?

Aspektem je samozřejmě čas. Řekneme si, že pro sdílené auto musíme více cestovat. Ale na druhou stranu kolik času zabere ježdění s autem do servisu, na pravidelné prohlídky, přezutí, hledání parkovacího místa. Čím více lidí zvolí carsharing, tím budou sdílené vozy dostupnější. Již nyní z provedených výzkumů víme, že jsou efektivnější. Jeden sdílený automobil totiž dokáže nahradit až 15 soukromých aut. Soukromě vlastněné auto je typicky používáno zhruba 5 % času, zatímco sdílená auta 30-50 % času. To je šestkrát až desetkrát více!

Autem, nebo zvolit jinou dopravu?

Při rozhodování si na začátku si řekněte, kolik kilometrů ročně průměrně najezdíte. Pokud je to méně než 10 tisíc kilometrů, je pro vás carsharing výhodnější již nyní. Pokud je to více, zkuste se ještě zamyslet, jak často do auta sednete, jen proto, že ho máte po ruce. V takovou chvíli se řídíme vlastní pohodlností nebo je pro nás důležitý společenský dopad a chceme se chovat zodpovědně. Můžeme být příkladem pro ostatní, především své děti.

Status je mýtus

Proč a kdy carsharing

Status je mýtus. Žijeme v době, kdy není důležité vlastnit, ale mít dostupné zdroje. Díky carsharingu máte možnost volby. Pojedu malým Citigo na týdenní nákup, nebo velkou Octavií na dovolenou na hory. Zvolím ekologické electro pro cestu po městě. Nechci řídit, zavolám si Liftago. Jedu na výlet za město, svezu se vlakem. A služební cesta? Wifi ve vlaku práci jistí a ušetřím čas strávený za volantem někde v zácpě na dálnici. Ve větších městech lze z vlaku přestoupit také do sdílených aut.

Rozhodnutí, zda se vlastního auta vzdát není snadné a většinou se diskutuje v rámci rodin, kamarádů. Pokud vaše staré auto odchází, je to pravděpodobně jednodušší. Než si pořídíte nové, zkuste chvilku být bez něj. Nebo půjčte své auto na měsíc kamarádovi a uvidíte, jestli vám bude chybět.

A proč Autonapůl?

Autonapůl, první český carsharing nabízí rozmanitou flotilu svých vozů v osmi městech České republiky. Po registraci můžete využívat auta ze všech těchto měst. Není omezen čas ani kilometry, které můžete ujet. Pokud se rozhodnete jet do zahraničí, je to jen na vás. Vybrané vozy jsou dokonce vybaveny zahraničními dálničními známkami nebo Ekoplaketami. Čeká dálniční známka je samozřejmostí. Pokud naopak nějaký měsíc nikam nejedete, nejste vázáni žádnými poplatky nebo paušály. Jednoduše nejedete, neplatíte. Všechna auta máte k dispozici ve vašem mobilu. Díky stanoveným parkovacím lokalitám není problém udělat si rezervaci předem a poté si ji upravit, jak potřebujete. Auto můžete nechat řídit i další osoby, kterým ho svěříte. Případně ho lze využívat na služební cesty nejen pro sebe, ale i své kolegy nebo zaměstnance.

Můžete si přečíst příběhy z cest našich sdílníků nebo případové studie firem, které Autonapůl dlouhodobě využívají. Autonapůl je carsharing s tradicí, skvělou zákaznickou podporou a spokojenými zákazníky.

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved