Android auto

Android auto je aplikace, která už od roku 2015 usnadňuje život řidičům. Umožní propojit váš chytrý telefon s autem a udělat z velkého displeje na přístrojové desce rozšířenou pracovní plochu. Aplikace, které Android auto podporují, se přepnou do zjednodušeného rozhraní s velkými tlačítky a podporou hlasových příkazů, aby bylo možno je ovládat při řízení. Mimochodem, podobnou službu nabízí Apple se svou technologií CarPlay pro telefony s iOS.

Android auto ve škodovce

Jak začít?

Pokud máte telefon s Androidem verze 10 a novější, máte vyhráno, Android auto je vestavěno v systému a nemusíte nic instalovat. Pro starší verze je nutné stáhnout Android auto jako aplikaci z Google play, potřebujete ovšem verzi 5 nebo vyšší. Zhruba od prosince 2020 je oficiálně k dispozici i v České republice, takže není potřeba stahovat .apk soubor jako dříve.

Máte-li aplikaci k dispozici v telefonu, stačí telefon připojit k auto pomocí kabelu USB. Bezdrátové připojení je teoreticky možné, ale potřebujete k tomu správnou a vzácnou kombinaci telefonu a zábavního systému v autě (např. telefon s verzí Android 11 a více), takže na to raději nespoléhejte. Po připojení uvidíte na obrazovce seznam podporovaných aplikací, které máte k dispozici na vašem telefonu.

Nedaří se? Čtěte dál – na konci článku je seznam tipů, které můžete vyzkoušet.

Android auto aplikace

Co všechno umí Android auto?

Jádrem integrace telefonu s autem je podpora vybraných aplikací. Aby aplikace mohla fungovat v režimu auto, musí projít certifikací od Googlu, aby bylo zajištěno, že ovládání aplikace neohrožuje bezpečnost řízení. Touto certifikací zatím prošlo jen velmi málo aplikací, i když jejich počet se postupně zvyšuje. Jsou to zejména:

Ovládání telefonu a posílání zpráv

Telefon je možné přes Android auto i ovládat, ovšem převážně hlasovými povely. Na běžný pokyn “OK, Google” reaguje stejně jako telefon a je tedy možné např. diktovat zprávu. Příchozí zprávy se ovšem objeví pouze notifikacích a zprávu je možné si nechat přečíst nahlas pomocí syntézy řeči. Vše samozřejmě funguje nejen pro textové zprávy, ale i pro běžné aplikace pro posílání zpráv (WhatsApp, Messenger, atd.).

Aplikace pro přehrávání zvuku

Sem patří přehrávání hudby, například, Google Play Music, YouTube Music, Amazon Music, Apple Music a Spotify, ale i podcastové aplikace (Google Podcasts), FM rádia, čtení audioknih a další.

Aplikace Google Podcasts

Navigace a mapy

Podporu mají například Waze nebo Mapy Google. Další navigace, třeba Sygic nebo české Mapy.cz na svou podporu ještě čekají. 

Do budoucna Google předpokládá rozšíření na další typy aplikací, například pro podporu placení za parkování. Pro fajnšmekry a vývojáře přidáváme ještě odkaz na SDK, pomocí kterého je možné vyvinout vlastní aplikace. 

Další funkce Android auto

Podporou aplikací to ale nekončí. Systém se dokáže integrovat do infotainmentu vozu a zobrazovat vám užitečné informace na displeji vašeho auta. Přesná podoba ovšem závisí na modelu a verzi auta (ano, z auta se víc a víc stává softwarový produkt). Je například možné, že v horní liště uvidíte aktuální informace o počasí nebo že se některá tlačítka v autě přemapují tak, že s nimi bude možné ovládat aplikace v telefonu

Systém je také schopen zobrazovat informace na průhledovém displeji (heads-up display).

V aktualizaci 6.0, která byla vydána v lednu 2021, přibyly další funkce, například možnost výběru několika předinstalovaných tapet na pozadí nebo podpora tzv. routines neboli spouštění akcí na základě uživatelských pravidel. 

Modely vozidel, které podporují Android auto

Pro české motoristy je asi důležitý seznam škodovek. Tady je:

 • Fabia 2016 a novější
 • Fabia Combi 2016 a novější
 • Kamiq 2019 a novější
 • Karoq 2018 a novější
 • Kodiaq 2017 a novější
 • Octavia 2016 a novější
 • Octavia Combi 2016 a novější
 • Rapid 2016-2019
 • Rapid Spaceback 2016-2019
 • Scala 2019 a novější
 • Superb 2016 a novější
 • Superb Combi 2016 a novější
 • Yeti 2016 a novější

Jak vidíte, jedná se o téměř kompletní modelovou řadu mladoboleslavské automobilky s výjimkou nejmenšího Citigo. Vždy ovšem taky záleží na výbavě, modely s nižší výbavou do roku Android auto nepodporují anebo je nutné ji dokoupit za příplatek. Tučně vyznačené modely provozujeme v Autonapůl a je možné si je vyzkoušet v Praze, v Brně a v dalších městech. V naší flotile najdete i Renaulty Megane, taktéž s podporou Android auto.

Kompletní a aktualizovaný seznam vozidel všech značek je k dispozici na stránkách Google. Je také možné, že i když Android auto nepodporuje přímo vaše auto, podporuje ho zábavní systém v autě.

Co dělat, když se nedaří propojit telefon s autem?

Nastavení telefonu pro Android auto
Kde najdu Android auto v nastavení telefonu pro Android 10 a novější

Propojení je teoreticky velmi jednoduché, stačí připojit telefon do portu USB v autě. Pokud to nefunguje, můžete vyzkoušet tyto tipy:

 • Zkuste jiný kabel USB. Podle našich zkušeností ne všechny kabely fungují spolehlivě. Zejména se ujistěte, že používáte datový kabel a ne pouze nabíjecí.
 • Ujistěte se, že máte podporu v telefonu. Pro Android 9 a méně musí být nainstalovaná aplikace, pro Android 10 a novější jděte do Nastavení – Připojená zařízení – Předvolby připojení – Android auto.
 • Ujistěte se, že vaše auto technologii podporuje. Mělo by to platit téměř pro všechna auta od roku 2017. Nicméně ne všechna auta mají vhodný displej, na který se dá promítat.
 • Zkuste připojit telefon k jinému autu.
 • Počkejte pár týdnů. Je to tak. Google sice spustil podporu pro Android auto v ČR v prosinci 2020, ale v tiskové zprávě píše, že celý proces uvolňování může trvat několik týdnů až několik málo měsíců. Aktuální seznam zemí, ve kterých vše funguje, si můžete ověřit v sekci „Where to use“ na stránce podpory od Google.
 • Pokud se nemůžete dočkat, stáhněte si aplikaci jako apk a vyzkoušejte.
 • Restartujte telefon. Znáte to. Nastoupit a vystoupit.
 • Vymažte mezipaměť aplikace: Nastavení – Aplikace a oznámení – zobrazit všechny aplikace – Android auto – Úložiště a mezipaměť. Zde zvolte „Vymazat mezipaměť“ a zkuste se připojit znovu.

Našli jste v článku chybu nebo byste se chtěli podělit o svoje zkušenosti? Napište nám na autonapul@autonapul.cz.

Leave a commentGoogle Rating

4,9 60 reviews

 • Avatar Michal Vančo ☆☆☆☆ in the last week
  Neni nic lepsiho nez se pokouset vecer zaparkovat a videt 5 carsharingovych vozidel ktera tam stoji nekolik tydnu nehnute … More bez jakehokoliv placeni na modrych zonach a zabiraji vesele misto platicim rezidentum, tohle je opravdu nesmysl a kazdy uzivatel by mel toto platit ze sveho.edit na popud: bohuzel jednalo se jak o vase auta tak i auta konkurence, jmenovite car4way, pravda tech tu je o poznani jeste vice ale myslim ze zde by mela platit stejna pravidla pro vsechny, obchazeni systemu tim ze postavim auto do modrych a nasledne se odhlasim od pronajmu auta je krasna ukazka ceske vychcanosti a doplaci na to zase jen slusny clovek. O to vetsi zabava je videt takova auta parkovat napriklad v krizovatkach v obytnych zonach atp aby nahodou jeste nebylo videt a hned je o nebezpeci postarano (zrejme jsou imunni vuci veskerym zakonum na komunikacich).
 • Avatar Rekola Bikesharing ★★★★★ a month ago
  Díky Autonapůl jsme zjistili, že nepotřebujeme mít trvale k dispozici vlastní služební auta. Vše je vždy v perfektním … More stavu a nemusíme se vozový park starat ve chvílích, kdy ho nevyužíváme. Díky za vás!
 • Avatar Jan Toman ★★★★★ a month ago
  Autonapůl je jediný způsob, jak si dokážu představit používání auta. Auto vůbec nepotřebuji, dokud… A v tu … More chvíli jsem skutečně rád, že tu pro mě je. A zatím tu pro mě nějaké v okolí bylo vždy.

Kontakt

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved