Informace

O autonapůl

Carsharing je moderní služba, která umožňuje lidem používat auta, aniž by je museli vlastnit a starat se o ně. Díky moderním komunikačním technologiím umožňuje většímu množství lidí flexibilně a efektivně využívat menší množství automobilů. Uvádí se, že jeden sdílený automobil nahradí 5-10 soukromých aut. V Autonapůl na začátku stačí jen jednou podepsat rámcovou smlouvu (lze online), dostanete přístup do aplikace a čipovou kartu, díky kterým si najdete a odemknete nejbližší sdílený automobil a můžete jet. Platí se za rezervované hodiny a ujeté kilometryplatíte tedy jen za to, co skutečně ujedete.

Registrovat se a složit vratnou kauci 5 000,- Kč.Vše lze vyřídit jednoduše a bezkontaktně online během chvilky. Podrobné informace jsou sepsány v blogovém příspěvku "nevlastnit, užívat".

Pokud se ve vašem městě najde dost zájemců (typicky alespoň 8-12), jsme připraveni zařídit carsharing Autonapůl i u vás. Pro zájemce z Kladna je připraven dotazník.

O financích

V ceníku uvedené ceny obsahují vše, nic dalšího neplatíte. Palivo natankujete pomocí karty CCS na náš účet. Pokud budete kupovat palivo v zahraničí, účet vám proplatíme v rámci pravidelného vyúčtování v přepočtu dle toho dne aktuálního kurzu. To se týká i všech případných výdajů například za provozní kapaliny či žárovky, což se může na delších cestách přihodit. Pomocí CCS karty můžete auto nechat i umýt v myčce. Proplatíme vám i desetikoruny vhozené do vysavače. Pro firmy je bonusem zahrnutá silniční daň. V ceně nejsou prémiová paliva, zahraniční dálniční známky a mýtné a samozřejmě vámi zaviněné nehody, na ty se pak vztahují pravidla spoluúčasti.

Vstupní kauce je jistina ve výši 5000 Kč, kterou musíte uhradit při vstupu do našeho carsharingu. Pokud se rozhodnete vystoupit, plnou výši vstupního poplatku vám vrátíme do 30 dnů (dle VOP). Vše se zpravidla snažíme vyřídit rychleji. Pokud však máte u Autonapůl stále nezaplacenou fakturu, zohledníme kauci v závěrečném vyúčtování a případně vám zašleme dobropis splatný do 14dnů.

Jízdu vám budeme účtovat jednoduše. Kolik kilometrů najedete, tolik se vám objeví ve vyúčtování. Prvních 200 kilometrů se účtuje základní sazbou, všechny další kilometry jinou, mírně výhodnější sazbou. S hodinami je to malinko složitější. Zjednodušeně řečeno, účtujeme rezervované hodiny, nikoliv pouze projeté hodiny. Dokud rezervace nezačne, můžete ji libovolně upravovat. Jakmile rezervace začala, je celá zpoplatněná a to i když vůz vůbec nevyužijete nebo se z vozu odhlásíte dříve a tím jej uvolníte dalším uživatelům. Z tohoto pravidla existují výjimky: pokud je rezervace delší než 10 hodin, použije se pravidlo maximální denní sazby - za každých 24 h tak zaplatíte maximálně jako za 10 hod, neúčtujeme poslední hodinu, pokud není využitá (proto se nebojte dát si na konci hodinovou rezervu pro všechny případy), a pokud byste museli předčasně skončit dlouhou rezervaci, nenaúčtujeme vám víc než 24 od nového času ukončení - zbytek je prominut. (Okamžikem ukončení rezervace se myslí poslední zamknutí vozidla přiložením čipové karty.) Vyúčtování vám zašleme každý měsíc a je zasíláno z adresy fakturace@autonapul.cz. Nastavte prosím vaši spamovou ochranu tak, aby zprávy z této adresy nemizely ve spamovém koši. Děkujeme.

Prodloužení rezervace je možné pomocí aplikace kdykoli bez sankce, pokud už tam není nějaká další rezervace. V aplikaci kliknete na ikonku kalendáře úplně vlevo dole a v seznamu rezervací vyberete požadovanou rezervaci. Zde můžete měnit koncový čas (v případě již započaté rezervace), nebo i čas začátku. Poté nastavení jednoduše uložíte.

Rezervaci můžete bezplatně zrušit do poslední minuty před jejím začátkem v rezervačním systému. Po jejím začátku je zrušená rezervace účtována dle rezervovaných hodin. Maximálně však 24 hodin od momentu zkrácení nebo smazání rezervace.

Ano, všechna auta mají samozřejmě povinné ručení. Ani případnou havárii nemusíte řešit. V ceníku vám předem garantujeme maximální spoluúčast pro případ vámi zaviněné škody, která ani u nejnovějších a nejdražších aut nepřekročí 40 tisíc korun. Navíc nabízíme i výhodné připojištění s maximální spoluúčastí 3000 Kč. Podrobněji v sekci "Jak se počítá spoluúčast při škodě?"

U pojištění vozidel najdete 3 parametry - výši plné spoluúčasti, spoluúčast v procentech nad tuto částku a maximální výši. Při škodě menší než výše plné spoluúčasti uhradíte způsobenou škodu. Pokud je škoda vyšší, zaplatíte z části škody přesahující plnou spoluúčast pouze uvedenou procentuální část, ale nejvýše maximální výši.

Příklad:pojištění Standard (plná výše 8 000 Kč, dále spoluúčast 25%, maximálně 40 000 Kč)

škoda 2 000,- 20 000,- 200 000,-
zaplatím 2 000,- 11 000,-
(8 000 + 12 000 * 25%)
40 000,- (max.)
(8 000 + 192 000 * 25% = 56 000, uplatní se maximum 40 000)

 

pojištění Jistota plus (plná výše 3 000 Kč, dále spoluúčast 0%, maximálně 3 000 Kč)

škoda 2 000,- 20 000,- 200 000,-
zaplatím 2 000,- 3 000,- (max.)
(3 000 + 17 000 * 0%)
3 000,- (max.)
(3 000 + 195 000 * 0%)

 

Příplatek za pojištění Jistota Plus dle ceníku se platí pouze v měsících, při kterých vykonáte nějakou jízdu. V měsíci, v němž nic nenajedete, příplatek za pojištění neplatíte

Tento náklad vám proplatíme. Je nutné ho doložit daňovým dokladem, který vyfotíte a zašlete v průběhu rezervace přes tlačítko „Výdaje“ v rezervační aplikaci nebo případně e-mailem. Podepsaný paragon pak vložte do zelených desek ve vozidle. Více informací zde. Neproplácíme prémiová paliva, dálniční známky nebo mýto.

Celá výpujčka je jedna událost a tudíž ji můžeme nafakturovat až po jejím skončení, kdy je jasné jak dlouho trvala a kolik kilometrů jste najeli. Jinými slovy: objevíte ji na faktuře v dalším měsíci.

Ano. Pokud chcete uskutečňovat jízdy na "druhou fakturu" je potřeba fakturační údaje sdělit předem e-mailem. Je nutné uvést, jestli se jedná o trvalejší stav nebo jednorázovou změnu účtování. Do poznámky v rezervačním systému zapište jméno firmy a zaškrtněte volbu 'služební'.

Jednoduše: ano. Napište nám na adresu fakturace@autonapul.cz, pokud chcete platbu inkasem využívat.

1. Na adrese www.cd.cz se přihlásíte do svého zákaznického profilu (nelze použít mobilní aplikaci Můj vlak)

2. Následně v sekci Spravovat mé služby najdete box s názvem „Můj věrnostní program“ s aktuálním počtem nasbíraných bodů.

3. Po kliknutí na tlačítko Detail se dostanete k podrobnějším informacím o programu ČD Body a možnosti vybrat si odměnu díky tlačítku Vybrat odměnu. 

4. V odměnách najdete možnost vyměnit body za slevový voucher na služby Autonapůl.

5. Po zaplacení voucheru ČD Body získáte kód, který nám následně zašlete e-mailem na cdbody@autonapul.cz

6. Sleva činí 250 Kč a stojí 40 ČD Bodů. To nejlepší? Benefit lze uplatnit opakovaně, maximálně však jeden voucher na jeden kalendářní měsíc. A platí pro nové i stávající uživatele Autonapůl.

7. Při zpracování vyúčtování následně zohledníme tuto slevu a vy zaplatíte méně. Nelze uplatnit na již vystavenou fakturu. Sleva se započítá ve faktuře za měsíc, kdy nám voucher zašlete.

Více informací v článku na blogu.

Pokud máte zájem ukončit rámcovou smlouvu Autonapůl, stačí to napsat na e-mail autonapul@autonapul.cz. Nezapomeňte uvést číslo účtu, kam chcete vrátit zaplacenou kauci, příp. dobropis. Budeme vděčni také za zpětnou vazbu, proč jste se rozhodl/a smouvu ukončit. 

Pokud budete chtít Autonapůl v budoucnu opět využívat, stačí opet složit vratnou kauci a my Vám obnovíme přístup do rezervačního systému.

O našich autech

Ano, všechna auta mají roční dálniční známku pro Česko. Dálniční známky v zahraničí si většinou musíte koupit sami. Vybrané vozy jsou vybaveny dálniční známkou pro Slovensko nebo Rakousko, případně Ekoplaketou pro vjezd do německých měst.

Auta parkují na veřejných parkovacích místech. Pro každé město jsou vymezeny předávací zóny - abyste to pro auta nikdy neměli daleko. Brno, Praha a Plzeň mají speciální režimy parkování, které podporují sdílená auta. Klikněte si na stránku svého města, kde najdete mapu parkovacích zón a podrobnosti k systému parkování.

Přijíždíte ke stojanu na benzince, abyste dotankovali, a nevíte, na které straně má toto auto hrdlo nádrže? Stačí se podívat na piktogram na palivoměru. Nádrž je na straně kam u nových aut ukazuje šipka piktogramu, u starších je to na straně, kde je na piktogramu tankovací hadice.
Některá auta tažné zařízení mají. Snažíme se, aby v každém městě takové auto bylo. Jestli je jím auto vybaveno, zjistíte v jeho popisu v rezervačním systému.
Vozík aktuálně není ve Flotile Autonapůl k dispozici. Některá auta mají tažné zařízení a vozíky lze za nevelký poplatek půjčit např. v hobby centrech.

Ani to nebude problém, na většinu aut je vám V Brně a Praze můžeme zapůjčit. Podrobnější informace a postup najdete na stránce svého města.

Seznam aut pro jednotlivé město, najdete na stránce daného města v sekci seznam aut.

 

V rezervačním systému označení "family výbava". V Praze jsou vozy Comfort vybavené podsedáky pro děti 15-36 kg, v každém voze jsou dva. V Brně jsou vybrané vozy vybavené podsedáky pro děti 15-36 kg, v každém voze jsou dva. K zapůjčení jsou také dvě dětské autosedačky pro děti 9-36 kg.

O rezervacích

Prodloužení rezervace je možné pomocí aplikace kdykoli bez sankce, pokud už tam není nějaká další rezervace. V aplikaci kliknete na ikonku kalendáře úplně vlevo dole a v seznamu rezervací vyberete požadovanou rezervaci. Zde můžete měnit koncový čas (v případě již započaté rezervace), nebo i čas začátku. Poté nastavení jednoduše uložíte.

To je možné pouze mezi městy Hradec Králové a Pardubice. Jinde to není možné. Auto je potřeba vrátit do jeho domovského města a zóny. Můžete ovšem využívat auta ve všech městech, kde Autonapůl svou službu nabízí. Tedy zákazník z Ostravy si může rezervovat a používat auto v Brně nebo v Praze, kam dojede například vlakem.

Ano, můžete. Některé státy vyžadují, abyste měli u sebe souhlas majitele vozidla. Zjistěte si předem, zda se na vás tato povinost vztahuje, pokud ano, požádejte o jeho vydání s dostatečným předstihem.
Auto může řídit i další osoba, které ho svěříte. Přesto mějte na paměti, že odpovědnost za škodu na vozidle a za dodržení pravidel používání vozidel Autonapůl bude stále na vás.

Pokud si auto mezitím nikdo nerezervoval, je možné ho stále odemknout vaší kartou a věci si vyzvednout i bez rezervace. Další jízdu vám ale bez nové rezervace nedovolí.

V případě, že je to již delší doba, zkuste se podívat na stránku Ztráty a nálezy.

Ano, jednu kartu dostanete zdarma při registraci, další karty si od nás můžete zakoupit za 100 Kč kus. Odpovědnost za správné využití vozů Autonapůl je však na vás jako jediné u nás registrované osobě.

Pokud máte u sebe chytrý telefon s naší aplikací, pak je tu další možnost. V případě, že máte aktivní rezervaci, můžete začít i ukončit rezervaci pomocí symbolu klíče. 

Nepropadejte panice!. Udělejte nejdříve vše, co je potřebné k zajištění vaší bezpečnosti (např. odstavení auta ke krajnici). Jakmile to bude možné, zavolejte podpůrnou linku Autonapůl na čísle +420 778 470 898, kde vám sdělí další postup.
V Autonapůl věříme, že jedno auto by mělo být využíváno co nejvíce lidmi a stejným způsobem je zaměřena i naše aplikace. Proto když ukončíte svoji rezervaci dříve, než jste plánovali, auto, které jste zrovna vrátili se ukáže jako volné a rezervace se zkrátí, aby si případně mohl ve volném čase udělat novou rezervaci jiný sdílník. Rezervaci vám ovšem účtujeme podle původního rezervovaného času. Na vyžádání Vám vaše účetní oddělení sdělí podrobnosti.