Rok 2023 pro Autonapůl

Bilance 2023

Úspěchy a rozvoj ve světě sdílené mobility Autonapůl

Co zásadního se pro nás událo?

  • Roční přírůstek nově registrovaných uživatelů Autonapůl mezi lety 2022 a 2023 výrazně vzrostl - o celých 100 % 
  • Oslavili jsme 20 let od svého založení
  • Povědomí o carsharingu roste mezi jednotlivci, službu využívají rodiny, freelanceři, menší i větší firmy
  • Spustili jsme projekt carsharing jako benefit pro zaměstnance nejen pro korporát a střední firmy, ale i Univerzitu Palackého v Olomouci
  • Rozjeli jsme spolupráci se zeleným developerem NOHO, jehož klientům v obytném komplexu Cihlovka poskytujeme jedno z našich aut exkluzivně
  • Vyslyšeli jsme poptávku části sdílníků po crossoverech a do flotily zařadili deset moderních Renaultů Arkana
  • Dokázali jsme nabídnout službu dřívějším zákazníkům končícího AJO carsharingu nejen ve vytížené vánoční sezóně
  • Rok 2023 byl po mnoha stránkách turbulentní, přesto jsme investovali do nových projektů, které jsme spustili zejména v listopadu a prosinci 2023.

20 let stabilního působení

Teambuilding Autonapůl - bilance 2023
Teambuilding 2023

Co začalo jako projekt několika rodin a jednotlivců, vyrostlo v družstvo působící v osmi velkých městech v ČR s aktuálně téměř 90 auty. Loňské dvacetileté výročí od založení Autonapůl dokládá stabilitu, schopnost se přizpůsobovat, i přínos naší společnosti na poli sdílené mobility. Při rozšiřování našich služeb zůstáváme stále věrní svým hodnotám - ohledu na životní prostředí a veřejný prostor. 

Zároveň vidíme, že povědomí o carsharingu neustále roste napříč všemi skupinami potenciálních sdílníků: mezi jednotlivci, rodinami, freelancery, firmami i u veřejné správy. Fakt, že jsme schopni obsloužit tak různorodou skupinu zákazníků, svědčí o univerzálnosti a přizpůsobivosti naší platformy.

Přečtěte si více:

Carsharing pomáhá při stěhování, nákupech i v kultuře

Zahraniční cesty

Autonapůl Irsko - bilance 2023
Irsko 2023

Svět nekončí za českými hranicemi, a proto zahraniční cesty služební i soukromé tvoří od počátku nedílnou součást služby. V Autonapůl neřešíme žádná povolení či schvalování - prostě když potřebujete do zahraničí, můžete. Bez zbytečných formalit. Sdílníkům to ulehčují i vybrané vozy s rakouskými a slovenskými dálničními známkami. Loni jsme také výrazně přidali ekoplakety pro vjezd do německých měst. A neplatíte za ně ani korunu navíc - „dálničky“ jsou v základní ceně rezervace.

Stále platí, že rok 2023 byl obdobím velmi náročným pro českou ekonomiku i poptávku po mnoha typech služeb. Bezprecedentní míra inflace, rostoucí či nestabilní ceny potravin a energií, nebo válka v naší blízkosti dostávaly nejen sdílníky do nejistoty i pod finanční tlak. To se projevilo také v nižším ročním nájezdu kilometrů: vozy Autonapůl ujely celkem 1 112 226 kilometrů, tedy o 7,4% méně než v předchozím roce. Tento trend se ale už v závěru roku začal obracet a my letos očekáváme oživení poptávky, také díky novým vozům a dalším projektům, jejichž plný potenciál se teprve projeví.

Určitě je dobré se pochlubit, že se i loni sdílené vozy podívaly do mnoha zahraničních destinací včetně například dalekého Irska, Velké Británie či Bulharska, jak ukazuje naše mapka navštívených zemí.

1 112 226 km - tolik kilometrů ujela naše flotila (průměrně 80 aut, podle sezóny) v roce 2023.

Bilance 2023 ukazuje zahraniční cesty
Zahraniční cesty pro rok 2023

Novinky ve sdílené flotile

Renault Arkana Autonapul
Renault Arkana Autonapůl

Už 20 let k našim základním hodnotám a cílům patří také vysoká odpovědnost k životnímu prostředí. I to jsou důvody, proč jsme při obnově a posílení flotily v roce 2023 sáhli mimojiné po Renaultech Arkana. Z deseti nových aut je většina hybridní, zároveň tak plníme přání části sdílníků, kteří si přáli moderní crossovery.

Nové vozy nám také pomohly zvládnout vánoční špičku, kterou znásobili i lidé hledající náhradu za končící AJO carsharing. Díky dlouholeté spolupráci s Renault ČR můžeme našim sdílníkům nabídnout stylové a dobře vybavené vozy za velmi atraktivní cenu.

Loni jsme přidali také 15 nových praktických a prostorných kombi Hyundai i30, vyráběných v Česku. 

Přečtěte si více:

Sdílené Hyundaie posilují flotilu Autonapůl

Renaulty Arkana posílily flotilu Autonapůl po celé ČR - díky spolupráci s Renaultem ČR

Rozvíjíme nové projekty

Cihlovka
Michal Šimoník a Stanislav Kutáček Autonapůl, uprostřed Tomáš Vrbický NOHO

Novinkou v našem portfoliu služeb je nabídka pro developery a obyvatele jejich bytových komplexů. Vzorovým příkladem je spolupráce s královéhradeckým developerem NOHO, expertem na udržitelnou výstavbu. Obyvatelé bytového komplexu Cihlovka a zaměstnanci firmy od loňského prosince využívají první sdílený vůz určený jen pro jejich potřeby.

Prozatím jde o pilotní projekt, který má ukázat potenciál sdílených dopravních prostředků jako nástroje pro úsporu parkovací míst „hned u zdroje“. Domácnostem pak nabízí možnost jak ušetřit a vyhnout se pořizování více vozů.

Přečtěte si více:

Carsharing proniká do menších měst a rozjíždí nové formy spolupráce

Sdílená budoucnost - Autonapůl a NOHO

Carsharing jako benefit pro zaměstnance

V roce 2023 jsme pokračovali v nabídce našeho carsharingu jako benefitu pro zaměstnance. Povedlo se nám rozjet spolupráci nejen s velkými a středními firmami, ale také s Univerzitou Palackého v Olomouci. Podporujeme tím inovativní přístup k udržitelné mobilitě v rámci firemního a akademického prostředí.

Přečtěte si více:

Nabídněte svým zaměstnancům přístup k flotile desítek sdílených vozů v 8 městech ČR

Partnerství a ocenění

Autonapul a AutoMat
Sbírka triček Do práce na kole se rozrůstá

Nadále upevňujeme partnerství s Českými drahami. Díky dlouhodobé spolupráci naši sdílníci za rok 2023 za své cesty s Autonapůl ušetřili rekordních 110 000 Kč, které jsme jim odečetli z ceny za předchozí jízdu s vlaky národního dopravce.

Autonapůl je signatářem výzvy Připrav Brno. Spoluzakladatel Autonapůl, Stanislav Kutáček, za nás podepsal Memorandum o dlouhodobé spolupráci na závazku Statutárního města Brna k adaptaci na klimatické změny.

I v roce 2023 se tým Autonapůl účastnil iniciativy Do práce na kole pořádané spolkem AutoMat. Naším společným tématem je městský prostor a mobilita. Spolupracujeme již od roku 2014.

Zmena k lepsimu
Lukáš Rolf, Změna k lepšímu

Získali jsme ocenění od Svazu českých a moravských výrobních družstev v soutěži inovativních produktů INOVACE VD 2023 za design služby „Carsharing do obcí“ spojené s finanční odměnou.

Tradičně jsme se zapojili do akcí Evropského týdne mobility v Praze a Liberci. 

Dlouhodobě jsme také členy platformy Změna k lepšímu, kde aktivně přispíváme k udržitelnějšímu byznysovému prostředí v ČR. Sdílená hybridní Toyota Corolla posloužila konferenci Rok změny k zajištění nezbytných jízd.

To jsou některé z příkladů, kdy nám úzké vztahy s partnery umožňují efektivně podporovat cesty veřejnou dopravou a poskytovat inovativní řešení dopravy pro města a obce.

Přečtěte si více:

Bonus pro zákazníky Českých drah a Autonapůl

Brno se připravuje na změnu klimatu, pomohou elektromobily na zelenou elektřinu i motivace k využívání hromadné dopravy

Zviditelnění a komunikace

Bez komunikace a poukazování na problémy, příležitosti a trendy v dopravě a využívání veřejného prostoru se naše práce neobejde. Loni jsme ve 202 mediálních zmínkách v regionálních, celostátních i odborných médií tato témata otevírali a komentovali. Stranou naší pozornosti nezůstávají ani (někdy bouřlivé) diskuze na sociálních sítích. Jsme hrdí na to, že jsme slyšet a aktivně se zapojujeme do diskusí o budoucnosti mobility.

Podporu nám nově poskytuje také spolek Partnerství pro městskou mobilitu.

Více:

Rozhovor: Stanislav Kutáček a Electrodad 

Dopravní „sňatek" z lásky, nebo z rozumu? 

Zákaznická spokojenost

Roadshow 20 let Autonapul - bilance 2023
Tesla Olaf na Roadshow v Ostravě

Nejlepší zviditelnění jsou ale vždy pozitivní osobní reference, proto pro nás zůstává zákaznická spokojenost na prvním místě. Pozitivní recenze jsou pro nás potvrzením kvality našich služeb. 

Autonapůl vyrostlo takzvaně zespod a pořád aktivně udržujeme komunitní rozměr naší služby. I proto jsme jako součást dvacátého výročí na jaře uskutečnili roadshow v šesti městech, kde Autonapůl působí. Setkali jsme se s našimi místními sdílníky a kromě ukázky Tesly jsme probrali aktuální či palčivá témata, často dopravní zácpy nebo parkování.

Na spokojenost našich sdílníků se pravidelně ptáme také formou anket a diskutujeme s nimi i na sociálních sítích.

Na konci roku jsme zažili strmý nárůst zákazníků, což naznačuje nejen důvěru veřejnosti, ale i skvělou reputaci naší společnosti. Podařilo se nám také zajistit hladký přechod pro zákazníky končícího AJO carsharingu.

Přečtěte si více:

Průvodce Autonapůl pro zákazníky AJO

Plány a výzvy do budoucna

Do budoucna směřujeme naše úsilí k podpoře multimodality, snižování vlivu provozu vozidel na životní prostředí, rozšíření nabídky služeb a dalších strategických cílů. Plánujeme udržet svou pozici v oblasti sdílené mobility a neustále reagovat na potřeby a trendy.

Když to shrneme, rok 2023 byl pro Autonapůl obdobím (opět) turbulentním, ale také rokem dalšího růstu, nových projektů a posílení pozice na poli sdílené mobility. Sledujeme aktuální trendy, zároveň aktivně formujeme budoucnost mobility s ohledem na udržitelnost, efektivitu a spokojenost našich uživatelů.

Víte, že…

Podle výzkumů každé ze sdílených aut v režimu round-trip carsharingu nahradí 15-18 aut v osobním vlastnictví. (To je zhruba čtyřikrát víc než u takzvaného free-float carsharingu.)

Uživatelé Autonapůl využívají sdílená auta průměrně 30 % času každého dne, kdežto auta v soukromém vlastnictví jezdí průměrně jen 5 % času.

Autonapůl.

Vytváříme prostor pro lidi. Společně.

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved