Příběh Autonapůl

Vypráví Standa Kutáček, jeden ze zakladatelů a současný předseda Autonapůl, prvního českého carsharingu

Příběh Autonapůl začíná

Na začátku všeho je idea. A vím přesně, jak začal příběh Autonapůl, kdy a kde vznikl nápad Autonapůl založit. Bylo to jedno lednové odpoledne v roce 2003, v autě na dálnici kousek za Rozvadovem směrem na Plzeň. Jeli jsme s kolegou Jirkou z Centra dopravního výzkumu z konference v Essenu, a mimo jiné přišla řeč na to, proč v Německu a jinde v Evropě už přes dvacet let funguje car sharing, a u nás pořád nikdo ani netuší, o co se jedná. Slovo dalo slovo, Jirkova maminka měla staré, nepoužívané auto. Tak jsme se dohodli, že ten koncept vyzkoušíme “na mlejně” ve Křtinách, kde jsme tou dobou s našimi nově založenými rodinami žili. Ano, to je ta pomalovaná Zastava, starší než kdokoliv z nás, kterou občas můžete vidět na historických fotkách Autonapůl. Ovšem pomalovali jsme ji až později. A název Autonapůl? Vznikl záhy, je to variace na téma pohádky o chytré horákyni bratří Grimmů, nebo Královny Koloběžky Jana Wericha, chcete-li. V car sharingu jde o to auto mít-a-nemít: tedy moci ho využít, když ho potřebuji, ale nemuset ho vlastnit. Koneckonců už prý Aristoteles říkal, že hodnota je v používání, ne ve vlastnictví.

Příbeh Autonapůl začíná - Zastava rok 2003
Zastava Autonapůl

Jak to fungovalo?

Vytvořili jsme jednoduchý způsob rozpočítání nákladů na auto. Od začátku se za použití auta platilo kombinovaně za čas a ujeté kilometry, ovšem za čas byla cena spíš symbolická. Pochopitelně klíčky jsme si předávali osobně a tankovací karty jsme neměli ještě hodně dlouho. K původním třem členům se pak přidal Ludvík, který také neviděl důvod mít svoje vlastní auto, ale občas potřeboval něco přivézt nebo odvézt. Fungovalo nám to dobře, měli jsme k dispozici auto, když jsme potřebovali, a přitom jsme v něm nemuseli utopit spoustu peněz. Přibyli další přátelé, tak jsme přikoupili ojetou Felicii. Od roku 2005 jsme měli první on-line rezervační systém: využili jsme open source určený na rezervace místností. Vydržel nám mnoho let. 

Vznik družstva Autonapůl

Někdy kolem roku 2009 jsme se seznámili s lidmi z Autodružstva – skupinky přátel, kteří si založili úplně stejný carsharing v Brně na Lesné. Ti měli velmi pěkný Ford Focus. Po roce jsme se dohodli, že bude pro všechny lepší oba systémy propojit. Ovšem Autodružstvo chtěli lepší auta – tak jsme přikoupili ojetý VW Sharan v rodinné úpravě. Přidávali se další lidé, kterým takovýto způsob sdílení aut dával smysl, až nás začalo být přes stovku. Přibývala i auta.

Pak v roce 2011 jsme se rozhodli, že celý systém více institucionalizujeme, založili jsme družstvo, a přesunuli do něho aktivity původního občanského sdružení. Byl před námi úkol překonat “technologický práh” a zavést profesionální komunikační technologii pro sdílení. To se podařilo na jaře 2014, díky nezištné pomoci rakouských přátel z Caruso car sharingu. Mimochodem, z jejich skupiny se pak vyčlenila firma ZEMTU OG, jejíž software používáme dodnes, a se kterou jsme v roce 2017 získali druhé místo v soutěži inovativních firem v Rakousku “Constantinus Awards”. 

Příběh Autonapůl - flotila
Flotila Autonapůl dřív

Autonapůl dnes

A dnes, v roce 2020, Autonapůl dále roste a inspiruje tisíce lidí, aby více přemýšleli o způsobu, jakým se dopravují – ať už z pohledu rodinných či firemních rozpočtů, nebo z hlediska dopadů na prostředí, ve kterém žijeme. Mám z toho radost a vím, že před sebou máme ještě hodně práce a velkou budoucnost.

Autonapůl

Vytváříme prostor pro lidi. Společně.

Google Rating

5,0 57 reviews

  • Avatar Karolína Nováková ★★★★★ a month ago
    Perfektně fungující služba pro všechny, kteří smýšlí ekonomicky i ekologicky. Pokud auto nevyužíváte každý … More den, ale jen na občasné výlety, nákupy nebo přejíždění, nemá smysl si kupovat vlastní. Auta jsou vždycky čistá a udržovaná. Zákaznický servis je nonstop k dispozici a dle mých zkušeností vždy naprosto vstřícný. Využíváme mj. na natáčení, devítimístná dodávka na převážení štábu úplně ideální. Rozhodně doporučuju!
  • Avatar Josef Minář ★★★★★ 3 weeks ago
    Výborná služba sdílení aut, narozdíl od konkurenčních carsharingů funguje v daleko více městech, ne jen Praha+Brno. … More Rád proto kromě výletů kolem domovské Prahy využívám i na kombinaci vlakem do daného krajského města a dále výlet sdíleným Autonapůl.
  • Avatar Martin Kuba ★★★★★ a month ago
    Dobrá služba se kterou mám z nedávné doby jen tu nejlepší zkušenost, moc přeji provozovatelům, aby vše i do budoucna … More fungovalo takhle hladce, carshering tohoto typu je u nás podle mě hodně potřebný.

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved