Android auto je aplikace, která už od roku 2015 usnadňuje život řidičům. Umožní propojit váš chytrý telefon s autem a udělat z velkého displeje na přístrojové desce rozšířenou pracovní plochu. Aplikace, které Android auto podporují, se přepnou do zjednodušeného rozhraní s velkými tlačítky a podporou hlasových příkazů, aby bylo možno je ovládat při řízení. Mimochodem, podobnou službu nabízí Apple se svou technologií CarPlay pro telefony s iOS.
Jak začít?
Pokud máte telefon s Androidem verze 10 a novější, máte vyhráno, Android auto je vestavěno v systému a nemusíte nic instalovat. Pro starší verze je nutné stáhnout Android auto jako aplikaci z Google play, potřebujete ovšem verzi 5 nebo vyšší. Zhruba od prosince 2020 je oficiálně k dispozici i v České republice, takže není potřeba stahovat .apk soubor jako dříve. V srpnu 2021 Google oznámil, že funkci aplikace Android auto převezme Google Assistant. Pro telefony se systémem verze 12 už aplikace nebude vůbec k dispozici, pro starší verze by ale stále měla jit nainstalovat.
Nedaří se? Čtěte dál - na konci článku je seznam tipů, které můžete vyzkoušet.
Máte-li aplikaci k dispozici v telefonu, stačí telefon připojit k auto pomocí kabelu USB. Bezdrátové připojení je teoreticky možné, ale potřebujete k tomu správnou a vzácnou kombinaci telefonu a zábavního systému v autě (např. telefon s verzí Android 11 a více), takže na to raději nespoléhejte.
Je také možné využít hardwarového klíče, který bezdrátové připojení zprostředkuje. Zatím je k dispozici víceméně experimentální řešení jménem AAWireless, které je možné koupit za 65 amerických dolarů. V poslední době ovšem výrobce hlásí problém s dodávkou procesoru do jednotky, díky čemuž asi celé řešení podraží. Jiným pokusem, který momentálně vybírá finance na Kickstarteru, je chytrá krabička jménem Carsify v ceně 89 dolarů, popřípadě jednotka Ottocast, které dokáže propojit jak Android auto tak Apple Carplay. Na začátku roku 2022 se přihlásila Motorola, která nabízí svůj dongle MA1, který dokáže bezdrátově propojit auto s telefonem, za 90 dolarů. Dá se očekávat, že postupně budou přibývat další zařízení, které cenu stlačí ještě dolů.
Po připojení uvidíte na obrazovce seznam podporovaných aplikací, které máte k dispozici na vašem telefonu.
Co všechno umí Android auto?
Jádrem integrace telefonu s autem je podpora vybraných aplikací. Aby aplikace mohla fungovat v režimu auto, musí projít certifikací od Googlu, aby bylo zajištěno, že ovládání aplikace neohrožuje bezpečnost řízení. Touto certifikací zatím prošlo jen velmi málo aplikací - však také Google dostal pokutu například od italského antimonopolního úřadu za zneužívání monopolního postavení. V poslední době se z tohoto i jiných důvodů počet dostupných aplikací postupně zvyšuje. Jsou to zejména:
Ovládání telefonu a posílání zpráv
Telefon je možné přes Android auto i ovládat, ovšem převážně hlasovými povely. Na běžný pokyn “OK, Google” reaguje stejně jako telefon a je tedy možné např. diktovat zprávu. Pokud máte problémy s nastavením hlasového ovládání v češtině, stačí pustit aplikaci Google (ikona velké G, je předinstalovaná v každém telefonu) a zaškrtnout v nastavení "Spravovat účet bez přihlášení".
Příchozí zprávy se ovšem objeví pouze notifikacích a zprávu je možné si nechat přečíst nahlas pomocí syntézy řeči. Na zprávu také můžete odpovědět výběrem jedné předchystaných odpovědí, případně nadiktovat (v angličtině) vlastní odpověď. Vše samozřejmě funguje nejen pro textové zprávy, ale i pro běžné aplikace pro posílání zpráv (WhatsApp, Messenger, Skype, Hangouts, atd.). Tyto aplikace jsou samozřejmě integrované skrytě.
Pomocí hlasového ovládání je možné také zahájit telefonní hovor, pokud máte více SIM karet, aplikace se zeptá, kterou chcete pro hovor použít.
Aplikace pro přehrávání zvuku
Sem patří přehrávání hudby, například, YouTube Music, Poweramp Music Player, Amazon Music, Apple Music a Spotify, ale i podcastové aplikace (Google Podcasts, Pocket Casts), FM rádia (TuneIn Radio), čtení audioknih (Audible), a další. Z českých aplikací už můžeme vyzkoušet třeba Audiotéku, se na podporu chystá třeba také radia.cz.
Navigace a mapy
Od začátku mají mají například Waze nebo Mapy Google. Google v létě 2020 otevřel své API aplikacím třetích stran a stejně jako mapy od Seznamu toho začali využívat i další výrobci, takže už existuje betaverze navigace Sygic a oficiální verzi nedávno vydal i další výrobce TomTom, který nabízí navigaci AmiGo.
České Mapy.cz od Seznamu vyšly nejprve v betaverzi a v dubnu 2021 i s plnou podporou - jedná se o verzi aplikace 9.0.0. Stejně jako verze na mobilu nabízí kromě běžné navigace na adresu také možnost zobrazit tipy na výlety, nejbližší restaurace nebo bankomaty, ke kterým je samozřejmě možné se nechat navést. Je také možné naplánovat si trasu doma na mobilu. Po připojení k autu se potom trasa s aplikací v autě synchronizuje.
K dispozici jsou také aplikace pro nabíjení elektromobilů ChargePoint nebo PlugShare.
Do budoucna Google předpokládá rozšíření na další typy aplikací, například pro podporu placení za parkování. Pro fajnšmekry a vývojáře přidáváme ještě odkaz na SDK, pomocí kterého je možné vyvinout vlastní aplikace.
Další funkce Android auto
Podporou aplikací to ale nekončí. Systém se dokáže integrovat do infotainmentu vozu a zobrazovat vám užitečné informace na displeji vašeho auta. Přesná podoba ovšem závisí na modelu a verzi auta (ano, z auta se víc a víc stává softwarový produkt). Je například možné, že v horní liště uvidíte aktuální informace o počasí nebo že se některá tlačítka v autě přemapují tak, že s nimi bude možné ovládat aplikace v telefonu.
V aktualizaci 6.0, která byla vydána v lednu 2021, přibyly další funkce, například možnost výběru několika předinstalovaných tapet na pozadí nebo podpora tzv. routines neboli spouštění akcí na základě uživatelských pravidel. V budoucnu přibude možnost stahovat tapety přímo bez aktualizace aplikace.
Systém je také schopen zobrazovat informace na průhledovém displeji (heads-up display). Nedávno také Google přidal podporu pro vozidla, která mají řízení vlevo. V takovém případě se vám přeskládají ovládací prvky na opačnou stranu.
Šušká se také o tom, že Google přidá podporu pro spouštění dotykových her. Hry půjdou spouštět samozřejmě jenom v případě, že auto stojí.
Modely vozidel, které podporují Android auto
Pro české motoristy je asi důležitý seznam škodovek. Tady je:
- Fabia 2016 a novější
- Fabia Combi 2016 a novější
- Kamiq 2019 a novější
- Karoq 2018 a novější
- Kodiaq 2017 a novější
- Octavia 2016 a novější
- Octavia Combi 2016 a novější
- Rapid 2016-2019
- Rapid Spaceback 2016-2019
- Scala 2019 a novější
- Superb 2016 a novější
- Superb Combi 2016 a novější
- Yeti 2016 a novější
Jak vidíte, jedná se o téměř kompletní modelovou řadu mladoboleslavské automobilky s výjimkou nejmenšího Citigo. Vždy ovšem taky záleží na výbavě, modely s nižší výbavou do roku Android auto nepodporují anebo je nutné ji dokoupit za příplatek. Tučně vyznačené modely provozujeme v Autonapůl a je možné si je vyzkoušet v Praze, Brně i dalších městech. V naší flotile najdete i Renaulty Megane nebo Dacie Sandero, taktéž s podporou Android auto.
Kompletní a aktualizovaný seznam vozidel všech značek je k dispozici na stránkách Google. Je také možné, že i když Android auto nepodporuje přímo vaše auto, podporuje ho zábavní systém v autě. I do starších modelů vozidel se navíc dají dokoupit autorádia, která vaše auto podporou jednoduše dovybaví.
Tipy a triky
Jak získat snímek obrazovky?
I z velké obrazovky auta je možné získat snímek (screenshot), pokud je propojená přes Android auto:
- Otevřete aplikaci Android auto. (V Androidu 11 už to není speciální aplikace, ale stejnou obrazovku otevřete v Nastavení - Připojená zařízení - Předvolby připojení - Android Auto.)
- V nastavení aplikace najděte položku "Verze" a poklepejte na ni desetkrát, abyste odemkli nastavení pro vývojáře.
- Připojte telefon k autu
- Běžte do Nastavení pro vývojáře.
- Zvolte Sdílet snímek obrazovky.
Jak přizpůsobit nabídku aplikací?
S rostoucím počtem podporovaných aplikací roste také potřeba tyto aplikace logicky seřadit, případně některé úplně vynechat. Jak na to?
- Otevřete aplikaci Android auto. (V Androidu 11 už to není speciální aplikace, ale stejnou obrazovku otevřete v Nastavení - Připojená zařízení - Předvolby připojení - Android Auto.)
- Najděte položku "Přizpůsobit spouštěč" (trochu nešťasný překlad slova Launcher)
- Zde si můžete vybrat, které aplikace budou zobrazeny na výchozí obrazovce.
- Vybrané aplikace můžete seřadit podle libosti.
- Vyškrutnuté aplikace nezmizí, pouze se přesunou do nabídky "Skryté aplikace"
Jak si ztišit vybrané konverzace?
Pokud vám během jízdy někdo napíše zprávu, na obrazovce vám vyskočí upozornění. Občas to může být něco důležitého, ale zejména zprávy ze skupinových konverzací mohou být spíš otravné a rozptylovat při řízení. V takovém případě není nic jednodušší, než klepnout na upozornění, když přijde zpráva a vybrat možnost Ztlumit konverzaci. Zprávy vám dále budou přicházet, ale upozornění vás už nebudou rušit.
Jak změnit tapetu?
Je to velmi jednoduché. V Nastavení Android auto dole zvolíte možnost Změnit tapetu. Zatím se dá vybírat jenom z přednastavených tapet.
Jak přidat nepodporované aplikace do Android auto?
Nabídka aplikací pro Android auto je omezená, i když se postupně rozšiřuje. Existuje ale způsob, jak dostat na obrazovku vašeho auta aplikace, které oficiální podporu nemají. Podotýkáme, že nepodporované aplikace (např. sledování videa) mohou snížit bezpečnost při řízení, proto důrazně doporučujeme je používat pouze v zaparkovaném autě.
Jak to funguje? Stáhnete si do mobilu aplikaci Android Auto Apps Downloader (AAAD), která přesvědčí váš telefon, že nepodporované aplikace, které stahujete, ve skutečnosti pocházejí z Obchodu Play a podporu obsahují.
Musíte mít v mobilu povolený vývojářský režim (developer mode), není potřeba root. Otevřete v mobilu adresu AAAD. Rozbalte nabídku Assets a stáněte nejnovější balíček .apk. Nainstalujte AAAD. Nyní již můžete instalovat skrze AAAD další aplikace, například CarStream pro přehrávání videa.
Podobnou službu nabízí aplikace Android Auto Store (AAS). Alternativně si můžete zrcadlit kompletní obrazovku telefonu na obrazovce auta.
Jak vybrat správný kabel?
Zejména kabel musí být datový, ne pouze nabíjecí. Kvůli rychlosti nabíjení hledejte nápisy Fast Charge nebo QC. Kabel by měl mít minimální výkon 2A. Obecně je lepší tlustší kabel, což značí, že výrobce se nesnažil ušetřit na kvalitě drátů. Kabel opletený nylonem je také odolnější než potažený PVC. Ideální je, když kabel není moc dlouhý, ať vám v kabině auta nepřekáží. Zkontrolujte si samozřejmě konektor - i v autech už se začíná objevovat konektor USB-C. Obvykle neprohloupíte, pokud si koupíte kabel přímo od výrobce vašeho telefonu.
Od verze 7.5 má aplikace vestavěnou podporu pro diagnostiku kabelu. Hledejte "Pomoc s připojením" (Connection Help) a potom "USB Startup Diagnostics". Nástroj otestuje, jestli je s příslušým kabelem možné propojit telefon s autem a dá vědět, pokud bude se spojením problém.
Co dělat, když se nedaří propojit telefon s autem?
Propojení je teoreticky velmi jednoduché, stačí připojit telefon do portu USB v autě. Pokud to nefunguje, můžete vyzkoušet tyto tipy:
- Zkuste jiný kabel USB. Podle našich zkušeností ne všechny kabely fungují spolehlivě. Zejména se ujistěte, že používáte datový kabel a ne pouze nabíjecí (viz také sekce "Jak vybrat správný kabel").
- Ujistěte se, že máte podporu v telefonu. Pro Android 9 a méně musí být nainstalovaná aplikace, pro Android 10 a novější jděte do Nastavení - Připojená zařízení - Předvolby připojení - Android auto.
- Ujistěte se, že vaše auto technologii podporuje. Mělo by to platit téměř pro všechna auta od roku 2017. Nicméně ne všechna auta mají vhodný displej, na který se dá promítat.
- Zkuste připojit telefon k jinému autu.
- Počkejte pár týdnů. Je to tak. Google sice spustil podporu pro Android auto v ČR v prosinci 2020, ale v tiskové zprávě píše, že celý proces uvolňování může trvat několik týdnů až několik málo měsíců. Aktuální seznam zemí, ve kterých vše funguje, si můžete ověřit v sekci "Where to use" na stránce podpory od Google.
- Pokud se nemůžete dočkat, stáhněte si aplikaci jako apk a vyzkoušejte.
- Restartujte telefon. Znáte to. Nastoupit a vystoupit.
- Vymažte mezipaměť aplikace: Nastavení - Aplikace a oznámení - zobrazit všechny aplikace - Android auto - Úložiště a mezipaměť. Zde zvolte "Vymazat mezipaměť" a zkuste se připojit znovu.
- Zkontrolujte, jestli nemáte zapnutou funkci "Ladění USB". Pokud nejste programátor, tak pravděpodobně nemáte, ale v případě, že jste pro váš telefon už něco vyvíjeli, je třeba vypnout v Nastavení-Vývojářská nastavení-Ladění USB. Tuto restricki zavedl Google kvůli posílení bezpečnosti.
Našli jste v článku chybu nebo byste se chtěli podělit o svoje zkušenosti? Znáte nějaké další tipy a triky? Napište nám na autonapul@autonapul.cz.