Ve spolupráci s libereckou zoo jsme do provozu zavedli další elektrický Renault Zoe. Zatím nemá své pojmenování a říkáme mu prostě Zoe v Zoo. 🙂 Parkuje přímo v areálu liberecké zoologické zahrady, kde je pro ni také k dispozici nabíječka společnosti ČEZ.

Zoe má také díky Zoo Liberec k dispozici čip na všechny nabíječky ČEZu, podobně jako naše brněnská Zoe Jenny. Můžete tedy na svých cestách pro její nabíjení využít všechny stanice, které provozuje společnost ČEZ, a to bezplatně!

Jak se vlastně Renault Zoe nabíjí?

Zoe využívá standard AC zvaný Typ 2 – Mennekes. Umí se nabíjet rychlostí až 22 kW (někde najdete i slabší 11 kW). Pro nabíjení pomocí nabíječek standardu AC (Typ 2) najdete v kufru Zoe vlastní kabel. To z toho důvodu, že kabely integrované do nabíjecích stanic (standard DC) slouží pro jiný typ nabíjení. Pro vaši orientaci platí, že z AC 22 kW nabijete Zoe z 0 % na 80 % za cca 1,5 hodiny, nad 80 % už je nabíjení výrazně pomalejší kvůli ochraně baterie a na cestě už většinou nemá smysl.

Každopádně je lepší plánovat zastávky na cestě dopředu a dobíjet klidně jen pár kWh. Rozhodně nedoporučujeme jezdit jako se spalovacím autem, kdy hledáte pumpu, až když vám auto hlásí prázdnou. S elektromobilem se delší cesty jezdí metodou “žabích skoků”, tedy od nabíjecího bodu k dalšímu, i když nemáte prázdnou. 🙂

Kde najdete nabíjecí stanice?

Společnost ČEZ pro uživatele elektromobilů připravila přehlednou interaktivní mapu nabíjecích stanic. Najdete ji na odkazu http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Doporučujeme se s umístěním nabíjecích stanic seznámit, než se vydáte na jakoukoli delší cestu.

Liberecká Zoe může v Praze bezplatně parkovat v modrých zónách

Pokud budete plánovat delší cesty (například do Prahy), pomůže vám jistě další informace: liberecká Zoe má jako elektromobil vyřízeno bezplatné parkování na všech modrých a fialových zónách v Praze i během rezervace.