Parkování v Praze

Parkování sdílených aut v Praze je součástí systému schváleného Magistrátem hlavního města Prahy pro carsharingové společnosti. Více o carsharingu Autonapůl v Praze a přesné rozdělení zón pro předávání aut najdete v sekci Autonapůl v ČR - Praha

Jakmile vůz vracíte na konci své rezervace, není problém zaparkovat na modré či fialové zóně bez placení. Je třeba pouze dát pozor na dočasné značení, např. zákaz kvůli čištění ulic.

Předávací zóny pro parkování sdílených vozů Autonapůl v Praze

Platba parkového v průběhu rezervace

Parkovací automat

Platbu lze provést tzv. virtuálními parkovacími hodinami (mpla.cz/praha) nebo na fialové, příp. oranžové zóně v parkovacím automatu. Více na www.parkujvklidu.cz

Zodpovědnost za platbu parkovného od vyzvednutí do vrácení auta je vždy na řidiči vozu, resp. registrovaném uživateli.

V době fungování modrých a fialových zón (typicky po-pá 8-20 hod., ale může se místně lišit), můžete během rezervace se sdíleným vozem zastavit na modré a fialové zóně jen po zaplacení parkovného a max. na tři hodiny.

Základní dělení zón pro parkování v Praze

Parkovani v Praze modra

modrá – vyznačena pomocí modrých čar na ulici a současně dopravním značením, je určena pro rezidenty a Vy zde můžete sdílené auto odstavit na KONCI Vaší rezervace zdarma. Případně můžete zaplatit parkování BĚHEM rezervace přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha). 

Parkovani v Praze fialova

fialová – vyznačena pomocí svislého dopravního značení, na ulici je přerušovaná bílá čára, označena jako tzv. smíšené parkování. Vy zde můžete sdílené auto odstavit NA KONCI Vaší rezervace nebo po uhrazení platby v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha). Zde můžete stát po zaplacení i BĚHEM Vaší rezervace.

Parkovani v Praze oranzova

oranžová – vyznačena pomocí svislého dopravního značení, označena jako  tzv. krátkodobé parkování, je časově omezeno. Vy zde můžete se sdíleným autem stát POUZE během Vaší rezervace a to po zaplacení. Platbu je možné provést v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha).

Pozor, na některých speciálních místech neparkujte

Auto neparkujte ani neodstavujte na místech, kde platí zákaz parkování pro všechny. Jedná se například o:

Takhle neparkovat
Takhle prosím ne

• místa vyhrazená pro určitý vůz (to poznáte podle dodatkové tabule s uvedenou SPZ)

• místa časově rezervovaná pro určitý subjekt (například úřad, firma, hotel)

• místa, kde se platí jen v parkovacím automatu (tam můžete parkovat během rezervace na vlastní náklady, ale auto tam prosím neodstavujte)

• parking za závorami

• na přechodu

• ve vjezdu

Tip pro placení parkovného

Aplikace mapy.cz od Seznamu dokáže zobrazovat dané zóny a po kliknutí na ně je i přímý link na platbu, takže nemusíte hledat kód na značce. Stačí si vyhledat polohu pomocí mapy.cz a můžete zaplatit ještě v pohodlí z auta.

Výhodou platby online oproti automatu na ulici je možnost prodloužení rezervace. Nemusíte vše mít dopředu naplánované.

Google Rating

4,9 66 reviews

  • Avatar Martin Š. ★★★★ před 6 měsíci
    Kvalitní služba hledící na udržitelnost.Výhody:Jako u jedné z mála společností off-line přístup do vozu (přes čipovou kartu), … More vhodné tedy i pro starší nebo technicky konzervativní jedinence (škoda jen že není možná telefonická rezervace pro starší co vůbec nevyužívají internet).Účtování transparentní za čas (férová cena) a za km.Fungování během jízd "jako s vlastním autem."Auta v drtivé většině diskrétní bez výrazných reklam.Nemají omezené řidiče - auto můžete (na svou zodpovědnost) vypůjčit i kamarádovi (což konkurence nenabízí).Můžete využívat ČD Body (jízda vlakem je tím prakticky "zadarmo" - 25 bodů je za nákup jízdenky ta 250 až 259,- Kč a slevu přesně 250,- Kč dostanete), je to velmi výhodné.Jsou ve většině krajských měst.Při registraci složíte vratnou kauci (tak když už s nimi jezdit nechcete, měli by ji vrátit).Nevýhoda:Oproti jiným Carsharingům využívají auta v nižších výbavových stupních a oproti jiným opravdu dlouho (jel jsem i s 6 let starým vozem co měl přes 100 tis. km - opět to souvisí se "zeleným přîstupem").Nutno pronájem auta opravdu dobře rozvrhnout (platíte vždy čas celkově rezervovaný, nikoliv za čas skutečného používání a nelze tento čas "překročit" - na co se váže zase výhoda, že lze vozidlo rezervovat třeba týden dopředu).Využívají prakticky jen automobily Škoda (což je opravdu škoda).Sečteno podtrženo: Umíte-li své cesty plánovat relativně v předstihu, nevadí Vám na dnešní poměry horší výbava, tak v ČR pro Vás aktuálně neexistuje lepší autopůjčovna/carsharing.
  • Avatar Janek Dražka ★★★★★ před 7 měsíci
    Velmi dobrý a spolehlivý carsharing, využívám už 6 let a pořád jsem velmi spokojený, kladně hodnotím zejména:- možnost individuální … More domluvy (přistavení auta, vyjednání slevy na větší rezervace, výměnu auta, zajištění auta na mé přání, i když už žádné auto nebylo na víkend volné)- nadstandardní přístup k řešení problému - za celých 6 let užívání jsem od žádného operátora na help-lince neslyšel "dle smluvních podmínek bohužel nemáte nárok", nebo "je mi líto, ale s tím se teď už nic nedá dělat", ale vždy řešení našel - např. bezplatné (!) přistavené jiného vozu nebo v extrémním případě mi nabídli, že mi přistaví auto i s řidičem, aby mi pomohl pobrat všechny pasážery (wow!) a převézt je přes půl Brna- na help-lince vždy někdo pomůže s technickými problémy typu "nejde mi odemknou auto"- férové vyúčtování, nikdy nebyl problém s proplacením uznatelných výdajů (myčka) a za celých 6 let neudělali v jediné faktuře chybu (wow!)- přímá komunikace, nehrozí, že by někdo neodpověděl na můj dotaz nebo ignoroval stížnost. Zároveň změny pravidel/ceníku včas komunikují.
  • Avatar Jakub Pokluda ★★★★ před 6 měsíci
    Zajímavý a různorodý vozový park nabízí možnost vyzkoušet si spoustu zajímavých aut včetně elektromobilů.Interiéry aut byly … More vždy čisté a auta v dobrém technickém stavu. Odemykání a zamykání přes telefonní aplikaci mi funguje spolehlivě i na starším méně výkonném telefonu.Dále jsem se setkal s velmi kvalitní a ochotnou telefonickou podporou během registrace.Bohužel má společnost poměrně vysoké ceny za kilometr a při registraci je nutné odeslat zálohu 5000Kč.Za sebe můžu firmu doporučit.

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved