Auto pro film - Carsharing Autonapůl jako řešení přepravy při natáčení nezávislého filmu Vinland

Rozhovor s produkční Karolínou Novákovou o tom, jak Autonapůl může sloužit pro filmaře, fotografy nebo další pracovníky na volné noze jako auto v záloze.

Sdílené vozy jsou řešením pro ty, kdo auto potřebují jen nárazově, chtějí aby bylo dostupné, komfortní a je možné si zvolit typ dle aktuální potřeby. Příkladem je natáčení nezávislého filmu Vinland, projektu který poukazuje na život zahraničních dělníků v České republice. Autonapůl, první český carsharing film podpořilo zapůjčením vybraných vozů ze své pražské flotily. 

Mohla byste říct pár slov o natáčeném filmu?

Jedná se o absolventský film režiséra Martina Kuby z FAMU. Vypráví příběh učitele z Gruzie, který přijíždí do Prahy za prací, aby zabezpečil svou rodinu. Nechává se zaměstnat na stavbě a posléze se potýká s nelehkými pracovními i životními podmínkami, stejně jako desetitisíce dalších Ukrajinců v Česku.

Jak konkrétně jste vozy Autonapůl využili?

Využívali jsme po celou dobu natáčení devítimístnou dodávku Ford Transit. V dopravně náročnějších dnech jsme využili navíc osobní auta - Škoda Octavia a Scala.

Ford Transit Autonapůl
Ford Transit Autonapůl při natáčení filmu Vinland

Jaké jsou podle vás výhody využití sdílených vozů například právě pro filmaře?

U natáčení třeba dokumentárního filmu, jehož námět neumožňuje příliš plánování, se může stát, že se večer rozhodneme, že jdeme druhý den ráno točit. Nebo když se před natáčením, které několik lidí připravuje celé měsíce, porouchá auto, je potřeba akutně najít náhradu. U Autanapůl mám jistotu, že seženu v okolí bydliště volné auto kdykoli potřebuji, aniž bych nějaké vlastnila či složitě obvolávala kamarády. Devítimístná dodávka je pro převoz štábu a herců ideální, zvlášť, když máme za natáčecí den stihnout vícero lokací - ušetří spoustu času a peněz. Navíc u lowbudgetových projektů poslouží v nouzi jako improvizovaná mobilní šatna či maskérna mnohem komfortněji než běžné osobní auto.

Auto pro film - šatna
Dodávka jako šatna

Carsharing umožňuje svým uživatelům auta pohodlně rezervovat přes rezervační systém v prohlížeči nebo mobilní aplikaci. Odemknout je pak stačí právě aplikací nebo přístupovou kartou. Jak se vám líbila možnost bezkontaktního vyzvednutí a vrácení vozu?

To se zrovna pro účely natáčení hodí náramně - nemusím se s řidičem dopředu potkávat na předání přístupové karty a jednoduše na dálku v aplikaci auto odemknu.

Auto k vyzvednutí kdykoliv

Proč jste se rozhodli pro natáčení filmu využít právě Autonapůl, první český carsharing? Máte s Autonapůl již dřívější zkušenost?

Používám Autonapůl i pro osobní účely. Snažím se z ekonomických a ekologických důvodů většinou využívat hromadnou dopravu. Nevyplatí se mi tedy pořizovat auto vlastní, ale v některých situacích se bez něj neobejdu. Carsharing je tedy ideální varianta - umožňuje využívat automobil v potřebné míře, ale přitom osvobozuje od různých povinností s tím spjatých (servis, administrativa, dálniční známka, možnost parkování v modrých zónách...), nepřispívá k přehlcování města zaparkovanými vozidly a představuje princip sdílené ekonomiky, která dle mého názoru bude v budoucnu stále více aplikovaná. Oproti jiným carsharingům je výhodou, že nemá nevkusné výrazné reklamní polepy, takže auta působí důstojně, když například vyzvedáváme herce. Je mi navíc sympatické, že nejde o mezinárodní korporát, ale o menší českou firmu, díky čemuž i zákaznický servis funguje na osobní bázi a mezi sdílníky se vytvořila přátelská komunita, takže auta jsou vždy v perfektním stavu a když někdo zapomene v autě třeba čepici, vrátí se k majiteli.

Carsharing - auto pro film

Carsharing může být vhodným řešením nejen pro filmaře, ale i další profese, kde je důležitá operativnost řešení a flexibilita. Pokud potřebujete auto na pár hodin, týden nebo i delší dobu, ale nechcete si vytvořit další závazek jeho vlastněním, vyzkoušejte Autonapůl. Je možná registrace na soukromou osobu, případně IČO uveďte do poznámky při vyplňování formuláře online registrace. I v tomto případě není problém rezervace více aut nebo řízení dalšími osobami. Bližší informace včetně dalších výhod carsharingu, můžete dohledat na webu Autonapůl pro firmy.

Autonapůl bylo v letech 2020 a 2021 partnerem udržitelné mobility Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. V roce 2022 jsme zajišťovali vozy pro filmové festivaly PAF Olomouc a Ostrava Kamera Oko.

Autonapůl

Vytváříme prostor pro lidi. Společně.

Kontakt

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
Kancelář: Křenová 52, Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz

Copyright 2018 IMCerny ©  All Rights Reserved