O nás

Flotila_002

 

Jsme první český carsharing s ambicí propojit postupně všechny větší města v České Republice. 

Každý náš uživatel již teď může libovolně využívat sdílené vozy v Brně, Praze, Plzni, Liberci, Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové, Olomouci a Českých Budějovicích.

Naším hlavním cílem je nabídnout jednoduchou, výhodnou a ohleduplnou službu mobility. Uživatel, který potřebuje auto jen občas, má díky carsharingu k dispozici různorodý vozový park a může si tak ušetřit mnoho starostí a peněz. Jeden sdílený automobil dokáže díky efektivnímu využití nahradit až 10 soukromých aut. Soukromě vlastněné auto je typicky používáno zhruba 5% času, zatímco sdílená auta 30-50% času. To je 6x – 10x více. Pomáháme tak šetřit životní prostředí snížením emisí a snížením potřeby parkovacích míst. 

Se sdílením aut jsme začali již před lety. Tenkrát hlavně pro vlastní potřebu. Postupně se nám úctyhodně rozrostla komunita přátel a jejich přátel, kterým se to take hodilo. Nyní máme k dispozici desítky aut v mnoha městech. Všechna auta, která nabízíme jsou námi vlastněná a koupená jako nová. Průměrné stáří je pod 2,5 roku. Auto starší 5 let u nás nenajdete. Ale najdete u nás třeba 9 místný Transit, elektromobily nebo auta s automatickou převodovkou.

Autonapůl si nese společenskou odpovědnost ve svých genech. Podporujeme místní komunity ve městech, kde působíme. Klademe důraz na osobní přístup, významná je pro nás zákaznická spokojenost, a s tím spojená zpětná vazba od našich uživatelů. Jsme členem hnutí za obecně prospěšnější podnikání Slušná firma. Podporujeme projekty jako Aplikace Záchranka, Swap Prague, aktivity AutoMatu jako Do práce na kole nebo Zažít město jinak. Účastníme se pravidelně Dnů Země. Chováme se odpovědně vůči životnímu prostředí v každodenních činnostech. Carsharing vnímáme jako jeden z nástrojů udržitelné dopravy a chceme tak svým dílem přispět k odpovědné společnosti. 

Představenstvo: Ing. Stanislav Kutáček PhD. (předseda), Mgr. Robert Batůšek PhD. (místopředseda), Radim Juřica (člen)

 

Vytváříme prostor pro lidi. Společně.

Historie

Flotila sdílených aut v průběhu roku 2019 čítala sedmdesát až osmdesát vozidel, se kterými uživatelé Autonapůl najezdili více jak 1,3 milionu kilometrů nejen po Česku, ale po celé Evropě.

Testovací provoz ve Zlíně je ukončen pro nízké využití vozu. Je pravděpodobné, že se dříve nebo později do Zlína vrátíme.

Provoz v ostatních 9 městech ČR dále posilujeme. 

Zavádíme novou uživatelsky intuitivní mobilní aplikaci pro rezervační systém.

Bilanční článek na blogu.

Rok startujeme se 73 auty a v březnu spouštíme testovací provoz jako 10. město sítě Autonapůl Zlín.

Přidali jsme do Flotily první elektomobil Autonapůl - Renault Zoe.

Přidali jsme České Budějovice. A samozřejmě další nová auta pro naše nové i stávající zákazníky.

Stále rychle rosteme a postupně rozjíždíme carsharing v Pardubicích, Hradci Králové a Olomouci. Každý registrovaný uživatel tak může využít vozy Autonapůl už v 8 českých městech. Rok končíme s 55 auty.

Leden: založení pobočky v Ostravě.
Každý uživatel má k dispozici snadno, jednoduše a ohleduplně 21 aut v 5 českých městech.

Na jaře Autonapůl iniciuje vznik Asociace českého carsharingu, do které zveme všechny provozovatele carsharingu v České republice.

Duben: Zavádíme moderní technologii přístupu do aut skrze čipové karty. Máme 14 aut a cca 120 uživatelů. Díky účasti v grantovém programu „Lepší byznys“ Nadace VIA a Unicredit Bank máme našlápnuto na další rozvoj Autonapůl.

Červenec: Založili jsme pobočku v Plzni.

Zakládáme pobočky v Praze a v Liberci.

Máme již cca 70 uživatelů a devět aut, zakládáme družstvo. Družstvo má omezený počet členů, kteří řídí jeho provoz; většina uživatelů Autonapůl jsou klienty družstva. Rozvoj aktivit financujeme díky půjčkám od uživatelů Autonapůl, jen výjimečně od dalších subjektů. Provoz družstva stojí z velké části na dobrovolnické práci.

Dochází k důležité fúzi s druhým nezávislým brněnským sdružením Autodružstvo, což přineslo tehdy již pátý vůz do flotily a další motivované členy. Následný růst počtu členů i aut na sebe nedal dlouho čekat a forma občanského sdružení přestala vyhovovat.

Autonapůl je první český carsharing. Autonapůl vzniklo jako nápad několika rodin. Příklad jsme si vzali v zahraničí, kde podobné projekty mají mnoho nadšených uživatelů. Jeden ze zakládajících členů prodal do sdružení svůj starý vůz a sdílení mohlo začít. Od počátku sdružení vlastnilo sdílené vozy, nikdy jsme nesdíleli auta patřící soukromým vlastníkům.

Tým

SK

Stanislav Kutáček

předseda představenstva
Hanka

Hana Riegelová

obchodní zástupce
Michal

Michal Šimoník

ředitel
Pavel

Pavel Pančocha

Péče o auta Brno
Petr1

Petr Urban

Péče o auta Praha
Kri1

Kristýna Herrmannová

Péče o zákazníky Praha

Partneři

rekola-logo
nebouram
automat_logo_01_logo
info_mobilni_aplikace_zachranka_4-2018_logo
Swap-Prague
ZN-2019-Logo-Y
slusnafirma_clenove_logo
dpnk_logo-hires-lvngcoral
Print