Informace

O autonapůl

Carsharing je moderní služba, která umožňuje lidem používat auta, aniž by je museli vlastnit a starat se o ně. Díky moderním komunikačním technologiím umožňuje většímu množství lidí flexibilně a efektivně využívat menší množství automobilů. Na začátku stačí jen jednou podepsat smlouvu, dostanete přístup do online rezervačního systému a čipovou kartu, díky kterým si najdete a odemknete nejbližší sdílený automobil a můžete jet. Platí se za rezervované hodiny a ujeté kilometry – platíte tedy jen za to, co skutečně ujedete.
Od března 2017 nás najdete v Brně, Praze, Liberci, Plzni, Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové, Olomouci, Českých Budějovicích a Zlíně.
Pokud se ve vašem městě najde dost zájemců (typicky alespoň 8-12), jsme připraveni zařídit carsharing Autonapůl i u vás.

O financích

V ceníku uvedené ceny obsahují vše, nic dalšího neplatíte. Palivo natankujete pomocí karty CCS na náš účet. Pokud budete kupovat palivo v zahraničí, účet vám proplatíme v rámci pravidelného vyúčtování v přepočtu dle toho dne aktuálního kurzu. To se týká i všech případných výdajů například za provozní kapaliny či žárovky, což se může na delších cestách přihodit. Pomocí CCS karty můžete auto nechat i umýt v myčce. Proplatíme vám i desetikoruny vhozené do vysavače. V ceně nejsou jen zahraniční dálniční známky a mýtné a samozřejmě vámi zaviněné nehody, na ty se pak vztahují pravidla spoluúčasti.
Je to jistina ve výši 5000 Kč, kterou musíte uhradit při vstupu do našeho carsharingu. Pokud se rozhodnete vystoupit, plnou výši vstupního poplatku vám vrátíme zpět při nejbližším měsíčním účtování.
Jízdu Vám budeme účtovat jednoduše. Kolik kilometrů najedete, tolik se Vám objeví ve vyúčtování. S hodinami je to malinko složitější. Zjednodušeně řečeno, účtujeme rezervované hodiny, nikoliv pouze projeté hodiny. Dokud rezervace nezačne, můžete ji libovolně upravovat. Jakmile rezervace začala, je celá zpoplatněná a to i když vůz vůbec nevyužijete nebo se z vozu odhlásíte dříve a tím jej uvolníte dalším uživatelům. Z tohoto pravidla existují výjimky: pokud je rezervace delší než 12 hodin, použije se pravidlo maximální denní sazby - za každých 24 hod tak zaplatíte maximálně jako za 12 hod, neúčtujeme poslední hodinu, pokud není využitá (proto se nebojte dát si na konci hodinovou rezervu pro všechny případy), a pokud byste museli předčasně skončit dlouhou rezervaci, nenaúčtujeme Vám víc jak 24 nevyužitých hodin - zbytek je prominut. (Okamžikem ukončení rezervace se myslí poslední zamknutí vozidla přiložením čipové karty.) Vyúčtování Vám zašleme každý měsíc a je zasíláno z adresy fakturace@autonapul.cz. Nastavte prosím vaši spamovou ochranu tak, aby zprávy z této adresy nemizely ve spamovém koši. Děkujeme.
Ano, všechna auta mají samozřejmě povinné ručení. Ani případnou havárii nemusíte řešit. V ceníku vám předem garantujeme maximální spoluúčast pro případ vámi zaviněné škody, která ani u nejnovějších a nejdražších aut nepřekročí 30 tisíc korun. Navíc nabízíme i výhodné připojištění s maximální spoluúčastí 3000 Kč. Podrobněji v sekci "Jak se počítá spoluúčast při škodě?"

U pojištění vozidel najdete 3 parametry - výši plné spoluúčasti, spoluúčast v procentech nad tuto částku a maximální výši. Při škodě menší než výše plné spoluúčasti uhradíte způsobenou škodu. Pokud je škoda vyšší, zaplatíte z části škody přesahující plnou spoluúčast pouze uvedenou procentuální část, ale nejvýše maximální výši.

Příklad:pojištění Standard (plná výše 5 000 Kč, dále spoluúčast 20%, maximálně 30 000 Kč)

škoda2 000,-20 000,-200 000,-
zaplatím2 000,-8 000,-
(5 000 + 15 000 * 20%)
30 000,- (max.)
(5 000 + 195 000 * 20% = 44 000, uplatní se maximum 30 000)

 

pojištění Jistota plus (plná výše 3 000 Kč, dále spoluúčast 0%, maximálně 3 000 Kč)

škoda2 000,-20 000,-200 000,-
zaplatím2 000,-3 000,- (max.)
(3 000 + 17 000 * 0%)
3 000,- (max.)
(3 000 + 195 000 * 0%)

 

Příplatek za pojištění Jistota Plus dle ceníku se platí pouze v měsících, při kterých vykonáte nějakou jízdu. V měsíci, v němž nic nenajedete, příplatek za pojištění neplatíte

Tento náklad vám proplatíme. Daňový doklad podepište a uložte do knihy jízd ve vozidle. Jakmile doklady z vozidel vyzvedneme a zaúčtujeme, najdete ho odečtený na nejbližší faktuře. Mějte prosím strpení, přestože se snažíme to udělat co nejdříve, může to trvat až 3 měsíce.
Celá výpujčka je jedna událost a tudíž ji můžeme nafakturovat až po jejím skončení, kdy je jasné jak dlouho trvala a kolik kilometrů jste najeli. Jinými slovy: objevíte ji na faktuře v dalším měsíci.
Ano, při rezervaci do poznámky v rezervačním systému zapište jméno firmy a zaškrtněte volbu 'služební', mailem nám sdělte fakturační údaje firmy.

O našich autech

Ano, všechna auta mají roční dálniční známku pro Česko. Dálniční známky v zahraničí si většinou musíte koupit sami. V Brně a Praze jsou některá auta vybavena roční dálniční známkou pro Slovensko nebo Rakousko.
Auta parkují na veřejných parkovacích místech. Pro každé město jsou vymezeny předávací zóny - abyste to pro auta nikdy neměli daleko. Brno a Praha mají v některých městských částech speciální režimy parkování, které podporují sdílená auta. Klikněte si na stránku svého města, kde najdete mapu parkovacích zón a podrobnosti k systému parkování.
Přijíždíte ke stojanu na benzince, abyste dotankovali, a nevíte, na které straně má toto auto hrdlo nádrže? Stačí se podívat na piktogram na palivoměru. Nádrž je na straně kam u nových aut ukazuje šipka piktogramu, u starších je to na straně, kde je na piktogramu tankovací hadice.
Některá auta tažné zařízení mají. Snažíme se, aby v každém městě takové auto bylo. Jestli je jím auto vybaveno, zjistíte v jeho popisu v rezervačním systému.
Vozík aktuálně není ve Flotile Autonapůl k dispozici. Některá auta mají tažné zařízení a vozíky lze za nevelký poplatek půjčit např. v hobby centrech.

Ani to nebude problém, na většinu aut je vám V Brně a Praze můžeme zapůjčit. Podrobnější informace a postup najdete na stránce svého města.

Seznam aut pro jednotlivé město, najdete na stránce daného města v sekci seznam aut.

 

V Praze jsou tři Octávie vybavené podsedáky pro děti 15-36 kg, v každém voze jsou dva. V Brně je jeden vůz vybavený dětskými autosedačkami pro děti 9-36 kg. Dva vozy jsou vybavené podsedáky pro děti 15-36 kg, v každém voze jsou dva.

O rezervacích

To bohužel není možné. Auto je potřeba vrátit do jeho domovského města a zóny. Můžete ovšem využívat auta ve všech městech, kde Autonapůl svou službu nabízí. Tedy zákazník z Ostravy si může rezervovat a používat auto v Brně nebo v Praze, kam dojede například vlakem.
Ano, můžete. Některé státy vyžadují, abyste měli u sebe souhlas majitele vozidla. Zjistěte si předem, zda se na vás tato povinost vztahuje, pokud ano, požádejte o jeho vydání s dostatečným předstihem.
Auto může řídit i další osoba, které ho svěříte. Přesto mějte na paměti, že odpovědnost za škodu na vozidle a za dodržení pravidel používání vozidel Autonapůl bude stále na vás.
Pokud si auto mezitím nikdo nerezervoval, je možné ho stále odemknout vaší kartou a věci si vyzvednout i bez rezervace. Další jízdu vám ale bez nové rezervace nedovolí.
Ano, jednu kartu dostanete zdarma při registraci, další karty si od nás můžete zakoupit za 100 Kč kus. Odpovědnost za správné využití vozů Autonapůl je však na vás jako jediné u nás registrované osobě.
Pokud máte u sebe telefon s přístupem do mobilní verze rezervačního systému, pak je tu ještě náhradní možnost. V případě, že máte aktivní rezervaci, najdete v záložce 'Přístup' mobilního rezervačního systému symbol klíče, který vám umožní auto pomocí SMS odemknout a zamknout. Bohužel SMS se občas někde zatoulají, takže na tento způsob nespoléhejte a kartu raději noste.
Nepropadejte panice!. Udělejte nejdříve vše, co je potřebné k zajištění vaší bezpečnosti (např. odstavení auta ke krajnici). Jakmile to bude možné, zavolejte podpůrnou linku Autonapůl na čísle +420 778 470 898, kde vám sdělí další postup.