Rok 2020 pro Autonapůl

Přežili jsme a jedeme dál

Autonapůl - jedeme dál

Rok 2020 byl pro všechny výjimečný, ať v dobrém nebo špatném. Byl plný zvratů a nových výzev. Stejně i pro carsharing Autonapůl.

"Nikdy bychom neměli nechat realitu míchat se do našich snů. Realita může být našim snům nahony vzdálená."

Simon Sinek

Na jaře přišla první vlna celosvětové pandemie Covid19, podzim nám přichystal druhou vlnu spolu s dalšími omezeními. Carsharing ale za cenu velmi intenzivní péče o sdílené vozy mohl vždy dále fungovat, nebyl zakázaný. Ani pro Autonapůl to nebylo jednoduché období, ale přineslo nám nové zkušenosti a poučení. Poprali jsme se s ním se ctí, přežili jsme a jedeme dál!

Milion kilometrů opět pokořen

2020 pro Autonapůl - mapa cest

Cílem Autonapůl pro rok 2020 bylo dále rozšiřovat a zlepšovat služby carsharingu ve všech městech, kde působíme. Flotila sdílených aut v průběhu roku nerostla tolik, jak jsme plánovali, ale i tak čítala až osmdesát vozidel.

Registrovali jsme pokles poptávky - nejen v čase rezervací, ale také v počtu ujetých km. Uživatelé Autonapůl přesto najezdili za rok 2020 téměř 1,2 milionu kilometrů. A i přes mnohá omezení zahraničních cest se sdílená auta podívala do mnoha států.


Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Švýcarsko, Albánie, Itálie, Kosovo, Ukrajina, Chorvatsko, Maďarsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbsko, Francie, Rumunsko


Šetříme místa v ulicích i díky podpoře měst

Zvýhodněné parkování pro carsharing

Autonapůl je carsharingem, který klade důraz na vytíženost vozidel. Cílem je ušetřit prostor v ulicích, a to se nám daří. Dle průzkumu ve spolupráci s renomovanými univerzitami jedno sdílené auto nahradí až 15-17 soukromě vlastněných.

Výhody carsharingu vidí i města, kde funguje, a to především Praha, Brno a Plzeň. V roce 2020 se nově k podpoře carsharingu při parkování na svém území přidali také Liberec a České Budějovice. Věříme, že brzy přibydou další.

Finanční výsledky

2020 pro Autonapůl

Předběžné výsledky roku 2020 ukazují dosažení provozního zisku (EBITDA) ve výši 1854 tis. Kč, a to i přes velké propady v poptávce, hlavně na jaře. Celkový obrat za rok 2020 očekáváme ve výši přes 12 mil. Kč. I přes velké omezení cestování a s tím spojeným poklesem poptávky nám tržby vzrostly o několik procent. Pandemie nás bohužel stála mezi 1-1,5 mil. Kč na nerealizovaných tržbách. Celková účetní ztráta tak přesáhne 1,6 mil. Kč (po započtení odpisů a úroků).

Android Auto

Zajímavý je vývoj dopravního trhu: carsharingy a bikesharingy vycházejí z bláznivého roku 2020 jako vítězové. Jako jediným segmentům v dopravě jim drasticky neklesly výkony, resp. v některých případech zaznamenaly dokonce růst. Spolu s očekávanou ekonomickou recesí to může pro Autonapůl paradoxně znamenat dobrý rok 2021.


30% průměrných českých domácností nevlastní automobil.


Pracujeme na zlepšeních

Mobilní aplikace Autonapůl

Autonapůl dále roste, i když pomaleji než jsme předpokládali. Nejistota, která všechny obklopuje kvůli Covidové pandemii, ovlivnila rezervace i cesty našich sdílníků. Navíc není snadné cestovat za hranice. Nabídli jsme tak zvýhodněné dlouhodobé pronájmy.

Rezervaci, vyzvednutí i vrácení vozu lze nyní díky nové mobilní aplikaci vyřídit zcela bezkontaktně a nyní ještě snáz. Na dalších vylepšeních pracujeme.

Díky online registraci, zavedené již v předchozím roce, tak není třeba se s nikým potkávat. 

Nasloucháme našim sdílníkům

2020 pro Autonapůl - vznikají Hradubice

Našim sdílníkům jsme k dispozici nejen jako podpora na helplince, ale také sdílíme novinky formou newsletteru, na sociálních sítích i blogu.

Podle výsledků anket mezi sdílníky optimalizujeme předávací zóny nebo přidáváme extra výbavu do našich vozů.

Na základě přání ze strany uživatelů z Hradce Králové a Pardubic jsme spustili provoz tzv. Hradubic. Je tedy možné jedno auto po ukončení rezervace parkovat v obou městech.


Na helplince jsme za rok přijali 1641 hovorů.


Jsme partneři

2020 pro Autonapůl - partnerství AutoMat pokračuje

Rok 2020 nám neumožnil zúčastnit se tolika propagačních a kulturních akcí jako loni. I tak jsme se s vámi potkali alespoň v Liberci v rámci Evropského týdne mobility a Dne bez aut nebo tradiční akce "S Autonapůl na pivo”.

Zapojili jsme se opět do výzvy Do práce na kole nejen jako lokální partner, ale také jako jeden z týmů (a vyhráli jsme koštování vín).

Kromě členství v rámci platformy Slušná firma jsme se přidali také k iniciativě Změna k lepšímu. Usilujeme společně s dalšími organizacemi i jednotlivci o udržitelnou ekonomiku.

Autonapůl - partner pro udržitelnou mobilitu MFDF Ji.hlava

Pokračujeme v navázaných partnerstvích a vytváříme nová. Významným i pro naše sdílníky je spolupráce s Národním dopravcem České dráhy v rámci benefitního programu ČD body.

Podporu Autonapůl jako partnera pro udržitelnou mobilitu získal také Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.


Sdílníci Autonapůl ušetřili 81 500 Kč využitím ČD bodů.


Podporujeme a pomáháme

2020 pro Autonapůl - pomoc hospicum

Tím, že byl rok 2020 ve světle Covidové epidemie, zapojili jsme se ve větší míře do aktivit na podporu ohrožených skupin obyvatel. Na jaře jsme zapůjčili několik vozů pro mobilní hospice v Praze, Brně a Olomouci. Jejich klienty vnímáme jako jedny z nejohroženějších a v pomoci spíše opomíjené.

V zimě jsme vyslyšeli žádost sdružení Portus Praha a poskytli mu Renault Trafic pro převoz jejich klientů mezi chráněným bydlením a pracovištěm.

Naše vozy pomáhaly při povodních na Moravě, převážely dezinfekci vyrobenou na SPŠ Chemické v Brně nebo rozvážely obědy potřebným.


Organizace, které jsme podpořili, ujely se sdílenými vozy 14 740 km. 


Zpětná vazba a další plány

2020 pro Autonapůl

Velmi cenná je pro nás zpětná vazba, a proto jsme rádi, že jsme na Facebooku i Googlu dlouhodobě nejlépe hodnoceným carsharingem v České Republice. I díky této zpětné vazbě vidíme, že naše práce dává smysl.

Pro rok 2021 se chceme zaměřit na vytížení našich vozů mimo sezónu, zefektivnění procesu registrace i vylepšení mobilní aplikace pro Android i iOS.

2020 pro Autonapůl

Chtěli bychom, aby myšlenku carsharingu sdílelo mnohem více lidí. Ukázat jim i firmám, že není nutné vytvářet si další závazky pořizováním nového auta.

Chceme dál vytvářet prostor pro lidi.


Děkujeme, že v tom jedete s námi.


Autonapůl, první český carsharing

Vytváříme prostor pro lidi. Společně.

Bilance 2020 Autonapůl

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved